Kelionės su vaikais gali tapti iššūkiu, tačiau, tinkamai pasiruošus, jos kur kas dažniau dovanoja neišdildomų įspūdžių. Keliauti mėgstančios mamos sako, kad atostogos su mažaisiais šeimos nariais padeda jiems greičiau mokytis ir tobulėti, o kelionės kartu su šeima sutvirtina tėvų ir vaikų tarpusavio ryšį.
Socialiniame tinkle „Feisbuk“ aktyviai veikiančios grupės „Keliaujančios mamos“ atstovė Agnė Chsanauskaitė teigia, jog keliaudami vaikai greičiau mokosi, įgyja naujų įgūdžių, o atostogų prisiminimai, kelionių patirtis suartina šeimą.
Tačiau, kad atostogos būtų pasisekusios ir liktų vien tik geriausi įspūdžiai, svarbu atidžiai planuoti kelionę, apgalvoti, ar vieta, kurioje ketinama lankytis, tinkama šeimos atostogoms.
Kelionės skatina vaikus mokytis
Agnė Chsanauskaitė teigia, kad tiek suaugusieji, tiek vaikai atostogų metu labiau atsipalaiduoja, o tai leidžia greičiau įsisavinti informaciją, mokytis: „Po pokalbio su psichologe sužinojau, jog žmonės, atitrūkę nuo kasdienybės, geriau priima informaciją iš aplinkos, išmoksta naujų dalykų, tobulėja jų įgūdžiai.
Tokia taisyklė galioja ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Keliaudami vaikai daug greičiau mokosi kalbos, o jeigu vaikas mažas, jis gali greičiau išmokti vaikščioti arba plaukti.
Tailande, šeimos atostogų metu, mūsų vaikas pradėjo kalbėti žymiai raiškiau, rišliais sakiniais, jis išmoko naudotis tualetu, valgyti su įrankiais, pramoko plaukti nedidelius atstumus“, – dalinosi keliautoja.
Keliaudami vaikai gali ne tik įgyti naujų įgūdžių, bet ir patirti netikėtų atradimų jausmą, susipažinti su pasauliu, pamatyti tai, ko niekada nematė.
„Kelionių metu yra plečiama vaikų pasaulėžiūra, jie supažindinami su kitokia aplinka, kitomis kultūromis, skirtingomis tradicijomis.
Vaikai mokosi supratingumo, pagarbos kitai kultūrai, šaliai. Tokios kelionės suteikia įspūdžių, gerų emocijų, jos taip pat praplečia vaiko akiratį, vaikas išmoksta būti tolerantišku, priimti ir gerbti kitataučius, o tai yra labai svarbu augančiam vaikui“, – teigė „Keliaujančios mamos“ atstovė.
Klaidos, kurias tėvai daro keliaudami su vaikais
Ruošiantis kelionei su mažais vaikais verta prisiminti, kad keliaujant kartais nutinka neplanuotų įvykių, kurie būna itin nemalonūs: vaikas ar kitas šeimos narys gali susižaloti ar sunegaluoti. Agnė Chsanauskaitė sako, jog tėvai kartais pamiršta pasirūpinti elementaria kelionine vaistinėle.
Ji taip pat šeimoms pataria pasirūpinti kelionių draudimu, kuris apsaugotų nuo įvairių rizikų.
Pasak A. Chsanauskaitės, tėvai dažnai daro klaidą atidžiai nepasidomėdami, ar viešbutis ar kitos apsistojimo vietos yra pritaikytos gyventi kartu su mažyliais: „Apsistojus gerame, šeimai pritaikytame viešbutyje būsite ramus, kadangi jo teritorijoje yra įrengti šaligatviai, pravažiavimai, sutvarkyta aplinka ir tikrai bus patogu judėti su vežimėliais, tačiau yra vietų, kur judėti su vaikais yra neįmanoma arba labai sudėtinga“, – teigia keliautoja.
Tėvai, kurie tik ruošiasi pradėti keliauti su vaikais, neturėtų skubėti vykti į labai tolimas keliones. Agnė siūlo pirmiausia pažinti Europą: „Nepatyrusiems keliautojams visada rekomenduojame rinktis atostogauti Europoje. Europoje keliauti yra žymiai paprasčiau, lengviau ir saugiau, visada rasite šeimoms pritaikytas apsistojimo vietas, pagalbą.
Šeimos, kurios jau turi įgūdžių, yra patyrusios keliavime, dažnai pačios planuoja išvykas, kelionės tikslą ir maršrutus“.
Keltai – pramoga šeimoms
Nors šeimos ikipandeminiu laikotarpiu dažniausiai rinkosi keliauti lėktuvais, pastaruoju metu pastebimas susidomėjimas keliavimu automobiliais ir keltais. Augantį tokio keliavimo būdo populiarumą lėmė tai, jog keltu galima keltis su nuosavu automobiliu, yra galimybė su savimi pasiimti norimą daiktų kiekį, o tai ypač aktualu į kelionę susiruošusioms šeimoms.
