Po buvusio KGB kalėjimo kankinimų ir mirties kameras vaikščiojo su darbo reikalais šią savaitę Lietuvoje viešintį už teisingumą atsakingą Europos Komisijos (EK) narį Didierą Reindersą (Didier Reynders) lydinti jo kabineto delegacija.
Svečiams Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje parodytos Lietuvos gyventojų represijų bei partizaninio pasipriešinimo parodos.
„Čia atskleidžiama komunizmo byla – nusikaltimai, kuriuos Putino režimas šiandien kartoja Ukrainoje. Čia ir mūsų laisvės kovotojų atmintis, ir jų budelių nežmoniškas žiaurumas.
Vis dėlto, didžiuosius žmonijos nusikaltėlius turėtų skelbti ne tik muziejai, bet ir tarptautiniai tribunolai,“ – sutikdamas demokratinės Europos teisingumo atstovą ir svečius sakė Remigijus Černius, Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorius.
„Kai valstybė susiduria su agresija, kuria siekiama pašalinti ją iš žemėlapių, ji yra tarptautinės teisės pažeidimo auka. Mūsų siekis – ir toliau teikti bei telkti paramą Ukrainai.
Taip pat mums svarbu, kad pilietinės visuomenės suprastų teisės svarbą, jos viršenybės principą,“ – sakė EK narys D. Reyndersas.
Ekskursijos metu muziejininkai pasidžiaugė, kad 2019 m. Europos Žmogaus Teisių Teismas patvirtino Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimą, kad sovietų okupantų vykdytas sistemingas Lietuvos partizanų naikinimas gali būti laikomas lietuvių tautos genocidu, o visų trijų Baltijos šalių atkūrimas pasauliui liudija teisinę taisyklę, kad neteisėtai aneksuota valstybė neišnyksta, nepaisant, kad istorinė neteisybė ir neteisėta padėtis tęsėsi pusę amžiaus.
Teikdamas svečiams atminimo dovanas Remigijus Černius pabrėžė, kad okupacijos yra teisingumą naikinantis blogis, kurių pasakojimas atminties institucijoje svarbus tautinei tapatybei.
„Karas Ukrainoje aktualizavo istorijos žinojimo svarbą, todėl Jūsų apsilankymas mūsų muziejuje itin vertingas“, – sakė jis.
Viešėdamas Lietuvoje Didier Reyndersas susitiko su Lietuvos valstybės institucijų atstovais ir aptarė nuolatinę ES paramą Ukrainai įvairiose srityse (energetikos, maisto, tarptautinės veiklos, migracijos), Rusijos vykdomus karo nusikaltimus Ukrainoje ir galimą tarptautinį atsaką į juos, konfiskuoto ir įšaldyto Rusijos turto panaudojimą Ukrainos reikmėms, Lietuvos teismų sistemos finansavimą, siekiant užtikrinti jos nepriklausomumą, taip pat naujausią teisinės valstybės principo taikymo ataskaitą.
Papuolėm ir mes “laisviesiems istorikams”.
Lenkams lyg ir nebuvo Livonijos, baltarusiams – lietuviškos Lietuvos…
• Homo cultus. Kitokios istorijos ilgesys ir alternatyvi lemtingų 1940 m. Lietuvai įvykių versija
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000257380
Vargu, ar vien geresnis Lietuvos teismų sistemos finansavimas užtikrintų jos nepriklausomumą. Korumpuotumo šaknys gilesnės, tai ir asmenų netinkamumo teisiniam darbui, jų netinkamo rengimo darbui demokratinėje šalyje problema. Dėl korumpuotumo platesnes pareigas derėtų suteikti ir Europos prokuratūrai, kol Lietuvoje nėra nepriklausomos teisėjų ir prokurorų darbo vertinimo konstitucinio rango institucijos. Dabar, kaip sakoma, patys groja – patys šoka. “Susigiedojimas” tarp prokuratūros, STT specialistų, ikiteisminio tyrimo teisėjų nepajudinamas, ypač palankios sąlygos tam yra atsiradus IBPS. Čia procesinių įstatyminių nuostatų peržiūrėjimas yra būtinas. Teisingumo vykdymas šioje grandyje galima sakyti nefunkcionuoja.
niekur nėra, nebuvo ir nebus. Tai tik išmanus žodis. Tamsta, matyt, konfederacijos šalininkas, jei taip siūlote.
