Fotometraštininko Leonardo Surgailos sovietinio laikotarpio Karaliaučiaus krašto vaizdų paroda yra pavadinta „Niekieno žemė“.
Jo nuotraukos rodo kuo virsta žydinti žemė, kai į ją ateina istorinį paveldą naikinantis Rusų pasaulis.
Tik ar tikrai, kai po sovietinio Mažosios Lietuvos gyventojų 1944–1948 m. genocido pagrindinėje Mažosios Lietuvos dalyje – Karaliaučiaus krašte neliko tikrųjų jos šeimininkų, ši žemė tapo niekieno?
Sprendžiant vienos ar kitos teritorijos statuso klausimą, tarptautinėje praktikoje paprastai (bet ne visada), stengiamasi atsiklausti vietos gyventojų nuomonės.
Karaliaučiaus krašte lietuvių, vadintų lietuvininkais, čia neliko, bet mes žinome, kad jie savo žemės neatsisakė.
Prisiminkime dar nesenus Mažosios Lietuvos teritorijų paėmimus iš ją daugiau kaip 600 metų valdžiusių vokiečių valstybių.
Po I pasaulinio karo pagal Versalio taikos sutartį, nuo Vokietijos imperijos kaip „visada buvęs lietuviškas“ buvo atskirtas Klaipėdos kraštas, Mažosios Lietuvos šiaurinė dalis.
O ką tuomet sakė lietuvininkai. Jie testamentiniu 1918 metų Tilžės Aktuir kitais raštais reikalavo visą Mažąją Lietuvą „priglausti“, t .y. įjungti ją į atsikūrusią Lietuvos valstybę.
Nors Antantės ambasadorių konferencija ir neprieštaravo, kad Mažoji Lietuva tai lietuvių žemė, tačiau Klaipėdos kraštą 1920 m. vasarį perdavė administruoti ne Lietuvos valstybei, o Prancūzijai.
Šioji tuomet laikėsi nuostatos, kad Lietuva yra ta pati Lenkija, ir vertė ją susijungti su Lenkiją į vieną valstybę (kurioje Lietuva galėtų turėti tik kultūrinę autonomiją).
Klaipėdos kraštas turėjo virsti Lenkijos valdomu Freištatu (Laisvąja Memelio valstybe).
Lietuviams, netekus Vilniaus krašto, tam, kad neįsileidus Lenkijos ir į Klaipėdos kraštą, teko surengti jo išlaisvinimo užduotį – 1923 metų sukilimą.
Tai buvo sąmoningiausių Mažosios Lietuvos ir Didžiosios Lietuvos lietuvių bendros kovos rezultatas, leidęs nors dalinai įvykdyti Tilžės Akto siekį – įjungti Mažąją Lietuvą į Lietuvos valstybės sudėtį.
Lietuva tapo jūrine valstybe ir stipresnė priešpriešoje su to meto agresyviąja Lenkija.
Beje, dabar šis istorinis įvykis dažnokai pavadinamas netiksliu „Klaipėdos krašto prijungimo“ terminu, o reikėtų vadinti „prisijungimu“, nes Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto (kuriam vadovavo Martynas Jankus) 1923 metų sausio 19 d. sukviesto Klaipėdos krašto Seimo Deklaracijoje lietuvininkai pasakė aiškiai:
„Vienbalsiai nutarėme prisijungti prie Lietuvos respublikos“.
Ar tuomet kaip nors buvo įsiklausyta į lietuvininkų nuomonę? Ir vėl ne! Nors Vokietijoje atsikūrusi Mažosios Lietuvos taryba Fuldos Aktais ir reikalavo Karaliaučiaus kraštą prijungti prie Lietuvos, tuomet sovietinės.
Jos „šeimininkas“ A. Sniečkus atsisakė šio krašto ir jis 1946 metais buvo pavestas Rusijos federacijai.
Toji tęsė Raudonosios armijos pradėtą Karaliaučiaus krašto gyventojų genocido praktiką kol vietos gyventojų nebeliko visai.
Dabar čia turime beveik per milijoną kolonistų ir labiausiai militarizuotą teritoriją Europoje. Karinio turinio nuotraukų L. Surgailos parodoje nepastebėjau, tačiau apie krašto militarizavimą pakalbėti dera.
