Nuo 2005 m., kai Lenkijoje įsigaliojo Tautinių mažumų įstatymas, šioje šalyje gyvenantys lietuviai, kaip ir kitos tautinės mažumos, gali susigrąžinti savo vardus ir pavardes gimtąja kalba.
Kaip šie procesai vyksta Punsko valsčiuje?
Civilinės metrikacijos įstaigos vedėją Violetą Krakauskienę kalbina Sigitas Birgelis.
Lietuvai aktualiau, jeigu būtų paklausta, o kaip yra su Lenkijos gyventojų ne lenkų ir kurie nėra laikomi tautine mažuma, pavardžių rašymu viešo vartojimo atveju. Ir ar Lenkijoje apskritai yra įstatymu apibrėžta kas yra tautinė mažuma. Kaip žinia, pagal Konstituciją Lietuvos teritorija yra vientisa, taigi joje tautinių mažumų nėra. Tokiu atveju Lietuvoje pavardžių rašymai negali būti lyginami su Lenkijos tvarka arba jos rašomos sekant Lenkija. Akivaizdu, kad lietuvių Lenkijoje ir lenkų Lietuvoje tokiais atvejais savo kalbų viešo vartojimo teisės nėra tapačios.
Fantastiškai graži to krašto lietuvių tarmė.
Panaši į dzūkišką, bet ne dzūkiška. Gal netgi dar gražesnė.
Klausydamas jų bandau įsivaizduoti, kad prieš kelis amžius gal panašiai kalbėjo jų protėviai jotvingiai.
Tai kodėl oficialioje internetinėje Lenkijos Punsko valsčiaus svetainėje valsčiaus viršaičio lietuvio Vytauto Liškausko vardas ir pavardė rašomi Witold Liszkowski, jo pavaduotojo Jono Vaičiulio- Jan Wojczulis, vyr. finansininkės Danutės Šimčikienės- Danuta Szymczyk ? Beje, lietuviška valsčiaus svetainės versija neveikia?
Tai kad, jei nepainioju, bent jau seniau, kai tuo domėjausi, Liškausko (ar panaši) pavardė tik toje „parapijoje” pavardė rašyta lietuviškai, o nei banko sąskaitose, nei į užsienį su tuo dokumentu važiuoti negalėjai. Net internete kažkokioje svetainėje turėjo lenkiškai savo pavardę pateikti.