Tie, kas Lietuvoje vietoje vertintų…, būtų kažkieno paskirti… Priklausomi. Dar kartą: visi mes esame nuo kažko kito priklausomi. Visi be išimties.
Čia “nepriklausomumas” pavartotas kaip teisinė sąvoka, o ne kaip žurnalistinė. Be abejonės absoliutaus nepriklausomumo nėra ir negali būti – toks jau yra pasaulio sutvėrimas. Jeigu būtų demokratinių šalių konfederacija, tai visos ES šalys turėtų tokį patį statusą, o ne viena Lietuva. Taigi, jeigu Vokietiją, Pranzūziją, Skandinavijos šalis tas statusas tenkina, tai kodėl Lietuvos turėtų netenkinti. Juk konfederaciškai kai kurios sritys ES yra valdomos ir dabar, pvz., žmogaus teisių, valdžių atskyrimo, įstatymo virženybės principai ir kt.
Tie kas Lietuvoje vadovautų teisėjų, prokurorų darbo vertinimo institucijai mažų mažiausiai privalėtų būti demokratniu būdu visuotinuose rinkimuose išrinkti tam tikram laikotarpiui (kadencijai).
aiškinti, mokyti, nes, nepykite, nesigaudote visiškai. Tik vienas pavyzdys: koks valdžių atskyrimas, kai ministras yra vienu metu ir seimo narys? Taip kiekvieną Tamstos sakinį galima, deja… Tauta išrenka tai, ką jai paduoda. Jau 30 metų. Demokratiniu būdu. Visuotiniuose rinkimuose. Tai dar kažką siūlote taip rinkti? Na, iš kur toks naivumas, ką? Žmogaus teisės? Stambulo konvencija? Skaitėte jos visą tekstą, ką supratote? Silpnos varganos valstybės niekada niekur visame pasaulyje nebus lygiavertės su didelėmis ir stipriomis. Ir tai suprantama visiškai.
Atsakymą į “tingiu” komentarą įrašyti leidžiama.
“platesnes pareigas derėtų suteikti ir Europos prokuratūrai”…
Daugiau valdžios Briuseliui?! O tamsta ne patriotas, pasirodo…
Briuselis ne Maskva, kodėl jam neapykantą turėtume savyje laikyti. Juolab, kad jeigu kas blogai yra, tai 99 % ne dėl Briuselio, o dėl pačios Lietuvos valdžių kvailumo, nesugebėjimo valdyti valstybę.
Be to, tai, kas pasakyta, visiškai nereiškia daugiau valdžios Briuseliui, o pasakyta tai, kad šalies teisėsaugos sistema, nėra pačios Lietuvos tinkamai valdoma, kad dėl to kenčia valstybė, jos žmonės.
štai Briuselis sutvarkys teisingumo situaciją Lietuvoje? Na, iš kur toks nesupratimas, kaip veikia ES, tas ES teisės visiškas nežinojimas, vaikiškas atotrūkis nuo tikrovės? Kaip ten, jau išsiaiškino Briusely, kodėl tiek skiepų pripirko? Ar teko girdėti apie tą pirkimo istoriją? Na, ir kaip ten, ką? Išsiaiškino? Niekas čia jokio pykčio niekam nelaiko. Galvojate, kad mūsų valdžia kvaila? Rimtai? Jei vykdo gautus nurodymus, tai kvaila? O nurodymai iš kur? Kad ir dėl tų skiepų pirkimo? LR nuostoliai kokie?
Regis, nelabai adekvačiai “perskaitote” kas parašyta. Turbūt pačiam nėra žinoma, kad Lietuva yra delegavusius savo prokurorus, kurie gavo Europos prokuratūros įgaliojimų statusą. Tačiau jų kompetencija yra finansinių nusikaltimų srityje, o padėtis yra tokia, kad ne pro šalį būtų jiems pavesti tirti ir vertinti ir galimas korupcijas tarp Lietuvos teisėsaugos pareigūnų.
Kovid pandemija buvo nelauktai radęsis naujas dalykas, todėl Briuselio sprendimai, priimti dėl jos, čia į valdymo vertinimo pavyzdžius netiktų. Be to, atsigavimui po pandemijos Briuselis Lietuvai skyrė ar net ne kelių milijardų lėšų sumas, kaip ir atitinkamai kitoms ES šalims.
