Šiais metais mokslininkui, mokytojui, švietėjui, publicistui, ateitininkui, politikui, geografijos profesoriui Kazimierui Pakštui (1893-06-29–1960-09-11) sukanka 130-osios gimimo metinės.
Pasak žurnalisto G. Statinio, „profesorius visą gyvenimą stebėjo, tyrė, komentavo tarptautinius, politinius santykius, mėgino įžvelgti istorines galimybes.
Paliko nemaža originalių minčių Vilniaus, Klaipėdos, Karaliaučiaus problemų sprendimo, Baltijos šalių politikos klausimais.
Suvokdamas, kad mažosioms tautoms vienoms neįmanoma išsilaikyti didesnių, agresyvesnių kaimynų apsuptyje, jų ateitį siejo su integruota Europa“.
Lietuvos centriniame valstybės archyve saugoma daug rašytinių dokumentų ir fotodokumentų apie šią vieną ryškiausių nepriklausomos Lietuvos ir išeivijos asmenybių.
Virtualią parodą, skirtą K. Pakštui, sudaro 7 dalys:
„Curriculum vitae“, „Švietimas, mokslas ir kelionės“, „Veikla Lietuvos labui“, „Kazimieras Pakštas diplomatų laiškuose 1941–1945 m.“, „Kazimiero Pakšto susirašinėjimo su E. Turausku 1940–1944 m. dokumentai“, „Kazimieras Pakštas – draugijų steigėjas ir narys“, „Prof. Kazys Pakštas fotografijose“.
Parodoje eksponuojami K. Pakšto biografiniai dokumentai, pranešimai ir raštai apie profesoriaus paskaitas, jo kelionių maršrutai, profesoriaus politinių įžvalgų aprašymai, dokumentai, susiję su aktyvia jo visuomenine veikla.
Parodoje skelbiami dokumentai atspindi tik dalį be galo įvairios ir dinamiškos K. Pakšto mokslinės, visuomeninės, politinės veiklos epizodų.
Atskiras K. Pakšto asmens fondas saugomas Lituanistikos tyrimo ir studijų centre Čikagoje (JAV).
Parodoje pateiktos K. Pakšto susirašinėjimo su diplomatais veiklos klausimais dokumentų kopijos iš LCVA saugomos Edvardo Turausko dokumentų mikrofilmų kolekcijos MK-9, kurią archyvui 2013 m. perdavė Stanfordo universiteto Huverio instituto (JAV) Rytų Europos programų kuratorius Maciejus Siekierskis (Maciej Siekierski).
Dokumentų originalai saugomi Huverio instituto archyve.
Kviečiame apžiūrėti parodą ir susipažinti su Lietuvos profesionaliosios geografijos kūrėju prof. Kazimieru Pakštu, papeikiamu ir pagiriamu, spalvingu, šmaikščiu ir dinamišku mokslininku ir visuomenininku.
Tai kur ta paroda
– virtualios-parodos.archyvai.lt/virtualios-parodos/34
– facebook.com/archyvarotarnyba/?locale=lt_LT