Liepos 5 d., pirmadienį, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su jo kvietimu į Lietuvą atvykusiu Europos Vadovų Tarybos (EVT) Pirmininku Šarliu Mišeliu (Charles Michel). Susitikime daugiausiai dėmesio buvo skirta pandemijos suvaldymo, nelegalios migracijos, Baltarusijos, Astravo atominės elektrinės klausimams aptarti.
„Stebime kaip Baltarusijos režimas naudoja nelegalią migraciją kaip politinės manipuliacijos įrankį. Šioje situacijoje itin svarbus yra ES institucijų vaidmuo ir pagalba Lietuvai suvaldant nelegalių migrantų srautus ir stiprinant ES išorinės sienos apsaugą. Todėl tikimės, kad ES institucijos suteiks visą reikalingą paramą tiek pasienio su Baltarusija apsaugos stiprinimui, tiek kalbantis su nelegalios migracijos kilmės šalimis”, – sakė Prezidentas.
„Mūsų Vyriausybė turi imtis neatidėliotinų darbų stiprinant ES išorinės sienos infrastruktūrą ir techninį pareigūnų aprūpinimą, tariantis dėl ES lėšų spartesnio panaudojimo šiems tikslams, tariantis dėl papildomos paramos iš ES „FRONTEX“ tarnybos ir Europos prieglobsčio paramos biuro, nedelsiant susisiekiant su Irako ir Turkijos Vyriausybėmis dėl nelegalių migrantų readmisijos“ – sakė G. Nausėda.
EVT pirmininkas Š. Mišelis pažadėjo, kad visos ES šalys dirbs bendrai ir, kad bus skirti reikiami „FRONTEX“ pajėgumai padėsiantys Lietuvos pareigūnams šią nelegalią migracija suvaldyti“.
G. Nausėda pripažino, kad Lietuva per pastaruosius 10 metų pati kai kurių darbų nepadarė tam, kad sienos būtų saugesnės.
„Šiandien turime apie 60 proc. Lietuvos sienos su Baltarusija, kuri tiesiog neatitinka minimalių kokybinių reikalavimų ir todėl ši problema tik gilėja. Todėl būtina kaip galima greičiau finansuoti sienos kokybės ir kontrolės užtikrinimą, tikintis ir ES finansinės paramos“ – sakė G. Nausėda.
Anot jo, Lietuva taip pat turi gerinti sąlygas į Lietuvą patekusiems žmonėms, kad jie, pasak jo, galėtų čia būtų „civilizuotomis sąlygomis“.
G. Nausėda atkreipė dėmesį į sąsajas tarp sankcijų, kurias ES pritaikė Baltarusijai ir veiksmų, kurių Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka ėmėsi prie sienos su Lietuva. Lietuvos Prezidentas taip pat atkreipė EVT Pirmininko dėmesį į tai, kad Lietuvos pasienyje stūkso dar viena Baltarusijos keliama grėsmė – nesaugi Astravo atominė elektrinė.
„Kaip ir sutarėme Europos Vadovų Taryboje, ES turi spręsti elektros energijos, pagamintos nesaugiose atominėse elektrinėse patekimo į ES vidaus rinką užkardymo klausimą. Europos Komisija kartu su Lietuvos Vyriausybe privalo kaip galima greičiau surasti visus sprendimus, leisiančius užtikrinanti patikimą ES elektros vidaus rinkos veikimą ”, – sakė Prezidentas.
Susitikime Lietuvos vadovas pabrėžė Rytų partnerystės šalių eurointegracijos siekių paramos svarbą: skatinant demokratines reformas Ukrainoje, Moldovoje, Gruzijoje, palaikant pilietinę visuomenę Baltarusijoje.
G. Nausėda pabrėžė, kad ES susitelkimas ir solidarumas padėjo užtikrinti sklandų skiepų nuo KOVID-19 tiekimą, o dabar turime sustiprinti savo pastangas visuomenės informavimo srityje.
Dvišaliame susitikime Lietuvos Prezidentas G. Nausėda ir EVT Pirmininkas Š. Mišelis taip pat kalbėjo apie santykius su Rusija, Kinija ir JAV, aptarė ES vidaus rinkos, konkurencingumo ir naujovių politikos klausimus.
Be abejonės prie saugumo neprisideda ir tas faktas, kad už ES lėšas tvarkant Rytų sieną, Druskininkai tapo palikti be susisiekimo geležinkeliu su sostine, kai tereikėjo nuo sienos su Baltarusija patraukti apie 15 km. geležinkelio liniją. Taip ir laikoma jau 30 metų Druskininkai atkirsti nuo Vilniaus, Vilnius, Lietuva nuo jų. Tai ar čia gerovės valstybė, juk Druskinnkai buvo tokia lietuvių pamėgta vieta. Viskas tas palikta sumalta šitiek metų, kai, antai, Kaune nuo stoties iki Palemono nutiesta apie 15 km. geležinkelio, atseit prie centriniu pavadinto terminalo, ir tai sakyta, kai centriniai terminalų darymas viduryje šalies yra praeitų amžių, atgyvenusi idėja. Kam Utenai vykti į Kauną, kai ji krovinius gali pasiimti ar pristatyti į Panevėžį, arba vėl kam Alytui vežtis iš Kauno, kai tai galima iš Šeštokų ir t.t. ir pan.
Tai va kokios valdžių galvos sprendė ir sprendžia saugumo užtikrinimo, žalios gerovės klausimus. Pridaryta nei į tvorą, nei į mietą, o atsakomybės nei politinės, nei kokios materialinės nėra, tai bent gyvenimėlis… Kas jį “užkardys” – Prezidente…