Ketvirtadienis, 7 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Įvertinta Baltarusijos opozicijos veikla: EP skyrė Sacharovo premiją, Lietuva ketina skirti 2020 m. Laisvės premiją

www.alkas.lt
2020-12-16 18:59:17
114
PERŽIŪROS
2
Sviatlana Cichanouskaja | Alkas.lt koliažas

Sviatlana Cichanouskaja | Alkas.lt koliažas

Sviatlana Cichanouskaja | Alkas.lt koliažas
Sviatlana Cichanouskaja | Alkas.lt koliažas

Gruodžio 16 d. Europos Parlamente demokratinei Baltarusijos opozicijai įteikta Sacharovo premija už minties laisvę, kurią atsiėmė išrinktoji Baltarusijos prezidentė Sviatlana Cichanouskaja ir opozicijos atstovė Veranika Capkalo, renginyje dalyvavo ir A. Lukašenkos režimo įkalintos Maryjos Kalesnikavos sesuo – Tatjana Chomič.

Šiais metais Europos Parlamentas premiją nusprendė skirti Baltarusijos demokratinei opozicijai, atstovaujamai Koordinavimo tarybos, kuri buvo įkurta drąsių moterų Sviatlanos Cichanouskajos, Sviatlanos Aleksijevič, Maryjos Kalesnikavos, Volhos Kavalkovos ir Veranikos Capkalos bei politikų ir pilietinės visuomenės aktyvistų Siarhejaus Cichanouskio, Alesio Bialiackio, Siarhejaus Dyleuskio, Sciapano Pucilos ir Mikolos Statkevičiaus sumanymu.

„Džiaugiamės, kad mūsų siūlymas skirti Sacharovo premiją Baltarusijos opozicijai, kovojančiai už šalies nepriklausomybę, laisvus ir sąžiningus rinkimus, buvo išgirstas, ir visos Europos Parlamento politinės grupės jį parėmė“, – sako vieni iš premijos sumanytojų EP nariai A. Kubilius ir R. Juknevičienė, aktyviai remiantys baltarusių tautos kovą už demokratiją.

2020 m. rugpjūtį Baltarusijos demokratinė opozicija pradėjo visuomenės telkimo į taikius masinius protestus procesą: demokratijos reikalavo šalis, jau ilgai laikoma paskutiniąja diktatūra Europoje. Protestus paskatino rinkimai, po kurių Aliaksandras Lukašenka pasiskelbė prezidentu šeštajai kadencijai, nors prezidentinę kovą temdė įtarimai masiniu rinkimų klastojimu. Jėgas suvienijusi opozicija primygtinai tvirtino, kad neabejotiną pergalę per pirmąjį turą iškovojo 60 proc. balsų surinkusi pagrindinė opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja. Opozicija, raginusi Aliaksandrą Lukašenką pradėti derybas dėl valdžios perdavimo, šiuo tikslu įkūrė Koordinavimo tarybą.

Baltarusija krečiama politinės krizės nuo rugpjūčio 9 d. surengtų ginčijamų prezidento rinkimų, po kurių kilo protestai prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą, o valdžia ėmė žiauriai susidoroti su protestuotojais, šeši žmonės žuvo, šimtai politinių kalinių, beveik 30 tūkst. protestuotojų įkalinta per pirmuosius tris mėnesius po rinkimų.

Kiti šių metų Sacharovo premijos finalininkai buvo Hondūro aplinkosaugos aktyvistai bei Mosulo (Irakas) arkivyskupas monsinjoras Nadžibas Michaelis (Nadžib Michael).

Žinomą Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę Europos Parlamentas skiria kasmet. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. Laimėtojus išrenka EP pirmininkas ir politinių frakcijų lyderiai (Pirmininkų sueiga). Premijos dydis – 50 tūkst. eurų. 2019 m. Sacharovo premija skirta Kinijoje kalinamam uigūrų aktyvistui Ilhamui Tohičiui (Ilham Tohti).

