Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos komisija 2023 metų premiją nusprendė skirti mitologei, tautosakininkei, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyriausiajai mokslo darbuotojai dr. Daivai Vaitkevičienei.
Komisijos sprendimu premija mokslininkei paskirta už giluminius mitologinio pasaulėvaizdžio tyrimus, prigimtinės kultūros įprasminimą, puoselėjimą ir sklaidą.
Dr. D. Vaitkevičienės kandidatūrą pateikė Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, siūlydamas ją premijuoti už reikšmingus mokslinius tyrimus ir svarią visuomeninę veiklą etninės kultūros srityje.
Laimėtojos mokslinė, akademinė, šviečiamoji veikla apima platų lietuvių etninės kultūros temų lauką: baltų mitologijos tyrimus ir jų sklaidą, folkloro tyrimus, jo skaitmeninimo darbus, lauko tyrimus, akademinius prigimtinės kultūros seminarus, mokslo žinių sklaidą edukaciniuose renginiuose, ugdomąją ir šviečiamąją veiklą, dalyvavimą mokslo komisijų ir redakcinių kolegijų darbe, ekspertų komisijose, dalyvavimą visuomeniniuose kultūros ir kraštovaizdžio reiškinių išsaugojimo judėjimuose.
Dr. D. Vaitkevičienė yra dviejų mokslo monografijų autorė, trijų fundamentinių tautosakos šaltinių ir keturių mokslo leidinių sudarytoja, yra paskelbusi daugiau kaip 50 mokslinių straipsnių, taip pat apie pusšimtį mokslo sklaidos publikacijų profesinėje ir kultūrinėje spaudoje.
Pagrindinė šių metų Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos laimėtojos mokslinių tyrimų sritis – baltų religija ir mitologija – atspindėta monografijose „Žydinti taurė: baltų gėrimai ir apeigos“ bei „Ugnies metaforos: lietuvių ir latvių mitologijos studija“.
Pasak mokslininkės, tyrinėjant lietuvių etninės kultūros klodus, išryškėja amžinosios vertybės, kuriomis kliovėsi mūsų protėviai: gyvybė, galia, žinojimas, meilė, grožis, laisvė, tėvynė. Ne mažiau svarbios socialinės vertybės – šeima, giminystė, kaimynystė, bendruomeniškumas. Visa tai sudaro lietuvių prigimtinės kultūros kodą, kuriam įminti ir skirta ilgametė mokslinė tiriamoji, ugdomoji bei šviečiamoji laureatės veikla.
Dr. D. Vaitkevičienė dėsto Vilniaus universiteto Filologijos fakultete semiotikos magistrantams, vadovauja semiotikos magistratūros darbams iš mitologijos ir etnologijos srities, taip pat daktaro disertacijoms.
2023 m. laimėtoja yra Tarptautinės pasakojamosios tautosakos tyrinėtojų draugijos (International Society for Folk Narrative Research – ISFNR) narė, žurnalo „Incantacio: An International Journal on Charms, Charmers and Charming“ redaktorių kolegijos narė.
Nacionaline* Jono Basanavičiaus premija buvo apdovanoti:
- 1992 m. Veronika Povilionienė
- 1993 m. Vaclovas Milius, Česlovas Kudaba, Rimvydas Kunskas, Norbertas Vėlius, Aloyzas Vidugiris ir Antanas Tyla
- 1994 m. Jurgis Dovydaitis
- 1995 m. Zita Kelmickaitė
- 1996 m. Jonas Balys
- 1997 m. Venantas Mačiekus ir Jonas Trinkūnas
- 1998 m. Angelė Vyšniauskaitė
- 1999 m. Juozas Kudirka ir Juozas Vaina
- 2000 m. Antanas Stravinskas
- 2001 m. Leonardas Sauka
- 2002 m. Daiva Vyčinienė ir Evaldas Vyčinas
- 2003 m. Vytenis Rimkus
- 2004 m. Irena Seliukaitė
- 2005 m. Libertas Klimka
- 2006 m. Konstantas Algirdas Aleksynas
- 2007 m. Danutė Krištopaitė
- 2008 m. Stasys Skrodenis
- 2009 m. Birutė Kulnytė
- 2010 m. Irena Aušrelė Čepienė ir Marija Remienė
- 2011 m. Vykintas Vaitkevičius
- 2012 m. Vitalius Stepulis ir Živilė Antanina Mačionienė
- 2013 m. Martynas Purvinas ir Marija Purvinienė
- 2014 m. Vaclovas Bagdonavičius
- 2015 m. Dalia Urbanavičienė
- 2016 m. Dainius Razauskas
- 2017 m. Elvyda Lazauskaitė
- 2018 m. Henrikas Gudavičius ir Algimantas Černiauskas
- 2019 m. Nijolė Laurinkienė
- 2020 m. Jonas Rudzinskas
- 2021 m. Eligijus Juvencijus Morkūnas
- 2022 m. Jonas Vaiškūnas
______________
1992–2017 metais šis apdovanojimas buvo vadinamas Valstýbine Jõno Basanãvičiaus prèmija.
Džiugu, – premijos teikiamos, bet Basanavičiaus trakų mokslai toliau anė krust, tarsi, Lietuvai jie nereikalingi. Betgi lietuvių aušrai išaušti tai padėjo jie. Suprantama, sovietai temdė tai, bet dabar 30 metų kaip laisvi.
Šiemet išeis lietuvotyros knyga “Istorija pareinant į Lietuvą”. Apie trakus, jų kilmę ir kas jie kaip baltai buvo, ten nemažai parašyta.
Su dalimi apie trakus šiemet bus išleista knyga. Pranešimą galima užsisakyti adresu: knygos.lt/lt/knygos/istorija-pareinant-i-lietuva/
Parašiau ir lieku awaiting’e.