Aiškėja, jog pernai politinių partijų, formuojančių naują Vyriausybę, pažadai išsaugoti Punios šilo sengirę yra skylėti.
Skylėti pažadai pasimatė paaiškėjus aplinkos ministro Simono Gentvilo pozicijai, kaip turėtų atrodyti Punios šilo rezervatas. Ministro vizijoje rezervate bus „išpjautos“ beveik 300 ha ploto „skylės“, kuriose draustinio statusu bus saugomi genetiniai medynai. Būtent šiuo būdu medynuose sėkliniai kankorėžiai surenkami išpjaunant šimtametes pušis (pernai išpjovus 0,2 ha pušų surinkta 75 kg kankorėžių). Punios šilo genetiniams medynams pjūklai galandami ir šiemet, artimiausiu metu ketinama pradėti vykdyti kirtimus.
Laiškus iš Punios girininkijos dėl šį pavasarį planuojamų vykdyti sanitarinių kirtimų Baltijos aplinkos forumas gauna kas savaitę. Šiai dienai planuojama iškirsti apie 833 kietmetrius sniego pažeistų pušų ir eglių. Tai prilygsta 3,3 ha plynai iškirsto miško. Iš jų, 798 kietmetrių – vien Punios šilo genetiniuose medynuose. Tai rodo, jog genetiniuose medynuose sanitarinės priemonės įgyvendinamos „uoliau“. Be to, genetiniuose medynuose visą iškirstą medieną planuoja išvežti.
„Kirsti Punios šilo medžius planuoja pavasarį – paukščių perėjimo metu. Sunku protu suvokti, kaip galima planuoti tokį barbarišką veiksmą saugomoje teritorijoje, kuriai pažadėtas ir gamtinio rezervato statusas“, – sako Gintaras Varnas, teatro režisierius, Nacionalinės kultūros premijos laureatas, Punios šilo išsaugojimo judėjimo iniciatorius.
„Suprantame jog genetinę medžių įvairovę išsaugoti yra svarbu. Ir tai įmanoma užtikrinti Punios šilui turint vientisą rezervato statusą – tą teigia Europos šalių ekspertai, tarptautinių organizacijų rekomendacijos.
Todėl išanalizavę situaciją, kreipiamės į aplinkos ministrą S. Gentvilą teikdami siūlymus ir prašydami parodyti politinę valią Punios šile steigiant pavyzdinę griežtai saugomą teritoriją, kurioje būtų rastas kokybiškas balansas tarp būtinų gamtosaugos priemonių ir atvirumo visuomenės lankymui.
Deja, panašu jog ministras nėra linkęs iš esmės įsigilinti į argumentus ir pateikti politinį vertinimą. Vietoj to, artimiausiu metu planuojami medžių kirtimai“, – savo nusivylimo neslepia Žymantas Morkvėnas, visuomeninės organizacijos Baltijos aplinkos forumas vadovas, Punios šilo išsaugojimo judėjimo iniciatorius.
Šiuo metu Punios šilo genetiniuose medynuose, užimančiuose beveik 300 ha plotą, tvarkomasi kaip ūkiniame miške: medžiai pjaunami kankorėžių surinkimui, periodiškai atliekami plynieji kirtimai nesudarant galimybės medžiams pasiekti gamtinės brandos, nesudaroma galimybių savaiminiam miško atsikūrimui. Nevyriausybininkai, jau daugiau nei metus kovojantys už šios gamtinės teritorijos išsaugojimą, prieštarauja tokiam sprendimui.
„Lankantis Punios šilo genetiniuose medynuose mačiau ne saugomoje teritorijoje klestinčią sengirę, bet medžių getą – daug kelmų, medžius pasmerktus būti išpjautais pačiame jėgų žydėjime“, – sako G. Varnas.
„Dabar taikomos priemonės genetiniuose medynuose yra visiškai nesuderinamos su gamtosauga bei čia sutinkamų saugomų buveinių poreikiais. Punios šilą reikia saugoti visą, o ne skylėtą. Vientisoje gamtosauginėje ir teisinėje sistemoje, kuri būtina norint efektyviai organizuoti gamtosaugą“, – mano Ž. Morkvėnas.