Be abejonės kvailumų valdžioje yra, bet matyti kelioropai daugiau joje gali būti korupcijos, sovietinio “blato” valdyme palikimo.
Briuselio veiksmuose valstybingumo ir lietuvybės žlugdymo užmačių neįžvelgčiau, kaip, matyt, to nemato ir didžioji Lietuvos visuomenės dalis. Tai rodytų nuomonių tyrimų apklausų rezultatai.
Dėl tų skiepų pirkimo, tai privalėtų išsiaiškinti Europos policija, o kokia tyrimų tuo klausimu padėtis informuoti visuomenę yra LRT pareiga. Tai, kad LRT šios pareigos neatlieka, kodėl turėtume manyti, jog tai Briuselis neleidžia, o ne, kad LRT “žioplinėja” …
Istorinių paralelių laidos per ŽR:
– ziniuradijas.lt/laidos/istorines-paraleles
paraliely i mieriediany – buvo tokia laida okupacijos laikasi per rusų tv
Va, atsakymą į “tingiu” komentarą įrašyti neleidžiama. Kieno valia tai daroma, gal Alkas.lt galėtų pasidomėti tos “techninės” galios savininku?… Juk tai gali būti ir paties Alkas.lt teisių gynimu.
Jei neleidžiama parašyti atsakymo į (tingiu) komentaro komentarą, galima paspausti Atsakyti po (tingiu) komentaru, o tada Vardo vietoje parašyti, kam skiriate savo atsakymą. T.y., >tingiu (arba P.Skutas >tingiu ).
Dėl skiepų niekas nieko ir Briuselyje neišsiaiškins, p.Skutai, nes juk girdėjai – žinutės ne tik Radvilės telefone išsitrynė, bet ir Uršulės, deja! ES valdžia užgraužta korupcijos, milijardinės korupcijos. Nesitikėkim pagalbos iš užsienio, savo vagis patys turim sutramdyti: štai nueinam kovo 5 į rinkimus ir nebalsuojam už landsbergiečius, liberalus, narkoliberalus bei jų tarnus LSDP ir Perbėgėlių partiją. Renkamės iš likusių, o tų likusių kiekvienoj savivaldybėj yra ne vienas sąrašas. Bet pasiryžkim, dalyvaukim, saviškius agituokim dalyvauti, pasitreniruokim prieš Seimo rinkimus! Auksinė taisyklė: patys mes turim tik po 1 balsą, bet paraginti ateiti galim kur kas daugiau.
Patys savo vagis sutramdykim!
Nemanau, kad viskas taip jau beviltiška. Nederėtų vieno kito įvykio suabsoliutinti, kaip esant visos realybės tokia. Kas dėl tos Radvilės žinutės “išsitrynimo” telefone, tai veikiausiai pats tas skandalas yra viešųjų ryšių akcija, surengta partijoms siekiant savųjų rinkėjų sutelkimo prieš savivaldybių rinkimus. Tokie būdai yra partijų naudojami. Taigi neturėtume būti žiopli ir viešųjų ryšių akcijų kaip ir vyksmo teatro scenoje ar kine nepriimti už tikrus įvykius.
Be abjonės galimybių korupcijai teisesaugoje radimąsi būtų galima patiems sutramdyti, bet tam reikalinga valstybės rango institucija, kurios įkūrimo perspektyvos miglotos dėl to, kad Seimo rinkimai vyks dar daugiau negu po metų, be to, vargu ar tam neprireiktų Konstitucijos papildymo. Taigi viskas būtų labai jau už kalnų… Todėl iki to būtų tislinga tos korupcijos klausimą bandyti spręsti atitinkamai praplečiant Europos prokuroro įgaliojimus, ką, regis, būtų galima įvykdyti per Uršulės komisiją.
Be abejonės išeitis netikusiam valstybės ir savivaldybių valdymui visų pirma yra kuo platesnis dalyvavimas savivaldybių rinkimuose, ypač svarbu tuos nusistovėjusius vandenis sujudinti sostinės valdyme. Kartais kyla mintis, kodėl to sujudinimo vardan Vilniaus meru neišrinkus veikliojo Gražulio. Juk atskiras sritis išmanančių jo patarėjų Vilniuje neturėtų pristigti.