Trečiadienis, 12 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Aplinkosaugininkai ragina gamtoje poilsiauti atsakingai

www.alkas.lt
2025-07-02 11:44:00
18
PERŽIŪROS
0
Poilsis gamtoje

Poilsis gamtoje | AAD nuotr.

Nuo liepos 1 d. pradedamas aplinkosaugos vajus „Poilsiauk atsakingai“, kuris tęsis iki pat vasaros pabaigos, rugpjūčio 31 d. Gyventojams primenama, kad ilsėdamiesi gamtoje saugotų vandens telkinius, pakrantes, miškus ir atsakingai elgtųsi saugomose teritorijose.

Mėgaujantis poilsiu ir pramogomis gamtoje, svarbu būti atsakingiems ir laikytis pagrindinių aplinkos apsaugos taisyklių. Tai padeda apsaugoti laukinius gyvūnus ir augalus bei išlaikyti tvarkingą aplinką, kad ateityje galėtų ją mėgautis ir kiti.

„Poilsiauk atsakingai“ metu aplinkosaugininkai tikrins vandens telkinius, kaip poilsiautojai laikosi aplinkosaugos reikalavimų plaukiodami plaukiojimo priemonėmis. Be to, ypatingas dėmesys bus skiriamas vandens telkinių pakrantėms, miškams ir saugomoms teritorijoms.

Penkios pagrindinės poilsiavimo taisyklės

  1. Prie ežero vykstantiesiems automobiliu ar kita keturrate transporto priemone, būtina laikytis pakrančių apsaugos juostos reikalavimų – nestatyti transporto priemonės arčiau kaip 25 metrai nuo vandens telkinio kranto. Jei vandens telkinys yra saugomoje teritorijoje, atstumas iki vandens turi būti dvigubas, t. y. ne mažiau kaip 50 metrų.

Keliaujantiesiems automobiliu po miškingas teritorijas, svarbi taisyklė – transporto priemonėmis galima važinėti tik miško keliais. Statyti jas miškuose galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant galimybę keliu važiuoti kitoms transporto priemonėms. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, būtina stengtis neužvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų.

Taip pat vairuotojai turi būti atidūs – teritorija, kurioje, dažnai važinėjama ar statomos motorinės transporto priemonės, nėra laikoma keliu ar aikštele. Taigi išvažinėta pieva ar miško paklotė nėra kelias.

Pramogas miškuose dažnai mėgsta pasirinkti keturračių entuziastai. Šių motorinių transporto priemonių vairuotojų ypač prašoma atsakingai planuoti savo maršrutus ir gerai įvertinti, ar važiuojama tik leidžiamais keliais. Miškai stebimi mobiliomis vaizdo stebėjimo kameromis, pavykus nustatyti pažeidėją, duomenys yra perduodami policijai transporto priemonės savininkui nustatyti.

  1. Atliekas būtina susirinkti. Priminimas žvejams prieš pradedant žvejybą ir žvejybos metu reikia surinkti atliekas, esančias 5 metrų spinduliu aplink žvejybos vietą ir išvežti jas į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius. Saugomose teritorijose galioja taisyklė „Ką atsivežei, tą išsivežk“.
  1. Apsistoti poilsiui miškuose ir kūrenti laužus galima tik tam pritaikytose vietose, kurios yra pažymėtos. Nakvynei gamtoje (pvz., statant palapines) svarbu rinktis poilsiavietes, stovyklavietes, kempingus, kitus rekreacinės paskirties inžinerinius statinius. Laužus kūrenti galima tik atitinkamai pažymėtose laužavietėse.

Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos pajūrio paplūdimiuose nakvoti kopose ar priekopėse ir rengti stovyklavietes teisės aktai neleidžia.

Laužams kūrenti galima rinkti tik žabus ir nukritusias šakas, medžių ir sausuolių kirsti nereikia – idealiausia atsivežti savo kepsninę ir malkas jai.

Su šunimis miškuose lankytis galima, tačiau reikia nepamiršti pavadėlio, o jei norisi jį paleisti pasilakstyti –prieš paleidžiant reikia uždėti antsnukį.

  1. Plaukiojant vandens transporto priemonėmis būtina laikytis aplinkosaugos reikalavimų. Daugiau informacijos norint plaukioti vandens telkiniuose plaukiojimo priemonių atmintinėje.

