Elizabeta Čeron (Elisabeth Charron) į Lietuvos valstybės istorijos archyvą atvyko iš Paryžiaus Nacionalinio paveldo instituto.
Stažuotės metu E. Čeron daugiausiai dėmesio skyrė didikų šeimų korespondencijai, kuri iki pat XIX a. buvo prancūzų kalba.
Šių peržiūrų metu atrasta net 30 išskirtinių ir retų dokumentų, iš kurių ir buvo sudaryta paroda „A touch of France“.
E. Čeron atskleidė, kad ieškodama stažuotės vietos, kaip istorikė, norėjo keliauti ten, kur žinojo galėsianti tyrinėti senosiomis prancūzų arba lotynų kalbomis.
Ir tikslas buvo ne surasti išskirtinius dokumentus, o atrasti pačius svarbiausius, iliustruojančius kiekvieną galimą kalbos vartojimo stilių, priežastį ir būdą, dokumentus.
Rasti nenuginčijamus įrodymus, kaip lingvistika keičia požiūrį į pasaulį.
„XVIII a. ir XIX amžiaus pabaigoje (kartais iki XX a. pradžios) frankofilija buvo plačiai paplitusi tarp Europos elito.
Todėl paieška, prasidėjusi skaitmeninėje skaitykloje www.eais.archyvai.lt, mane nuvedė prie bajorų, didikų giminių fondų – Oginskių, Radvilų, Pliaterių, Kosakovskių.
O tada jau keliavau į archyvo saugyklas“, – pasakoja parodą kuruojanti E. Čeron.
Vienas iš įspūdingiausių radinių – Napoleono Bonaparto kalbos kopija, datuojama 1809 m. Tai ekspresyvi, kaip ir dera Napoleonui Bonapartui, kalba, išraityta ant gerai išsilaikiusio, nors jau pageltusio lapelio.
Tačiau paieškose, kaip dažnai nutinka, atsiranda ir asmeninių atradimų. Tokiu atradimu tapo Kosakovskių fonde rastas lapelis su mįslėmis, kurias pati E. Čeron mokėsi dar vaikystėje.
„Nemaža staigmena, kad tai, ką laikei kiemo draugų išdaigomis ar pokštais, buvo naudojama daugiau nei prieš 150 metų! Radau jį tarp XIX amžiaus viduryje parašytų Kosakovskių dokumentų.
Ant lapelio nurodyta, kad jis turįs būti perduodamas tarp socialinio rato narių, ir kiekvienas privaląs ką nors prirašyti, kad „prasiblaškytų nuo podagros skausmų“.
Deja, daugiau apie šio lapelio kilmę nepavyko sužinoti. Yra ir daugiau staigmenų, bet jas atskleisiu tik parodos lankytojams“, – šypsosi E. Čeron.
Parodą „A touch of France“ bus galima aplankyti nuo kovo 22 d. virtualių parodų portale čia.