Kiekvienas metų laikas diktuoja ir mitybos tendencijas, o vasara – itin palankus metas mėgautis sultingais vaisiais, gaiviomis uogomis ir šviežiomis daržovėmis. Tačiau tam, kad šiuos gamtos skanumynus galėtume patiekti ant stalo, būtina juos tinkamai nuplauti, nulupti ir supjaustyti. Nors juokaujama, kad daržovių lupimas yra vienas nemėgstamiausių darbų, pasitelkus kelis paprastus patarimus, jį galima įveikti itin lengvai.
Tinkamas plovimas ir pjaustymas – daugiau vitaminų ir maistingųjų medžiagų
Jolanta Sabaitienė, „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, teigia, kad tinkamas vaisių ir daržovių paruošimas valgymui lemia net ir tai, ar bus pasisavinti visi vaisiuose bei daržovėse esantys vitaminai ir maistingosios medžiagos. J. Sabaitienė dalijasi keliais patarimais, kurie svarbūs ruošiant daržoves.
Prieš lupdami daržoves visada nuplaukite – ne tik tam, kad pašalintumėte ant jų esančius nešvarumus, bet ir tam, kad daržovėse išliktų vandenyje tirpūs vitaminai, kuriuos galite prarasti, jei jas nuplausite po lupimo. Nepamirškite, kad daržoves reikia lupti kuo ploniau ir kuo arčiau odelės. Taip iš jų gausite maksimalų maistingųjų medžiagų kiekį. Kai kurios daržovės, pavyzdžiui, agurkai, baklažanai ar bulvės turi valgomą odelę, kurioje gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų. Stenkitės ją išsaugoti.
Sakoma, kad pjaustant daržoves buku peiliu jos gali prarasti dalį maistinių medžiagų. Naudojant aštrų peilį galima sumažinti bakterijų dauginimosi riziką ir išvengti pernelyg didelio daržovių suminkštėjimo.
Teigiama, kad kuo smulkiau supjaustytos daržovės, tuo greičiau jos sugenda. Jos gali prarasti drėgmę, natūralią spalvą ir dalį maistinių medžiagų. Taigi jei planuojate pjaustyti daržoves ir laikyti jas vėlesniam ruošimui, stenkitės jas pjaustyti ar smulkinti didesniais gabalėliais.
Patarimai, kaip greičiau nulupti vaisius ir daržoves
Tam, kad netektų ilgai vargti šalinant žievelę nuo vaisių ir daržovių, „Iki“ atstovė pateikia ir patarimus, kurie padės pagreitinti nulupimo procesą:
• Bulvių lupimas gali užtrukti, tad tam, kad šias daržoves nuluptumėte greitai ir lengvai, verta pasinaudoti šia gudrybe: neluptas bulves išvirkite, o iš karto po virimo 5–10 sekundžių įdėkite jas į ledinį vandenį. Kai nusunksite vandenį, bulvių odelė bus tokia minkšta, kad galėsite ją pašalinti akimirksniu. Šis patarimas tinka ir batatų žievelei nulupti.
• Greitam česnakų nulupimui puikiai pasitarnaus stiklainis ar dubuo su dangteliu – sudėjus česnaką į uždarą indą, jį rankose kratykite tol, kol nusilups žievelė.
• Svogūno lukštus pašalinsite lengviau, jei pirmiausia svogūną perpjausite pusiau, o akių dirginimo išvengsite lupdami svogūną po tekančio vandens srove.
• Apelsinus greitai nulupti galite naudodami peilį ir šaukštą. Peiliu padarykite nedidelį pjūvį apelsino žievelėje, o tuomet šaukštą įterpkite tarp žievės ir minkštimo ir taip nulupkite vaisių.
• Ploną odelę turinčius vaisius, pavyzdžiui, persikus ir pomidorus nulupsite lengviau, jei prieš tai juos maždaug 30 sekundžių įdėsite į verdančio vandens vonelę.
• Vaisiai ir daržovės su storesne odele, pavyzdžiui, citrusiniai vaisiai, melionai ar moliūgai nulupami greičiau ir patogiau, jei prieš lupimą yra perpjaunami pusę ar supjaustomi ketvirčiais.
• Daugeliui kivio lupimas – tikras iššūkis. Juk odelė labai plona, o minkštimas – sultingas. Greitai ir efektyviai šį vaisių nulupsite su šaukštu – kaip ir lupant apelsiną, reikia nupjauti kivio galus ir įterpti šaukštą tarp odelės ir minkštimo.
• Storą mango odelę lengvai pašalinti galite su stikline – nupjaukite mango galus ir su stikline atskirkite minkštimą nuo odelės.