AB „Kelių priežiūra“, Lietuvos kelių policijos tarnyba ir VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) kreipiasi į vairuotojus su raginimu neskubėti, būti atidiems ir saugiems kelyje. Šia žinute, spalio 13 dieną Europoje minint Saugaus eismo dieną, siekiama priminti ir paskatinti keliuose elgtis atsargiau, atkreipti gyventojų dėmesį į vairavimo kultūrą bei keliuose slypinčius pavojus.
Būtent spalio 13-ąją Europos šalyse bus minima Europos saugaus eismo diena. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į keliuose slypinčius pavojus, skatinti atsargiau elgtis keliuose.
Žmonės raginami ne tik šią dieną, bet ir visus metus kelyje elgtis pagal visas eismo saugos taisykles. Kiekvienais metais Europos keliuose žūsta daugiau nei 10 000 žmonių vien dėl to, kad nesegi saugos diržų, nesilaiko Kelių eismo taisyklių (KET).
Didelis dėmesys – darbuotojų kelyje saugumui
Saugaus greičio nesilaikymas vietose, kuriose vyksta kelio priežiūros bei remonto darbai, išprovokuoja ne vieną nelaimę ir eismo įvykį. Pastarųjų trijų metų AB „Kelių priežiūra“ statistika rodo, kad darbo kelyje metu buvo užfiksuoti daugiau nei pusšimtis incidentų, kurie turėjo didelės rizikos pakenkti darbuotojų sveikatai. Vien šiemet dėl vairuotojų neatidumo jau įvyko 7 eismo įvykiai, kurių metu stipriai sugadinta bendrovės technika. Tačiau skaudžiausi net 3 šių metų eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo keliuose dirbę darbuotojai.
Pasak „Kelių priežiūros“ generalinio direktoriaus Rolando Rutėno, sveikata ir sauga, ypatingai dirbančių keliuose saugumas, yra vienas iš svarbiausių bendrovės tikslų. Šiais metais, stiprinant darbuotojų saugumą keliuose, įsigytos specialios pirmos tokio tipo Lietuvoje saugumo priemonės – smūgio slopintuvai.
„Greitis yra saugumo kelyje priešas. Padėtis keliuose ir eismo įvykių statistika nėra džiuginanti. Mūsų dirbantys keliuose ekipažai imasi įvairiausių saugos ir darbo tvarkos priemonių: statomi perspėjantys kelių darbo ženklai, greičio ribojimo ženklai, specialūs atitvarai, šviesų signalai, dėvima ryški bei šviesą atspindinti apranga ir kt. Viena naujausių priemonių – smūgio slopintuvai. Jie kabinami prie sunkiosios technikos ir atlieka skydo funkciją, avarijos metu sugerdami smūgį“, – sako AB „Kelių priežiūra“ generalinis direktorius Rolandas Rutėnas.
Bendrovė teikia svarbą ir nuolatiniam bendradarbiavimui su institucijomis, rengiant bendras akcijas, siekiant saugumo keliuose didinimo.
90 proc. eismo įvykių nutinka dėl žmogaus kaltės
Pasak Lietuvos kelių policijos tarnybos vadovo Vytauto Grašio, saugaus eismo diena suteikia galimybę dar kartą kiekvienam visuomenės nariui, eismo dalyviui – susimąstyti apie žmogiškąsias vertybes – moralę, atsakomybę, sveikatos ir gyvybės trapumą šių dienų globalizacijos pasaulyje.
„Eismo dalyvių kultūra – visuomenės kultūros atspindys, o saugumas kelyje priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Išmintis įgalina žmones keliuose, gatvėse, pėsčiųjų perėjose ir einant šaligatviu laikytis nustatytos tvarkos ir Kelių eismo taisyklių, kurios reikalingos visiems eismo dalyviams, objektyviai vertinti eismo sąlygas, vengti rizikingų veiksmų. Ji taip pat padeda rasti geriausią sprendimą įvairiose situacijose, o atsakomybė įpareigoja gerbti ne tik save, bet ir kitus, išvengti pavojų keliančių veiksmų, sąžiningai vertinti savo gebėjimą vairuoti transporto priemonę, nesėsti prie vairo neblaiviam“, – sako Lietuvos kelių policijos tarnybos vadovas Vytautas Grašys.
Taisyklės, normos, reglamentai – daugelio nelabai mėgstama gyvenimo dalis, nes labiau pripažįstamos laisvės, nei suvaržymai. Tačiau būdami kelyje ir dalyvaudami viešajame eisme, negalime elgtis taip, kaip norime. Eismo sistemoje (eismo dalyvis, transporto priemonė, kelias, eismo aplinka) didžiausias vaidmuo tenka eismo dalyviui. Daugiau nei 90 proc. eismo įvykių įvyksta dėl žmogaus kaltės – daromų Kelių eismo taisyklų pažeidimų: neįvertinamos realios situacijos, viršijamas leistinas važiavimo greitis, neatsakingai manevruojama, nesilaikoma kelio ženklų reikalavimų, nepaisoma šviesoforo signalų, nenaudojamos saugos priemonės, kalbama mobiliojo ryšio priemonėmis, prie vairo sėdama išgėrus ir kita.
Švietėjiška veikla įgauna pagreitį
Tuo metu LAKD daug dėmesio skiria visuomenės švietimui ir edukacijai saugaus eismo klausimais. LAKD vykdo ir tiesioginės komunikacijos projektus, ir saugų eismą propaguoja medijose. Dažnai akcijos, projektai yra vykdomi su partneriais.
„Saugaus eismo stotelės“, projektai „Saugokime vieni kitus kelyje“ „Eismo saugumas bendruomenėse“, Atšvaitų diena – tai tik keletas sėkmingos tiesioginės komunikacijos projektų. Jų tikslas – bendraujant su žmonėmis, atsakyti į jiems rūpimus saugas eismo klausimus, paaiškinti ar priminti kelių eismo taisykles, skatinti domėtis naujausiais jų pakeitimais, aiškinti atšvaitų ir kitų saugaus eismo priemonių svarbą ir pan.
„Susiformavusius įpročius ar įgūdžius pakeisti užtrunka. Pokytis gali trukti ir ne vienus metus. Tačiau matome, kad situacija keičiasi. Pagerėjimas matomas ne tik statistikoje, bet ir realiame eisme – dažnas eismo dalyvis pastebi, kad eismo kultūra keičiasi į gerąją pusę. Ateina suvokimas, kad saugią eismo aplinką kuriame mes visi ir kiekvienas, dalyvaujantis eisme,“ – sako LAKD vadovas Remigijus Lipkevičius.
Už automobilio parkavimą neįgaliesiems skirtose vietose gali grėsti bauda iki 180 eurų –
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/uz-automobilio-parkavima-neigaliesiems-skirtose-vietose-gali-gresti-bauda-iki-180-euru/