Baltarusijos opozicijai ketinama skirti 2020 metų Laisvės premija

Gruodžio 15 d. Lietuvos respublikos Seimas po svarstymo pritarė Seimo nutarimo projektui (Nr. XIVP-97), kuriuo siūloma 2020 metų Laisvės premiją skirti Baltarusijos demokratinei opozicijai. Už tai numatantį dokumentą balsavo 127 Seimo nariai, susilaikė 5 Seimo nariai. Tam, kad nutarimas būtų priimtas galutinai, Seimas turės balsuoti dar kartą.

„Vienas svarbiausių įvykių šiais metais buvo ir yra baltarusių tautos siekis gyventi demokratinėje valstybėje. Esame istorinio momento, baltarusių tautinės savimonės pabudimo, galimai pakeisiančio Baltarusijos ir kartu visos Europos ateitį, liudininkai. Labai simboliška, kad premija bus įteikiama sausio 13-ąją, nes šiandien Baltarusijoje vykstantys protestai prieš nelegitimų vadovą Aliaksandrą Lukašenką, saugumo struktūrų smurtas dažnam gali priminti tuos skaudžius sausio įvykius Lietuvoje prieš 30 metų“, – pristatydama pasiūlymą anksčiau kalbėjo Laivės premijų komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė.

Kaip pažymėjo Laisvės premijų komisijos vadovė, matydami sunkumus, su kurias susiduria Baltarusijos pilietinė visuomenė savo kovoje už demokratiją, privalome Baltarusijos žmonėms išreikšti aiškų palaikymo ženklą, turime prisidėti prie to, kad Baltarusija sugrįžtų į demokratišką politinį Europos žemėlapį. P. Kuzmickienės teigimu, Laisvės premija simboliškai galėtų būtų įteikiama opozicijos telkėjai ir išrinktajai Prezidentei Svetlanai Cichanouskajai.

Diskusijoje dalyvavusio Seimo nario Raimundo Lopatos nuomone, šiame nutarime galėtų būti išvardyta didžioji dalis Baltarusijos disidentų, su kuriais mes petys į petį kovojome už demokratiją mūsų kaimyninėje valstybėje, ir tai būtų iš tikrųjų deramas jų įvertinimas.

Seimo narys Žygimantas Pavilionis pabrėžė, kad mūsų užduotis yra padėti baltarusių laisvės kovotojams susitelkti, nes yra labai daug jėgų, kurios juos nori padalyti, skaldyti, silpninti. „Šiuo metu Baltarusijos laisvės lyderis ir simbolis yra būtent S. Cichanouskaja ir, manau, įteikdami šią Laisvės premiją būtent jai, kaip simboliui visų žmonių, kurie šiuo metu kovoja už laisvę, pasielgsime tikrai teisingai“, – pabrėžė Seimo narys.

Seimo narys Andrius Vyšniauskas įsitikinęs, kad įteikdami Laisvės premiją Baltarusijos opozicijai mes įteikiame padėką ir stiprybės palinkėjimą visoms demokratinėms jėgoms, kurios vis dar kovoja dėl savo laisvės postsovietiniame regione. „Prieš tris dešimtmečius griuvusi geležinė uždanga iš mūsų pasaulio gabalėlio visgi dar nepasitraukė. Uždangai kritus išliko gana aštrūs jos pamatai – geležinės sienos, kurias matome iki šiol. <…> Šiųmetinę Baltarusijos opozicijos sėkmę iš dalies lėmė tai, jog pavyko parodyti tarpusavio vienybę bei oficialiai neturėti jokios vadovaujančios struktūros, formalių institucijų. Pavyko veikti kitaip, o todėl veiksmingai atsilaikyti prieš režimo bandymus spausti ir skaldyti. Todėl linkėčiau Baltarusijos opozicijai ir toliau išlikti neformaliai, kitoniškai, kartais nesuprantamai, bet vieningai ir nesusiskaldžiusiai, netgi [turint] įvairias pasaulėžiūrines struktūras, per kurias A. Lukašenkos režimas galėtų suskaldyti ir palaužti žmonių valią kovoti. Tam dar tikrai nėra laikas, nes revoliucija dar nebaigta“, – kalbėjo politikas.

Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.

Laisvės premija įteikiama Laisvės gynėjų dieną – sausio 13-ąją.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. 2020 m. Laisvės premiją siūloma skirti Baltarusijos demokratinei opozicijai
  2. Baltarusijos demokratinei opozicijai paskirtas EP Sacharovo apdovanojimas
  3. EP Sacharovo premija įteikta Pakistano kovotojai už mergaičių švietimą (video)
  4. Prezidentas: Lietuva remia ir rems Baltarusijos pilietinę visuomenę
  5. Minske nužudytas opozicijos šalininkas Romanas Bondorenko (video, nuotraukos)
  6. Paskelbta Sacharovo premijos laureatė
  7. R. Čekutis. Baltarusijoje pasiekta opozicijos vienybė (video)
  8. Vilniečiai surengė Baltarusijos protestuotojų palaikymo eisena (nuotraukos)
  9. Prezidentas kviečia ES, JAV, Kanadą, Jungtinę Karalystę paskelbti sankcijas Baltarusijos režimui
  10. Keturioliktoji pasipriešinimo diena Baltarusijos diktatoriui (video)
  11. EP komitetas: A. Lukašenka turi atsistatydinti, o Astravo AE įjungimas turi būti atidėtas
  12. EP komitetas patvirtino vizų ir readmisijos susitarimus su Baltarusija
  13. Prašoma, kad Lietuvos prokurorai tirtų Gudijos valdžios nusikaltimus žmogiškumui (video)
  14. A. Lukašenka dar penkeriems metams pratęsė savo 21 metų valdymą
  15. Seimas siunčia žinią tarptautinei bendruomenei įvertinti Rusijos primetamą sąjungą Baltarusija

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS says:
    5 metai ago

    Baltarusijos opozicija “kuo aiškiausiai kvepia Kremliumi”, pagal Audrių Butkevičių.
    Va čia
    ht tps://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/abutkevicius_protestuotoju_rankomis_kremlius_baltarusijoje_i_valdzia_stato_savo_zmones/

    Atsakyti
    • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS says:
      5 metai ago

      Išvada: tai panašu į XXI amžiaus n – tąjį LDK pasidalinimą (apiplėšimą, okupaciją, …).

      Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

VDU rektorius prof. Juozas Augutis
Lietuvoje

Seimas paskyrė Juozą Augutį laikinai eiti LMT pirmininko pareigas

2026 05 07
Maža mergaitė apglėbusi storą medį
Gamta ir ekologija

Kviečiama rinkti 2026 metų Lietuvos medį

2026 05 07
Dviračių takas
Lietuvoje

Vilnius atnaujina dviračių ir pėsčiųjų takus prie Neries

2026 05 07
Klaipėdos uostas
Lietuvoje

Stiprinamas Klaipėdos uostas: saugikliai ir greitesni sprendimai augimui

2026 05 07
Lėktuvas
Lietuvoje

Į valstybės rezervą pirmą kartą įtraukiamos paslaugos

2026 05 07
Pinigai
Lietuvoje

Socialinio draudimo įmokas galima sumokėti dalimis

2026 05 07
Elektra
Lietuvoje

Stiprinama pažeidžiamų elektros vartotojų apsauga

2026 05 07
Degalai
Lietuvoje

Gyventojai labiausiai baiminasi maisto ir degalų brangimo

2026 05 07
Gintautas Paluckas
Lietuvoje

Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę

2026 05 07
Leidimai plyniesiems sanitariniams miško kirtimams
Gamta ir ekologija

VMT pradėjo tarnybinius tyrimus dėl leidimų plyniesiems sanitariniams miško kirtimams