2019 m. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ekspertai, atlikę detalų Punios šilo buveinių kartografavimą ir būklės vertinimą, nustatė, kad genetinių medynų teritorijoje – 221 ha plote – tarpsta Europos Bendrijos svarbos buveinės. Tai, kad šiuo metu Punios šile taikomi genetinių medynų tvarkymo principai, kai vykdoma ūkininkavimo praktika – medžių kirtimai, negyvos medienos šalinimas ir kt., kenkia šioms vertybėms.
Gamtininkų nuomone, įvairiarūšiuose medynuose, ir ypač saugomose teritorijose, kuriose saugomos gamtinės vertybės, susijusios su natūralia miško buveinių dinamika, sanitariniai kirtimai nėra būtini ir nėra efektyvi priemonė kovai su plačiai paplitusiomis, dažnomis, medžių liemenis pažeidžiančiomis, vabzdžių rūšimis.
Būtina stabdyti nusikslsmus kirtimus Punios šile!!!
Toks jausmas, kad bepročiai okupavo visą Lietuvą su vieninteliu tikslu – kuo greičiau ją sunaikinti. Vakar pirmąkart po žiemos nuvažiavę į sodybą Labanoro girioje netekome amo – vietoj girios kiek akys užmato plyni kirtimai. Mėnulio peizažas. Per karantiną, kad nebūtų liudininkų. Iš berželių kelmų dar sula bėga. Šiandien skaitau apie Punios šilą.
+++!!!!!!!!!!!!
Gal jau laikas ir vykdytojams pasakyti savo žodį? Kas konkrečiai kerta? Tie patys miškininkai, kurie renka kankorėžius. Kažkada miškininkas buvo miško žinovas ir saugotojas. Dabar kietmetrių gamintojas. Gal laikas susigrąžinti savigarbą? Jei nesugebi surinkti kankorėžių nenukirtęs sėklinės pušies (atleiskite, bet man čia kaip pjauti vištą dedančią auksinius kiaušinis – nes jei jau pušis sėklinė, tai gal galima ne vienus metus jos kankorėžius rinkti?) Gal laikas nustoti verkti ir imti realiai saugoti miškus, gal būt net nukentėti dėl to – atsisakykit kirsti ir viešinkit aiškinkit kodėl atsisakot. Kol miškininkai, kuriems nurodoma kirsti draustinyje, feisbuke rauda, o atėję į darbą kerta, niekas ir nepasikeis. Įstatymai visada yra skylėti, bet kažkodėl skylėmis asmeninei naudai visuomenės sąskaita pasinaudoti sugeba tik blogieji. Nes gerieji tik verkia
Stelmužės ąžuolo šakos paremtos netinkamai, todėl viena jų neatlaikė atsvaros
– lrytas.lt/gamta/flora/2021/04/19/news/stelmuzes-azuolo-sakos-paremtos-netinkamai-todel-viena-ju-neatlaike-atsvaros-19077727/
Užuot parėmus, ant tų šakų PAKABINTI stulpai!!! Kad greičiau nulūžtų? Tikslu naikinti viską, kas Lietuvoje vertinga?
Kiekvieną atliktą darbą PRIVALO patikrinti jam vadovaujantis asmuo ir ABU privalo atsakyti už kokybę. Ar tai ne tyčinis kriminalinis nusikaltimas, ar net diversija? Ar neturi būti baudžiamoji byla iškelta?
Nors realus žalos atlyginimas neįmanomas (šakos neataugs), kaltininkai turi būti APČIUOPIAMAI ASMENIŠKAI nubausti.
galėtų apjuosti ir taip, dieną naktį nudėdami, apsaugoti mūsų miškus nuo mūsų pačių, nuo iš godumo išprotėjusių ir sąžinę praradusių mūsiškių? Nes šalia mūsų nesaugu nei medžiui, nei žvėriui, nei paukščiui, nei žolei…
Gamtos turtai – Tautos nuosavybė, jų neturi teisės naikinti, kas tik įsigeidęs. Jei nėra Tautos pritarimo, kad DRĮSO to nepaisyti?