Vandens motociklais plaukioti galima tik 7-iuose vandens telkiniuose (t. y.: Baltijos jūroje, Elektrėnų mariose, Dūkštų ežere, Talkšos ežere, Didžiulio (Daugų) ežere, Galuonų ežere, Kauno mariose) ir vandens vidaus keliuose tik laikantis aplinkosaugos sąlygų.

  1. Grybauti ir uogauti galima visuose Lietuvos miškuose, išskyrus rezervatus, saugomas teritorijas, apibrėžtas Saugomų teritorijų įstatymo, saugomų teritorijų nuostatų ar kitų teisės aktų. Draudimas galioja ir kitose vietose, kuriose lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas savivaldos institucijų sprendimais (pavyzdžiui, dėl didelio miško gaisrų pavojaus, kirtimų, būtinumo išsaugoti miško išteklius ir kt.). Grybaujant, uogaujant, renkant vaistažoles kiekiai nėra ribojami, tačiau svarbu laikytis aplinkosaugos reikalavimų: nenaudoti „šukų“ uogų rinkimui, laužyti, rauti ir kitaip niokoti uogienojus ir pan.

Atsakomybė

  • Pakrančių apsaugos juostų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba 30–140 eurų baudą.
  • Neteisėtas važiavimas per žolinę dangą, miško paklotę motorinėmis transporto priemonėmis užtraukia įspėjimą arba 20–140 eurų baudą.
  • Neteisėtas važiavimas per žolinę dangą, miško paklotę motorinėmis transporto priemonėmis, kai dėl to žolinė danga ar miško paklotė buvo sužalota ar sunaikinta, užtraukia 140–300 eurų baudą.
  • Nesutvarkius šiukšlių žvejybos vietoje ir taip pažeidžiant Mėgėjų žvejybos taisykles taikomas žodinis įspėjimas ar bauda nuo 30 iki 90 eurų. Poilsiautojai už šiukšlinimą gali gauti įspėjimą arba 20–50 eurų baudą.
  • Asmenims netinkamose vietose kūrenantiems laužus ar naudojantiems atvirą ugnį taikoma atsakomybė – įspėjimas arba 20–50 eurų bauda. Taip pat gali būti skiriama 50–110 eurų bauda juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims.
  • Asmenims, nesilaikantiems aplinkosaugos sąlygų plaukioti vandens telkiniuose plaukiojimo priemonėmis, numatyta atsakomybė priklausomai nuo pažeidimo pobūdžio gali siekti nuo 150 iki 3 000 eurų. Taip pat už tam tikro pobūdžio pažeidimus gali būti skiriamas savaeigės plaukiojimo priemonės konfiskavimas.
  • Už lankymąsi miške reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimą taikomas įspėjimas arba 20–50 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims 50–110 eurų bauda.
  • Už laukinės augalijos išteklių naudojimą pažeidžiant nustatytą tvarką taikomas įspėjimas arba 60–500 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 90–700 eurų bauda.
  • Už laukinių augalų ar grybų, jų dalių žalojimą ar naikinimą arba šių augalų ar grybų, jų dalių rinkimą ar paėmimą iš aplinkos, laukinių augalų ar grybų augaviečių žalojimą ar naikinimą valstybiniame rezervate, valstybiniame draustinyje, valstybiniame parke, biosferos rezervate, biosferos poligone ar Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje pažeidžiant laukinių augalų ar grybų naudojimą reglamentuojančius teisės aktus taikoma 80–700 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 200–1 000 eurų bauda.
  • Už grybų ir uogų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą, rinkimą ar pardavinėjimą numatyta 250–1 000 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–1500 eurų bauda.
  • Taip pat už administracinius nusižengimus gali būti skiriamas pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimas.

Parengta pagal AAD pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Aplinkosaugininkai moksleivius moko gamtoje poilsiauti atsakingai
  2. Aplinkosaugininkai ragina šienauti atsakingai
  3. 5 dalykai, kaip poilsiauti gamtoje
  4. Aplinkosaugininkai: šildyti namus reikia atsakingai
  5. Aplinkosaugininkai ragina nepirkti fejerverkų
  6. Aplinkosaugininkai ragina negailint skinti muilinės gubojas
  7. Aplinkosaugininkai ir miškininkai ragina Seimą atmesti Prezidento veto
  8. Aplinkosaugininkai ragina pamiršti pataisus ir skinti kuo daugiau svetimžemių sausakrūmių
  9. Aplinkosaugininkai ragina nelikti abejingiems
  10. AAD: miško gėrybes rinkite atsakingai
  11. Aplinkosaugininkai ragina nenaikinti pataisų
  12. Aplinkosaugininkai ragina poledinės žvejybos mėgėjus nerizikuoti
  13. Kad poilsio gamtoje neapkartintų bauda
  14. Aplinkosaugininkai primena kokių taisyklių reikia laikytis grybaujant ir uogaujant
  15. Grybaudami ir uogaudami miškuose elkimės atsakingai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Mokiniai
Lietuvoje