„Keliaujančių mamų“ grupės atstovė Agnė Chsanauskaitė džiaugėsi kelionių keltais patirtimi: „Man ir mano kolegėms keliauti su keltu ar kruiziniu laivu teko nemažai. Toks keliavimo būdas su vaikas yra patogus ir geras“.
Vieno didžiausių Europoje keltų operatoriaus DFDS komunikacijos vadovas Baltijos šalims Vaidas Klumbys teigia, kad pavasario ir vasaros atostogų metu keltuose galima sutikti daug keliaujančių šeimų su vaikais. Keleivių apklausa rodo, kad šeimos, keliaujančios keltais jaučiasi komfortabiliai, saugiai, o vaikams tokios kelionės labai patinka: „Keltuose esančios kajutės patogios ir yra pritaikytos keliauti su vaikais. Esame įrengę žaidimų kambarius, taip pat veikia restoranai su specialiu meniu vaikams. Bene mėgstamiausia pramoga šeimoms, keliaujančioms keltu – pasivaikščioti deniu, grožėtis jūra, saulėlydžiu“, – pasakoja V. Klumbys.
Man į galvą tai neateitų. Paprasta, bet veiksminga: pasibaigus renginiui sostinės centre, kuriame dalyvavo ir Elena su globotiniais, ji jiems (kaip supratau, kaip įprastai) priminė, kad JIE JĄ saugotų, nes, jei JIE JOS neprižiūrės, JI esą galinti tarp tiek žmonių pasiklysti, katrą nors iš jų palikti…
Ir koks stebuklas – tie vaikiukai (jų buvo per 10 – paaugliukų ir mažesnių) užuot netvarkingai judėję iš patalpos, užuot žioplinėję, į šalis išsibėgioję, savo norus į pirmą vietą statę, JIE apsupo JĄ iš visų pusių, įsikibo kas į sijoną, kas už ko kito, ir, galima sakyti, patys ją į autobusiuką nuvedė, prieš tai gerai dar apžiūrėję, ar kur ko nepaliko.
Jie jautėsi atsakingi už visų sėkmingą grįžimą namo, ir dėl to labai reikšmingi. Važiavau su jais kartu į Turniškes – jie visą kelią ,,ją prižiūrėjo”, kad taisyklingai atsargiai vairuotų, kad šviesoforų paisytų, kad pasuktų, kur reikia. Ir taip JIE JĄ parvežė namo. Reikėjo matyti jų, besirūpinusių kelionės sėkme, rimtus dalykiškus veidus…
Labai išmintingai organizuota kelionė, kai vaikai ne ganomi, lyg žąsiukai, bet ,,patys vadovauja” kelionei. Be to, kartu jie ir eismo taisyklių žinias įtvirtino.
Rašau, kaip keliaujantis tėvas 🙂 Yra tokia organizacija – keliaujančių tėvų?:) Norėčiau atstovės paklausti, ar ji žino, kas yra košmarų košmaras? Ne? Tai skriskite lėktuvu per Atlantą (ar dar kur toliau), kuriame visą skrydį verkia/klykia/bliauna mažas vaikas, sėdintis netoliese (o kažkam visai šalia). O jei keli tokie verkiantys visą skrydį? Kodėl apie tai nekalbama rašinėlyje? Jei tiesiog būtina su mažais vaikais skristi, ką jau čia padarysi… Bet, jei tik dėl malonumo pakeliauti, dėl pasimaivymo veidaknygėj, tai iki tam tikro vaikų amžiaus keliaukite su jais tik po Lietuvos piliakalnius.
+++!!!
——————-
Jei jau iš tiesų BĖDA priverčia kankinti mažylį jam nesveikomis kelionėmis, medikai turi tokį patarimą:
apversti kūdikį žemyn pilvuku ir veidu, ir pasidėti jį sau taip ant rankos, kad jo kaktytė remtųsi į jūsų ranką, o pilvelis laisvai žemyn kabotų. O tada ir kitą ranką iš kitos pusės jam pakišti taip, kad prilaikytumėte atramos neturinčias kūnelio vietas.
Visi vyksmai jo viduriuose persitvarkys ir dažniausiai 20-30 min. jis išbus ramus, tyrinėdamas pakitusį matomą vaizdą, retkarčiais bandydamas pakelti galvelę. Taip vis kaitaliojant padėtį, gal ir lengviau pakels kelionę. Tačiau neretai jie patenka į pusiau apalpusio būseną.
O jei vaikui ausis užgula ar jas skauda? Su nekalbančiu juk nesusišnekėsi?
Išak. patarimą būti išsižiojus (kiek vaikas toks ištvers?), daugiau neprisimenu – juk prieš 100 m. tai buvo. Ir tos pamokos pakako visam gyvenimui, nežiūrint, kad manajam nebuvo taip blogai, kaip kitiems.