Tvarkant į archyvus saugoti priimtus dokumentus, neretai nustebina netikėti radiniai.
Ne išimtis ir į Lietuvos ypatingąjį archyvą didelėse medinėse dėžėse nuo dujokaukių atkeliavę dokumentai.
Šios dėžės ne vieną dešimtmetį pragulėjo namo Vilniaus g. 37, Vilniuje palėpėje ir tik laimingo atsitiktinumo dėka prasidėjus namo rekonstrukcijai nukeliavo ne į sąvartyną, o pakliuvo į archyvarų rankas.
Už tai dėkojame bendrovės „INVL Baltic Real Estate“ darbuotojams.
Name, kurio palėpėje rastos dėžės, sovietmečiu buvo įsikūręs Vilniaus miesto Spalio rajono vidaus reikalų skyriaus Pasų stalas.
Tikėtina, kad jo darbuotojai apie 1972 m. nereikalingus dokumentus sukrovė į dėžes ir jas sudėjo pačioje atokiausioje palėpės vietoje.
Taip leidžia manyti vienoje dėžėje rasta, matyt, atsitiktinai ten patekusi 1972 m. pradėto gaminti VAZ-2103 nuotrauka.
Į dėžes buvo sumesti įvairūs 1940–1941 m. Lietuvos SSR vidaus reikalų liaudies komisariato (NKVD), tarpukario Lietuvos policijos padalinių dokumentai, 1939–1940 m. į Lietuvos teritoriją atvykusių Lenkijos karo pabėgėlių liudijimai, Lietuvos policijos bei NKVD darbininkų ir valstiečių milicijos ieškotų asmenų kortelės.
Dėžėse taip pat rasta daug sulamdytų ir suplėšytų nepanaudotų tarpukario Lietuvos vidaus reikalų ministerijos įstaigų blankų, periodinių leidinių ir kt.
Tvarkant dėžes aptikta įdomių radinių. Vaizdingumu, įtaigumu, i6skirtine leksika pasižymi tarpukariu viešose vietose kabinti skelbimai apie ieškomus nusikaltėlius bei žadamą atlygį padėjusiems juos rasti.
Šypseną kelia 1940–1941 m. parengti patarimai autotransporto vairuotojams rodyti posūkio kryptį „ranka ar automašinos kabinos durimis“, o lenkiant „duoti garsinį signalą“ ir kt.
O to paties laikotarpio tuščias Valstybinio tabako gamyklos Vilniuje pagamintų papirosų „Vesta“ pakelis vieniems pasirodys dėmesio neverta šiukšle, o kitiems – retu, vaizdingu praeities artefaktu.
Kelias savo atradimais norime pasidalyti ir su jumis.