Pirmadienis, 22 birželio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra

Kviečia režisieriaus J. Vaitkaus spektaklio „Tėtis“ pristatymas

www.alkas.lt
2023-02-22 11:00:47
247
PERŽIŪROS
0
Spektaklio „Tėtis“ plakatas. Kristinos Norvilaitės dizainas | Rengėjų nuotr.

Spektaklio „Tėtis“ plakatas. Kristinos Norvilaitės dizainas | Rengėjų nuotr.

Vasario 24, 25 d., kovo 10-ąją 18.30 val. Vilniaus senajame teatre įvyks režisieriaus Jono Vaitkaus spektaklio „Tėtis“ pristatymas pagal Floriano Zelerio (Zeller) pjesę „Tėvas“ (pranc. „Le Père“).

Pagrindinį tėčio Andrė vaidmenį atlieka Lietuvos nacionalinės premijos laimėtojas aktorius Vytautas Anužis.

Scenografijos autorius – Artūras Šimonis, kompozitorius – Tomas Kutavičius, drabužių dailininkė – Jolanta Rimkutė.

Spektaklį lydi teatro Mažojoje salėje vasario 21 d. 18 val. vyksianti diskusija „Šiuolaikinės visuomenės atminties ir demencijos kontekstai“ ir fotografo Arūno Griciaus paroda „Tolstantys“ (eksponuojama teatro 1-ajame aukšte), kurioje Alzheimerio ir senatvinės demencijos paženklintų žmonių portretai.

Florianas Zeleris: „Kai žmonės abejoja, kur realybė, o kur – ne“

2012 m. parašyta prancūzų romanisto, dramaturgo Floriano Zelerio pjesė yra antroji sceninės trilogijos („Motina“, „Tėvas“, „Sūnus“) dalis.

Pjesė yra pelniusi tris Miolerio (Mollière) apdovanojimus bei nominuota žinomiems Jungtinės Karalystės teatro („UK Theatre Awards“, „Evening Standard Theater Awards“) apdovanojimams.

Tai sąmonės deformacijos, jos nykimo, laipsniško atminties netekimo, o tuo pačiu ir šeimos, artimųjų, ryšio su išoriniu pasauliu praradimo liudijimas.

Pagrindiniam pjesės veikėjui tėvui Andrė (Vytautas Anužis) – 88 metai, pagal savo amžių jis gana guvus, tačiau ryškūs į Alzheimerį panašios ligos požymiai.

Liga progresuoja, tai neišvengiama. Iš Andrė gyvenimo pamažu traukiasi kasdienybė, smulkmenos, erdvės suvokimas, jis virsta augalu, „daržove“.

Tikrovė persipina su iš pasąmonės iškylančiais vaizdiniais. Senatvė, serganti sąmonė ir aiškus protas grumiasi tarpusavyje. Iš čia kyla konfliktas su tikrove, artimaisiais, o ir apskritai su žmogaus egzistencija, prigimtimi.

Pats dramaturgas F. Zeleris yra išsitaręs:

„Mano tikslas nebuvo parašyti apie demenciją. Rūpėjo gilintis į daug svarbesnius klausimus… Tarkim, o kas nutinka su meile, kai ji nuolat išbandoma, kai žmonės abejoja, kur tikrovė, o kur – ne.“

2020 m. F. Zeleris pagal savo pjesę „Tėvas“ režisavo ir filmą. Pagrindinį vaidmenį jame atlikęs Antonis Hopkinsas (Anthony Hopkins) pelnė Oskarą.

Arūnas Gricius. „Tolstantys I“, 2021 | Rengėjų nuotr.
Arūnas Gricius. „Tolstantys I“, 2021 | Rengėjų nuotr.

Liga – kaip atspirtis

Pasak režisieriaus Jono Vaitkaus, kiekvienam žmogui tenka susidurti su senatve, tai neišvengiama, kaip ir su pačiu savimi, senstančiu. „F. Zelerio pjesėje liga yra it atspirtis gilesniems apmąstymams.