2026 05 07
Lietuvos mokslų akademija
Lietuvoje

Jauniesiems mokslininkams skirtos Lietuvos mokslų akademijos ir Ateities biomedicinos fondo premijos

2026 05 07
Žodynas – tai ne tik kalbos pagrindas, bet ir svarbi priemonė vaikui pažinti pasaulį
Kalba

Kas labiau turtina vaiko žodyną – pokalbis ar skaitymas?

2026 05 07

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
  • Bartas apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
  • +++ apie Kviečiama rinkti 2026 metų Lietuvos medį
  • Seimo Rimo Jo Seimo Rimo Jono Jankūno spaudos konferencija „Kas ir kodėl uždraudė diskusiją Seimo salėje apie PSO pandemijų sutartį?“no Jankūno spaudos konferencija „Kas ir kodėl uždraudė diskusiją Seime apie PSO pandemijų sutartį?“ apie K. Braziulis. Milijardiniai projektai be diskusijų: kas už to slypi?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Seimas paskyrė Juozą Augutį laikinai eiti LMT pirmininko pareigas
  • Kviečiama rinkti 2026 metų Lietuvos medį
  • Vilnius atnaujina dviračių ir pėsčiųjų takus prie Neries
  • Stiprinamas Klaipėdos uostas: saugikliai ir greitesni sprendimai augimui

Kiti Straipsniai

Seimas

Seimas pratęsė Rusijos ir Baltarusijos piliečiams taikomas nacionalines sankcijas

2026 04 23
Vytautas Sinica su Rusijos žemėlapiu ir karinių veiksmų kontekstu

V. Sinica. Nefinansuokime Rusijos

2026 04 12
Tautinės Baltarusijos vėliavos - balta-raudona-balta

J. Ivoška. Reikia kitokio bendrabūvio modelio tautos laimės pojūčiui sukurti

2026 04 06
A. Navys. Ne, mes negyvename taikos metu

A. Navys. Ne, mes negyvename taikos metu

2026 03 28
Migrantai

Trečiadienį į Lietuvą neįleistas rekordinis migrantų skaičius, būta ir iki šiol nematytų vaizdų

2026 03 27
Priešiškos informacinės erdvės analizės pistatymas

2025 metai pasižymėjo Rusijos propagandistų dėmesiu Baltijos jūros regionui

2026 03 10
Lietuvos kariuomenės analitikai

LK analitikai: sausį stebėti priešiški naratyvai apie Lietuvos gynybos politiką

2026 02 20
Susitikimas Prezidentūoje

Prezidentūroje aptarti nacionalinio saugumo klausimai

2026 02 19
N. Tuomienės pranešimas

N. Tuomienė. Kaip Ramaškonių (dabar Baltarusija) jaunimas 1927 m. šventė Vasario 16-ąją

2026 02 18
Juras Taminskas

Ministras teikia įrodymus dėl vykdomos hibridinės atakos prieš Lietuvą

2026 02 18

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
  • Bartas apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
  • +++ apie Kviečiama rinkti 2026 metų Lietuvos medį
  • Seimo Rimo Jo Seimo Rimo Jono Jankūno spaudos konferencija „Kas ir kodėl uždraudė diskusiją Seimo salėje apie PSO pandemijų sutartį?“no Jankūno spaudos konferencija „Kas ir kodėl uždraudė diskusiją Seime apie PSO pandemijų sutartį?“ apie K. Braziulis. Milijardiniai projektai be diskusijų: kas už to slypi?
  • klaustukas apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
G. Nausėda sveikina Konstitucijos egzamino nugalėtojus | prezidentas.lt nuotr.

Iš Prezidentūros – sveikinimai Konstitucijos egzamino nugalėtojams

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai