Seimas pradėjo svarstyti Seimo nario Kasparo Adomaičio pristatytas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo, Aplinkos apsaugos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis siūloma uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalyti vienkartinę maisto ir gėrimų pakuotę.
Pagal teikiamus pasiūlymus, viešojo maitinimo vietose vartojimui vietoje, kaip alternatyva gėrimų ir maisto vienkartinėms pakuotėms, turėtų būti neatlygintinai pateikiama daugkartinė gėrimų ir maisto pakuotė, išskyrus atvejus, kai tokiai pakuotei taikomas užstatas.
Siūloma tvarka nebūtų taikoma gėrimų ir maisto pakuotėms, į kurias individualiam vartojimui skirtas gėrimas supakuotas gamybos linijoje, o po to gabenamas į prekybos vietą, esančią ne gamintojo gamybos vietoje ar sandėlyje.
Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą ir atsakomybę, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą.
Kaip pažymi šio pasiūlymo autoriai, „Rethink Plastik alliance“ ataskaitos duomenimis, Lietuva iki šiol yra viena iš aštuonių ES valstybių, kuri neįgyvendino Direktyvos nuostatų dėl vienkartinių pakuočių naudojimo mažinimo.
Pasak K. Adomaičio, vienkartinės pakuotės iš tiesų yra išpopuliarėjusios, joms šiuo metu beveik nesiūloma alternatyvų, o jas labai sunku surinkti. „Paprastai jos pakliūva į bendras atliekas, o jeigu ir yra išrūšiuojamos, jas po to sunku perdirbti, nes sudėtinga sukaupti į vieną vietą didelį kiekį“, − pristatydamas pataisas kalbėjo parlamentaras. Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje siūlo nuosaikiausią sprendimą – išskirti vienkartinės pakuotės ir gėrimo ar maisto kainą.
„Šiuo keliu siekiame keleto tikslų. Visų pirma, tai psichologinis efektas, kad žmonės pagaliau suprastų, kad pakuotė irgi kainuoja. Antra, atsinešus su savimi daugkartinę pakuotę į bet kurią kavinę ir norint maistą išsinešti, žmonės akivaizdžiai pajustų ir finansinę naudą, nes neturėtų mokėti už vienkartinę pakuotę, kurią siūlo pati kavinė. Ir trečia, kas yra iš tiesų svarbiausia, atsirastų paskata plėsti užstato sistemą“, − argumentus vardijo K. Adomaitis.
Projekto iniciatoriai atkreipia dėmesį, kad vienkartinei gėrimų tarai jau šiuo metu yra daugybė alternatyvų (pavyzdžiui, daugkartiniai kavos puodeliai), daugkartinės gėrimų taros sistemos jau yra prieinamos Lietuvos vidaus rinkoje bei kuriamos ir bandomos naujos, todėl vienkartinei gėrimų pakuotei siūloma tvarka galėtų būti taikoma nuo 2024 m. sausio 1 d.
Reikalavimai, susiję su maisto patiekimu vienkartinėje taroje viešojo maitinimo vietose, pasak projektų rengėjų, galėtų būti įgyvendinami nuo 2025 m. sausio 1 d., taip numatant laiko ūkio subjektams bei vartotojams pasiruošti.