1995 metais JAV Kongreso narys Karlas Kristoferis Koksas pateikė Kongresui rezoliucijos „HCR-51“ projektą dėl visiško Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo.
Juo reikalauta, kad Kaliningrado/Karaliaučiaus regionas būtų paverstas demilitarizuota zona ir Rusijos Federacija iš šio regiono išvestų visas savo karines pajėgas nes:
„Kaliningrado karinis forpostas kelia grėsmę taikai ir saugumui Baltijos regione ir Europoje, ypač Lietuvai“. Deja griežto turinio rezoliucija nebuvo priimta.
Nesulaukėme ir jokios suinteresuotos oficialios reakcijos iš Lietuvos pusės (tuomet prezidentu buvo Mykolas Brazauskas).
Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo klausimą ne kartą kėlė visuomeninė Mažosios Lietuvos reikalų taryba.
Antai, 2000 m. rugpjūčio mėnesį ši Taryba nusiuntė prezidentui Valdui Adamkui, Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui ir Vyriausybės vadovui Andriui Kubiliui Kreipimąsi dėl Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo klausimo iškėlimo Europos organizacijose.
Jį, be pačios Tarybos narių, pasirašė 29 įvairioms partijoms priklausantys LR Seimo nariai, 85 Lietuvos mokslo ir kultūros veikėjai. Deja, ir prezidentas V. Adamkus ir kiti Lietuvos vadovai šį Kreipimąsi ignoravo.
Potsdamo susitarimo signatarai amerikiečiai ir britai, iš pradžių ketinę sukviesti taikos konferenciją, kuri nuspręstų dėl tolimesnio Karaliaučiaus kraštą valdymo, apie tai greitai nustojo kalbėti.
Matyt, vadovautasi ydinga nuostata „nereikia erzinti rusų“. Tokio požiūrio iki šiol laikėsi ir Lietuvos vadovai. Prie ko privedė toks vakarų nuolaidžiavimas iš prigimties imperialistinei Rusijai rodo dabartinis jos karas Ukrainoje.
Lyg nujausdamas galimų agresyvių įvykių eigą iš Rusijos pusės, kandidatas į Lietuvos Respublikos prezidento postą diplomatas Stasys Lozoraitis prieš mirtį 1994 m pasakė:
„Saugokite Lietuvą iš Kaliningrado pusės“.
Turime istorinį kuriozą:
kraštas kuris mums davė lietuvišką raštą, gelbėjo Lietuvą nuo visiško surusinimo ir sulenkinimo virto rusynu.
Pakalbėkime ir apie Karaliaučiaus krašto vietovardžius. Gražu, kad fotografijų autorius savo darbus pateikia su autentiškais vietovardžiais.
Paprastai senieji vietovardžiai yra iš kartos į kartą perduodamas dvasinis paveldas ir mažai keičiasi net kintant tautinei gyventojų sudėčiai.
Deja, užkariautojai dažnai griebiasi klastočių tam, kad vietovardžiai nerodytų jų esant ateiviais.
Pirmieji to ėmėsi naciai – gauleiterio E. Kocho pastangomis į vokiškus buvo pakeisti per 60% Karaliaučiaus krašto senųjų lietuviškų vietovardžių.
Na o į Karaliaučiaus kraštą atėję bolševikai, naikino ne tik vietovardžius, bet ir vandenvardžius.
Iki sovietinės Karaliaučiaus krašto kolonizacijos ši žemė neturėjo nė vieno slaviško toponimo, o dabar jame nebeliko nė vieno lietuviško ar prūsiško.
Nesėkmingai baigėsi Gorbačiovo „Perestroikos“ metais Lietuvos rašytojų ir kultūrininkų pastangos atstatyti nors K. Donelaičio gyventai vietovei, pervadintai Čistųjų Prūdų vardu, Tolminkiemio vardą O iš dabartinės Lietuvos valdžios pusės dar niekas autentiškųjų Karaliaučiaus krašto toponimų atstatymo klausimo nekėlė…
Istoriniai vietovardžiai egzistuoja nepriklausomai nuo to ar juos kas nors pripažįsta ar ne. Labai svarbu, kad jie būtų vartojami, kad Mažoji Lietuva nebūtų trinama iš mūsų tautos atminties, kad apie ją žinotų pasaulis.
