Trečiadienį Seime socialdemokrato Algirdo Syso surengtoje spaudos konferencijoje Pagirių bendruomenės atstovai kreipėsi į įstatymų leidėjus ir Aplinkos bei Ekonomikos ministerijas, ragindami stabdyti teisinį nihilizmą, kuris lėmė tebesitęsiantį konfliktą dėl gyvenvietėje prie Vilniaus neteisėtai pastatytos gamyklos.
„Pagiriečiai kovoja už paprastus dalykus – teisę ramiai gyventi švarioje aplinkoje, naudotis neužterštu vandeniu, laisvai kvėpuoti.
Bet valdžios palaikymo jie nesitiki. Priešingai: mažiausiai du ministrai – Simonas Gentvilas ir Aušrinė Armonaitė – daro viską, kad apgintų gamyklos savininkų interesus. Nors teismas priėmė jau du gyventojams palankius sprendimus, dabar lobistai spaudžia pakeisti įstatymą dėl ūkinės veiklos vandenviečių apsaugos zonose“, – komentuoja A. Sysas.
A. Armonaitės viceministras spaudė „ieškoti kompromiso“
Pagirių bendruomenės „Medeina“ pirmininkas Vytautas Vyskupaitis citavo A. Armonaitės vadovaujamos ministerijos viceministro žodžius, esą „gamykla jau stovi“, todėl dabar belieka „ieškoti kompromiso“.
Bendruomenės atstovai pažymi, kad leidimai statybai buvo išduoti „kosminiu greičiu“. Gyventojai piktinasi ministrų ir valdininkų cinizmu, ypač posakiu „Jeigu kas nors nepatinka, kreipkitės į teismą“.
„Tai signalas visai Lietuvai. Jeigu galima taip „pagal poreikį“ keisti įstatymus tam, kad būtų įteisinta tai, kas atsirado neteisėtai, – tai ar galima tokią valstybę vadinti teisine?“ – klausė pagiriečiai.
Vilniaus pašonėje – nevaržoma cheminė tarša
Bendruomenės atstovai priminė, kad teismas įpareigojo Aplinkos apsaugos agentūrą iš naujo įvertinti įmonės „Homanit Lietuva“ Vilniaus rajono Pagirių kaime statomos medžio plaušo plokščių gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. Medžio plokščių gamykla veiktų geriamojo vandens vandenvietės apsaugos zonoje, kurioje yra griežtai ribojama ūkinė veikla.
Bendruomenės nariai neabejoja, kad gamybą šioje zonoje vykdysianti „Homanit Lietuva“ planuoja naudoti chemines medžiagas, bet Aplinkos apsaugos agentūra šios rizikos neįžvelgė.
Praėjusių metų gegužę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) paskelbė, kad Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos įsakymas mažinti Pagirių vandenvietę buvo neteisėtas. Dabar norima pakeisti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą.
Kaltų nėra?
„Sulaukę palankių teismo sprendimų, gyventojai vis tiek priversti tęsti kovą su valdininkais, kurie verčiasi per galvą, kad įtiktų verslui.
Naujausias akibrokštas – užmojis keisti įstatymą, kad medžio plaušo plokščių gamykla galėtų laisvai veikti saugomoje vandenvietės teritorijoje“, – komentuoja A. Sysas.
„Aplinkos ministras S. Gentvilas ir ekonomikos ministrė A. Armonaitė turėtų atsakyti, kas ir kodėl išdavė leidimą tokiam objektui statyti tokioje vietoje.
Ar bus nubaustas nors vienas žmogus, derinęs leidimus? Aplinkos ministerija sprendžia problemą pačiu blogiausiu būdu – keisdama įstatymą, kad įteisintų savo ir kitų tragiškas klaidas“, – pažymi Seimo narys.