Keturių rajonų mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių

2026 08 12
Kontrmobilumo priemonės
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė siūlymams dėl naujų ir atnaujintų kontrmobilumo priemonių

2026 08 12
Sveikata
Lietuvoje

Neringos gyventojams – patogesnės sveikatos priežiūros paslaugos

2026 08 12
Vaikai
Lietuvoje

Valstybės kontrolė: vaiko galimybės gauti švietimo pagalbą neturėtų priklausyti nuo vietos

2026 08 12
Kelio darbai
Gamta ir žmogus

Kelininkai ragina neprarasti budrumo

2026 08 12
Andrius Šatevičius Juodėnui | Trakų savivaldybės nuotr.
Lietuvoje

Trakų r. meras dėl mokyklų pasigenda konkrečių sprendimų

2026 08 12
Pinigai
Lietuvoje

Referendumo iniciatyva dėl grynųjų pinigų palaikymo nesulaukė

2026 08 12
Dr. Kazimieras Černis
Astronomija ir kosmonautika

Vilniaus universiteto astronomas atrastus asteroidus pavadino Nidos ir Šventosios upės garbei

2026 08 12
Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena
Etninė kultūra

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

2026 08 12
Iškilmingas sąskrydžio atidarymas
Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos

J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas

2026 08 12
Porelė prie ežero stebi dalinį besileidžiančios Saulės užtemimą ir laukia perseidų metorų srauto
Astronomija ir kosmonautika

Rugpjūčio 12-ąją Saulė leisis užtemusi, o naktį žybsės perseidai

2026 08 11
Algirdas Blazgys
Lietuvoje

„Energesman“ apskundė VAATC sutarčių nutraukimą teismui

2026 08 11

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Rugpjūčio 13-osios horoskopas: gerą sumanymą sustiprins konkretus žingsnis
  • Keturių rajonų mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • Vyriausybė pritarė siūlymams dėl naujų ir atnaujintų kontrmobilumo priemonių
  • Neringos gyventojams – patogesnės sveikatos priežiūros paslaugos

Kiti Straipsniai

Žmonės miesto aikštėje rengia lauko fotografijų parodą

Rugpjūčio 13-osios horoskopas: gerą sumanymą sustiprins konkretus žingsnis

2026 08 12
Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

2026 08 12
Iškilmingas sąskrydžio atidarymas

J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas

2026 08 12
Žmogus su dviračiu ties lauko kelių išsišakojimu stebi dalinį Saulės užtemimą

Rugpjūčio 12-osios horoskopas: naujam žingsniui prireiks ir drąsos, ir blaivaus žvilgsnio

2026 08 11
Tradicinį kimono vilkinti japonė ruošia arbatą japoniškame kambaryje

Kodėl Japonija garsėja ilgaamžiškumu ir jaunatviška išvaizda? Kuo čia svarbus miegas

2026 08 11
K. Makdonald ir T. Valys

T. Valys susitiko su JAV ambasadore

2026 08 11
Tautinio paveldo kūrėjų paroda Rusnėje 2026

Kviečia IV-oji tautinio paveldo paroda – šįkart Rusnėje

2026 08 11
Medkopio šventė

Dar daugiau apie bites – Medkopio šventėje

2026 08 11
Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatras „Pakeleivis“

Basanavičiaus gimtinėje vyks 22-oji Sūduvos mėgėjų teatrų šventė „Atžalynas“

2026 08 11
Vasaros derlius keliauja į stiklainius

Vasaros derlius jau keliauja į stiklainius: ką verta žinoti prieš pradedant konservuoti

2026 08 11

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
Kitas straipsnis
G. Songaila. „Galindų ir Gintaro keliu“ ekspedicija Signtaro A. Patacko atminimui – 1-oji diena (II)

G. Songaila. „Galindų ir Gintaro keliu“ ekspedicija Signtaro A. Patacko atminimui – 1-oji diena (II)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai