Seimo narės Angelės Jakavonytės sumanymu Seime vykusiame susitikime su Seimo ir Vyriausybės atstovais politiniai kaliniai ir tremtiniai be kitų prašymų išsakė ir savo pastebėjimus dėl nepakankamos paramos ir dėmesio jų gyvenamosiose vietovėse.
Reaguodama į šiuos pastebėjimus, Seimo narė A. Jakavonytė raštu kreipėsi į Lietuvos savivaldybių asociaciją, savivaldybių merus ir tarybas dėl materialinės paramos skyrimo jų savivaldybėje gyvenantiems tremtiniams, politiniams kaliniams ir kitiems nukentėjusiems nuo okupacijų asmenims.
Ji pateikė kaimyninių šalių – Latvijos, Estijos, Lenkijos – pavyzdžius
minėtose valstybėse nuo okupacijų ir represijų nukentėjusiems asmenims suteikiamos didesnės moralinės ir teisinės garantijos nei Lietuvoje.
Šiose šalyse savivaldybės pagal galimybes rūpinasi jų teritorijoje gyvenančiais tremtiniais ir kitais nuo okupacijų ir represijų nukentėjusiais asmenimis.
Latvijoje savivaldybių teritorijose deklaruotiems politiškai represuotiems asmenims kasmet vieną kartą per metus mokama maždaug 100–150 eurų piniginė išmoka (išmokos dydį nustato pačių savivaldybių tarybos).
Lenkijoje politiškai represuotas asmuo turi teisę kreiptis dėl piniginės pašalpos, turi pirmumo teisę į bendruomeninę socialinę globą, įskaitant vietą socialinės globos namuose.
„Kreipiuosi į Jus kviesdama, kad šiemet minint Tremtinių ir politinių kalinių metus, priimtumėte sprendimą Jūsų savivaldybėje gyvenančius buvusius tremtinius ir politinius kalinius pagerbti skiriant jiems materialinę paramą ir kad ta parama būtų mokama kiekvienais metais.
Gavę tokią finansinę paramą, šie žmonės jausis pagerbti ir įvertinti savo gyvenamojoje teritorijoje.
Buvusių tremtinių ir politinių kalinių šiandien jau nėra daug išlikusių gyvų, todėl paramos skyrimas nebus didelė finansinė našta savivaldybės biudžetui.
Šiuo metu visoje Lietuvoje tokių asmenų yra maždaug dvidešimt tūkstančių, ir su kiekviena diena jų mažėja“, – rašoma Seimo narės rašte.
A. Jakavonytė savivaldybių merus ir tarybos narius taip pat prašė, kad visos savivaldybės rastų galimybes suteikti transportą politiniams kaliniams, tremtiniams nuvykti į Ariogaloje kasmet vykstantį Lietuvos politinių kalinių, tremtinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydį.
„Atsižvelgus į nuo okupacijų nukentėjusiųjų asmenų patirtą skausmą ir kančias, Lietuvos gyventojų netekčių sovietų okupacijos metais mastą ir padarinius Lietuvos valstybei, yra tikslinga pagerbti nukentėjusius nuo okupacijų ne tik išsaugant ir puoselėjant istorinę atmintį, bet ir rūpinantis šių bendruomenių socialinėmis garantijomis“, – pažymi parlamentarė A. Jakavonytė.