Tuo rūpintis turėtų ne tik Lietuvos istorikai, bet ir Lietuvos politikai.
Po kelių dienų minėsime sėkmingos Klaipėdos krašto sukilimo ir Klaipėdos krašto įsijungimo į Lietuvos valstybę 100-metį!
Ta istorinė patirtis diktuoja mums, kad nesidairydami į didžiąsias valstybes ir į istorijos primestus kaimynus, nelaukdami iš jų kokių nors malonių, savo problemas spręskime patys!
Išmokime Versalio, Potsdamo ir Klaipėdos krašto sukilimo pamoką!
Stasys Lozoraitis prieš mirtį 1994 m pasakė:
„Saugokite Lietuvą iš Kaliningrado pusės“.
Ar tikrai? Visada rašoma, kad Lozoraičio žodžiai buvo „saugokite sienas“ („saugokite rubežius“). Pirmą kartą matau, kad jis sakė tik iš Kaliningrado pusės.
O mes lietuviai turime nepamiršti Vytauto Didžiojo žodžių: „Prūsų kraštas – taip pat mano tėvų ir protėvių žemė, ir aš jos reikalausiu iki pat Uosos, nes čia yra mano tėvų palikimas! O kur gi yra Ordino tėvų palikimas?“
Čia viskas pasakyta kaip lietuvių tauta ir Lietuvos valstybė turi žiūrėti į Karaliaučiaus kraštą.
gal galetumete tiksliai pacituoti originala ?
kokiu vardu Vytautas vadina ” prusu ” zemes ?
dekoju isanksto…
“Do wart Witoldt czornig und sprach: Pruszen ist och miner elder geweszen und ich wil is ansprechen bis an di Osse, wen is io min vetirlich erbe ist. Und frogete do den marschalk: welchs des ordens vetirlich erbe were?“
Dekui uz citata,
gal galetumete paviesinti saltini ir nuoroda…aciu…
mane domina prusu vardo atsiradimo istakos…nes kai kurie lotyniski saltiniai vartoja termina Prutenorum….yra islikusiu vardu prutenis, pratenis…ir pan. , taip pat Brutenio mitas….
Lozoraitis, tai sakydamas, veikiausiai turėjo uomenyje sienas su Lenkija, kadangi su kresų politikos šūkiu “Wilno naša” ji viena sienų klausimą tekėlė.
O kur baigiasi Karaliaučiaus kraštas? Ar Seinits- Sensburg- Mrągowo taip pat yra buvusiame Karaliaučiaus krašte?
Ar Lietuvos valstybe ir jos kariuomene yra pasiruosusi siandien ,atsiimti Tvankstos zemes?
jei Rusija suskils ir panirs i pilietini kara…reikia tam ruostis….
Vytautas po “Žalgirio” ne tik kad žemių iki Osos negavo, bet netgi Klaipėdos. Apskritai galima sakyti jis nieko negavo. Gal tik tai, kad praktiškai Lietuvos nuo Vytenio laikų valdyta dabartinė Užnemunė, tapo neginčiamai Lietuva.
Jogaila su Lenkijos ponais Karaliaučių ir net Klaipėdą paliko kryžiočiams, matyt, kad turėtų juos kaip jėgos vasalą Lietuvai, Krėvos sutartimi į Lenkijos karalystę įjungtai, nuolat tramdyti.
Dėl Karaliaučiaus krašto lietuviškumo rodymo pasauliui reikalingas gilesnis etninių ir istorinių šaknų nušvietimas. Tai visų pirma Mindaugo, Treniotos, Vytenio, vėliau dar Kęstučio kovos dėl Karaliaučiaus žemių, jas 13- 14 amžiais užgrobus kryžiuočiams. Žodžiu, pasaulio supažindinimui su lietuviniu Karaliaučiaus žemės etniškumu ir istoriškumu iki jų užgrobimo reikalinga leisti tam skirtus leidinius. Tai viena. Antra, derėtų užsitikrinti, kad buvusios Sovietų sąjungos respublikos pripažintų, jog Karaliaučiaus priskyrimas prie Rusijos yra pasmerkto Stalinizmo padarinys ir kad pagal teisingumo principus jį priklausė priskirti prie tuometinės Lietuvos TSR. Taigi šis Stalino atliktas krašto priskyrimas Rusijai kaip neteisingas yra niekinis. Tai yra svarbu Rusijai irstant.
Pagal dabar susidariusią pasaulio nuomonę, Rusijai suirus, Kaliningradas veikiausiai atitektų Peterburgo respublikai arba taptų jėga užgrobtas Lenkijos kariuomenės, kuri prisidengus vadinama “Suvalkų koridoriaus” strategija jau nusprendė prie rytinės sienos dislokuoti savo atitinkamas karines pajėgas.
puiki pastaba apie zalgirio musio pasekmes……
Tvankstos zemiu ateitis labai miglota…..viena aisku kad sios zemes turetu buti “demilitarizuotos ir derusifikuotos”…
o Lietuva siandien nepajegi visais atzvilgiais jas atgauti, taip pat kaip viduramziais…
Juolab,kad yra ir štai tokių preiškimų iš “strateginio partnerio” atstovų?
dorzeczy.pl/opinie/280465/gen-skrzypczak-chce-by-polska-odzyskala-kaliningrad.html
Vienintelis iš realesnių galimų kelių, siekiant Tvankstos lietuvėjimo Tautos jėgomis, galėtų būti toks. Reikėtų tapti ūkininkais, žemvaldžiais jos žemėse, ją išsinuomojant 99 metams arba įsigijant nuosavybės teise norintiems ir pasirengusiems ūkininkauti sąmoningiems lietuviams, trumpai sakant apsigyvenimo joje keliu. Žinoma šiuo metu, kai vyksta karas, organizuoti ūkininkavimo vajų yra sunku, ne tas rūpi. Bet kaip idėja ateičiai manau yra verta dėmesio.
Kadangi domitės prūsų vardo atsiradimo ištakomis, tai tuo reikalu galėčiau pasakyti, kad labiausiai pagrindžiama istoriniais faktais nuomonė būtų jį laikyti atsiradusiu iš Nemuno vardo, kuris tapatinamas su eros pradžios romėnų istorikų minimu Rudono upės vardu. Pavadinimas Rudonas giminiuotinas su žodžiu prūdas – tvenkinys. Nemunas pagal savo tėkmę iš tikrųjų yra prūduota, raistuota, vis pasitvenkenčio tekėjimo upė. Poetiškai sakant užniemstančios tėkmės upė. Taigi Nemuno pavadinimas reikštų tą patį, ką ir Rudonas/ Prudonas/Prutenis, tik poetiškai išsireiškus. Nors tas prūsų vardas iš Prūdo/ Prudono galėjo rastis ir nuo to, kad Prieglius, beje ir Vysla, žiotyse jau yra kaip prūdai be tėkmės. Tokios vietos buvo labai tinkamos žmonėms įsikurti gyvenimui, tad tai vertinant ir aplink esančios žemės gavo šį upių požymį – pasitvenkimą, platų išiliejimą, prūdą – reiškiantį žodį. Šiuo konkrečiu atveju taip atsiradusiu galėtume laikyti ir prūsų pavadinimą.
aciu labai idomu ,kuris romenu istorikas mini Rudona ?
Regis, kad Nemuną Rudonu vadino kažkuris iš romėnų istorikų – Plinijų. Tačiau gerai prisimenu, kad graikų geografas Klaudijus Ptolomėjas savo sudarytame žemėlapyje Rudono vardu pažymi Nemuno upę. Ir tai istorijos moksle yra pripažinta.
Susiradau Ptolemajo lotyniska ir angliska verimus , atrodo kad Nemuna jis vadina Chronos, po to seka Rudonas …kas grieciausiai atitiktu Venta…ir Venedu/Venetu/Uenetu genti esancia kazkur cia….
Reikia Graikiska versija surasti ji yra ankstyviausia … gal arciausiai tiesos….?
Įdomūs ir naudingi tinklapiai:
htt ps://townames.carto.com/viz/94ce426a-5b5e-11e4-b74c-0e018d66dc29/embed_map
htt p://pirmojiknyga.mch.mii.lt/Leidiniai/Prusviet.lt.htm
htt ps://www.wikiwand.com/lt/Kaliningrado_sritis
htt ps://www.mapnall.com/lt/map/Esri.WorldImagery/%C5%BDem%C4%97lapis-Zelenogradsko-rajonas_460411.html