Aplinkos m-ja saugo gamtą išsijuosusi? –
– Neršto bei perėjimo metas, o žemsiurbės toliau dirba Lampėdžio ežere: žala gamtai – nė motais?
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/nersto-bei-perejimo-metas-o-zemsiurbes-toliau-dirba-lampedzio-ezere-zala-gamtai-ne-motais-56-1488202?copied
kad genetinius medynus įtraukus į rezervecinę zoną, bus užtikrinta jų apsauga. Genetinius medynus būtina atkurti tų pačių medynų dauginamąja medžiaga, tai pamatinis reikalavimas ir pačio medyno apsaugos esmė. Palikus natūraliam atsikūrimui, šie medynai žus, juos pakeis kitos rūšys, nes Punios šilo augavietėse pušynai patys neatsikuria, o patys genetiniai medynai – per seni. Šita genetinių išteklių išsaugojimo metodika, kertant siauras nedideles kirtavietes ir sodinant iš anksto paruoštus sodmenis, ne tik kad legali, bet ir rekomenduojama EUFORGEN.
Ž. Morkvėnas iš paskutiniųjų nori pakeisti šių medynų statusą ne todėl, kad jam rūpi jų apsauga. Jei rūpėtų, jis kalbėtų apie visus Lietuvos genetinius medynus ir draustinius, ne tik apie šiuos du. Jam reikia Punios šilo projektiniams tikslams. Baisus čia daiktas – pora draustinių sunyks, užtai ES pinigėliai atplauks, mišką kerta – skiedros lekia. Šlykščiausia, kad šie ekoverslininkai prisidenginėja gamtos išsaugojimo tikslais. Nebūkit naivūs.
po žinių per LRT Radijo 1-ą progr.
Pagal datą čia rasite visą laidą,
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000148650/10-12-kokias-rytu-lietuvos-problemas-paryskino-pandemija (antra laidos pusė)
arba pokalbį
– lrt.lt/mediateka/audio/10-12-pokalbis
sužinosite, jog pramonė niekuo dėta, ji neprisideda prie miškų naikinimo. Ji miškų nekerta, – miškus kerta miškininkai, o pramonė tik perka medieną…
Na, tai skirkite pagaliau medį miške nuo medienos! 🙂 ? , 🙁 ?
???
koks pigus straipsnis su dar tuštesniais teiginiais, skirtas lengvatikiams, nieko nenusimanantiems apie mišką, verbuoti. Morkvėnai, ar ne višta iš kiaušinio, o medis (pušis) iš kankorėžio? Koks Jūsų išsilavinimas?
Jei pats straipsnio autorius nesupranta, ar dėl tam tikrų priežasčių nenori suprasti miško ekosistemų vystymosi principų, tai bent jau nereikėtų kurti baubų ir klaidinti visuomenės. 300 ha ploto draustinyje iškirstas vos virš hektaro brandaus miško plotelis. Jis iškirstas tam, kad įveisti jaunuolyną ir genetiniame draustinyje formuoti tvaresnę įvairiaamžę medyno struktūrą, kuri užtikrintų ilgalaikį genetinių išteklių išsaugojimą. Pušis yra šviesamėgė rūšis ir be didesnio atviro ploto pati negali atsikurti, tad jaunos kartos labui tenka paaukoti plotelį medyno. Ar būtų normalu, jei pvz. miestelyje gyventų tik senoliai ir nebūtų vaikų? Taip ir miške – jo gyvybingumui ir tęstinumui užtikrinti reikalingi įvairaus amžiaus medžiai ir medynėliai, tad senoliai turi palaipsniui užleisti vietą vaikams ir jaunimui
turiu po langu labai gražią vyšnaitę, kurios veislės pavadinimą užmiršau. Noriu daugiau tokių pasodinti.
Ar tuo tikslu šią turiu iškirsti, ir naujų jos augimo vietoje pasodinti, ar galiu šią palikti (prisiminimas apie Tėvelių sodą), o naujų aplink – vejoje ir išilgai daugiabučio sienos prisodinti? Bus ir man, ir kiemo vaikams džiaugsmo, o jų žydėjimo metu iš viršutinio aukšto žiūrintiems – palaima akims bus?