Ši tema išeina už siužeto, pagrindinio veikėjo Andrė patirties ribų. Kai žmogus, visuomenė praranda ryšį su praeitimi, jį praranda ir su atmintimi, būtent tada jie suserga Alzheimeriu…

O kaip išgyventi kančią, pasiaukojimą, jei nesame tam pasiruošę? Senatvė – nepatogi. Ypač tam, kuris gyvena šalia jos“, – dalinasi mintimis aktorius V. Anužis.

Pasiaukojimo, meilės artimui tema atskleidžiama per dvi dukteris. Du pasauliai, dvi paralelės, skiriančios gyvenimo realybę nuo anapusybės.

Anai tėvo liga yra tarsi griūvantis pasaulis, kurio ji neįstengia suvaldyti. Tėvui Andrė žuvusi dukra Eliza, laisva menininkė – tai šviesa, kurios jis siekia savo tikrovėje.

Pjesėje atskleidžiama ir senatvės šviesioji pusė.

Pasak režisieriaus J. Vaitkaus, tai leidžia patikėti, kad žmogus turi gamtos įdiegtą grožio pojūtį ir poreikį:

„Kūrybos sumanymas parodo visai kitą pasaulį, netgi alzheimeristui. Priartina prie dalykų, kurie buvo praleisti, ignoruoti, apie kuriuos svajojo, netgi nesąmoningai.“

Scenografija – pagrindinio veikėjo kelionė

Scenografas Artūras Šimonis prisipažino, jog jam su atminties praradimu, senatvine demencija yra tekę susidurti ir savo šeimoje, tai nėra svetima, net labai suprantama, kažkuria prasme visą šį procesą yra išgyvenęs.

A. Šimonis:

„Scenografija iš vienos pusės minimalistinė, bet ir veiksminga. Jokiu būdu ne buitiška. Nelaikau savęs buitiniu dailininku, man labiau patinka kurti apibendrintą, abstraktesnę erdvę, sąlygiškai pavadintiną formalia.

Aš taip suprantu tikrovę – kaip bekraštę, keistą erdvę, kurioje svarbiausias yra žmogus, neužgožtas smulkmenų, jose nepaskendęs.

Spektaklio „Tėtis“ erdvėje režisierius man davė visišką laisvę. Tiesiog pasiūliau įvaizdį, kad tai yra tarsi pagrindinio veikėjo kelionė.“

Kokia yra pradžių pradžia, į kurią tėtis Andrė nori sugrįžti gyvenimo pabaigoje?

Baigiamojoje spektaklio scenoje Andrė šaukia:

„Aš noriu pas mamą, noriu namo“.

V. Anužis, jau dešimtą kartą priėmęs J. Vaitkaus pasiūlymą vaidinti jo statomame spektaklyje, kalbėdamas apie savo vaidmenį prasitarė:

„Išskirtinis, vienas iš tų XXI amžiaus vaidmenų, su kuriuo nelabai kas gali šiandien konkuruoti. Man šis vaidmuo kaip dovana.“

Vytautas Anužis | A. Svorobovičiaus nuotr.
Vytautas Anužis | A. Svorobovičiaus nuotr.

Spektaklį lydi diskusija ir fotografijų paroda „Tolstantys“

Spektaklį „Tėtis“ lydi teatro Mažojoje salėje vyksianti diskusija „Šiuolaikinės visuomenės atminties ir demencijos kontekstai“ ir fotografo Arūno Griciaus paroda „Tolstantys“.

Diskusijoje bus aptarti įvairūs senstančios Vakarų visuomenės, istorinės bei asmeninės atminties praradimo bruožai, bus bandoma rasti atsakymus į klausimus:

ar įmanoma (ar reikia?) stabdyti visuotinio senėjimo, nykimo, entropijos procesus, koks jame galėtų būti meno, teatro vaidmuo?

Pokalbyje dalyvaus teatro, kino režisierius Jonas Vaitkus, kultūros istorikas Aurimas Švedas, gerontopsichiatrijos srityje dirbanti psichiatrė, psichoterapeutė Rasa Ruseckienė, fotografas, bendrosios praktikos slaugytojas Arūnas Gricius, pokalbį moderuos Gytis Norvilas.

Tai pirmoji diskusija iš pokalbių ciklo „Mažoji scena“. Šio ciklo pokalbiuose bus siekiama diskutuoti visuomenei aktualiomis, kontraversiškomis temomis.

Fotografo Arūno Griciaus parodoje „Tolstantys“ – Alzheimerio ir senatvinės demencijos paženklintų žmonių portretai.

Fotografas A. Gricius daug metų dirbo su pažeidžiamomis grupėmis, 8 metus su demencija, Alzheimeriu sergančiais, psichinę negalią turinčiais žmonėmis.

Ši patirtis autorių įkvėpė fotografuoti.

Spektaklio „Tėtis“ kūrybinė grupė:

režisierius – Jonas Vaitkus;

kompozitorius – Tomas Kutavičius;

scenografas – Artūras Šimonis;

kostiumų dailininkė – Jolanta Rimkutė;

šviesų dailininkas – Vilius Vilutis;

vaizdo projekcijos – Rūta Vaitkevičiūtė, Paulius Juodzevičius;

režisieriaus padėjėja – Eglė Kuzienė;

režisieriaus asistentas – Dmitrij Denisiuk;

pjesę iš prancūzų kalbos vertė Ilija Imenitov.

Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais

Diskusija: čia.

Bilietai: čia.

Jonas Vaitkus | A. Svorobovičiaus nuotr.
Jonas Vaitkus | A. Svorobovičiaus nuotr.
Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Temą pokalbiui padiktavo režisieriaus J. Vaitkaus spektaklis „Tėtis“
  2. Aktoriai Vytautas Kupšys ir Ieva Brikė – apie naujausią Jono Vaitkaus spektaklį „Tie metai“
  3. Netekome režisieriaus, nepriklausomybės kovų kronikininko Vytauto Damaševičiaus
  4. Ukrainos menininkai kviečia į spektaklį
  5. „Didysis kelias“ kviečia į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą
  6. Klaipėdos dramos teatras kviečia kartu prisiminti aktorę Mariją Dičpetrytę
  7. J. Marcinkevičiaus „Katedra“ prabils šiuolaikine intonacija
  8. Režisieriui G. Aleksai – Alytaus teatrų festivalio laurai
  9. Režisierius G. Padegimas naujausia premjera stiprins lietuviškos sąmonės atsparumą
  10. Italija su Eimuntu Nekrošiumi atsisveikino lietuviškai
  11. Režisierius Gytis Padegimas: prieš 100 metų žmonės buvo ne vartotojai, bet kūrėjai
  12. Operos „Mažvydas“ kūrėjai prisidės prie Mažvydo tyrėjų veiklos
  13. Bulgarų režisierė Vilniuje kurs spektaklį apie tėvynės praradimą (video)
  14. Keistuolių teatro spektaklis „TAIPNE“ – pasakojimas apie šeimą
  15. Spektaklis Kleboniškių kaimo klojime

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Tekstilės atliekos
Gamta ir ekologija

Gyventojai vis daugiau išrūšiuoja tekstilės ir biologinių atliekų

2026 06 21
Kelionė, automobilis
Gamta ir žmogus

Ilgosioms atostogoms lietuviai dažniau renkasi užsienį, trumpas išvykas skiria šalies regionams

2026 06 21
Sutartis
Lietuvoje

Terminuota darbo sutartis: ką svarbu žinoti tiek darbuotojams, tiek darbdaviams?

2026 06 21
Daugiabučio kiemas
Lietuvoje

Daugiabučių kiemų tvarkymui Vilnius skiria dar 9,5 mln. eurų

2026 06 21
Eismas
Gamta ir žmogus

Artėjant Joninėms „Via Lietuva“ ragina vairuotojus neprarasti budrumo

2026 06 21
Azartiniai lošimai kompiuteriu
Lietuvoje

Lošėjo kortelė bus privaloma

2026 06 21
Naturali kosmetika
Gamta ir žmogus

Mokslininkė dr. D. Baragan-Ferer: kosmetikos sudėtinių dalių sąrašas – tik ledkalnio viršūnė

2026 06 21
Birželio 23 d. Verkių rūmų parke vyks Rasos šventė
Etninė kultūra

Rasos šventė Verkių parke kviečia pasitikti trumpiausią metų naktį

2026 06 20
Mergina su Rasų vainiku prie Joninių laužo
Etninė kultūra

Trumpiausia metų naktis kviečia: kur šiemet švęsime Rasas ir Jonines?

2026 06 20
Požeminė perėja
Lietuvoje

Kaune prasidėjo Vilniaus gatvės požeminės perėjos atnaujinimas

2026 06 20
Vanduo, ežeras
Lietuvoje

NŽT: praėjimas ežerų, upių pakrante yra laisvas, tačiau prie vandens reikia patekti teisėtai

2026 06 20
Šiauliuose Rasos (Joninių) naktis
Etninė kultūra

Šiauliuose Rasos (Joninių) naktį – ugnies ir kitos apeigos, magija

2026 06 20

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kažin apie Su Lietuva susijusių visame pasaulyje žinomų asmenų įamžinimas
  • klaustukas apie Rasos šventė Verkių parke kviečia pasitikti trumpiausią metų naktį
  • Dat apie „Šventaragis“ kviečia susapnuoti Vilnių kartu: išskirtiniai koncertai ant Gedimino kalno
  • +++ apie „Žmogus tarp pasaulių“: Palangoje pristatoma paroda apie ainų tautą ir Bronislovą Pilsudskį

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Gyventojai vis daugiau išrūšiuoja tekstilės ir biologinių atliekų
  • Ilgosioms atostogoms lietuviai dažniau renkasi užsienį, trumpas išvykas skiria šalies regionams
  • Terminuota darbo sutartis: ką svarbu žinoti tiek darbuotojams, tiek darbdaviams?
  • Daugiabučių kiemų tvarkymui Vilnius skiria dar 9,5 mln. eurų

Kiti Straipsniai

Eismas

Artėjant Joninėms „Via Lietuva“ ragina vairuotojus neprarasti budrumo

2026 06 21
Dominykas Šaudys

Lietuviškų meno vertybių ieškotojas D. Šaudys rūpinasi jų gražinimu į Lietuvą

2026 06 21
Mažoji paroda „Žmogus tarp pasaulių“ Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje

„Žmogus tarp pasaulių“: Palangoje pristatoma paroda apie ainų tautą ir Bronislovą Pilsudskį

2026 06 21
Vėžio zodiakinis ženklas

Dienos horoskopas: vasaros saulėgrįža atneša jausmų vandenyną

2026 06 21
Su Lietuva susijusių visame pasaulyje žinomų asmenų įamžinimas

Su Lietuva susijusių visame pasaulyje žinomų asmenų įamžinimas

2026 06 21
Naturali kosmetika

Mokslininkė dr. D. Baragan-Ferer: kosmetikos sudėtinių dalių sąrašas – tik ledkalnio viršūnė

2026 06 21
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Generalinė prokuratūra: LRT įpareigota užtikrinti programų pirkimų skaidrumą

2026 06 20
Šventosios pėsčiųjų aikštė

Šventoji kviečia į Rasas ir į įvairių kultūrinių patirčių po atviru dangum kupiną vasarą

2026 06 20
Žolynų turgus

Birželio 20 d. Bernardinų sode kupės Žolynų turgus

2026 06 20
Pranas Dovydaitis 1886–1942. 2017. Dail. Jonas Žukas

Seime vyks tarptautinė mokslinė konferencija „LOGOS: tiesa, kultūra, valstybė“

2026 06 19

Skaitytojų nuomonės:

  • Kažin apie Su Lietuva susijusių visame pasaulyje žinomų asmenų įamžinimas
  • klaustukas apie Rasos šventė Verkių parke kviečia pasitikti trumpiausią metų naktį
  • Dat apie „Šventaragis“ kviečia susapnuoti Vilnių kartu: išskirtiniai koncertai ant Gedimino kalno
  • +++ apie „Žmogus tarp pasaulių“: Palangoje pristatoma paroda apie ainų tautą ir Bronislovą Pilsudskį
  • Saulės Vilna apie „Šventaragis“ kviečia susapnuoti Vilnių kartu: išskirtiniai koncertai ant Gedimino kalno
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Vilnius | S. Žiūros nuotr.

Filmuojamas serialas apie Lietuvos tarpukarį

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai