Penktadienis, 9 balandžio, 2021
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Istorija

Žmogus, atsisakęs būti Lietuvos diktatoriumi (video)

www.alkas.lt
2021 01 08 11:00
2
Žmogus, atsisakęs būti Lietuvos diktatoriumi (video)

Mykolas Sleževičius (1882–1939) | wikipedia.org nuotr.

Mykolas Sleževičius (1882–1939) | wikipedia.org nuotr.
Mykolas Sleževičius (1882–1939) | wikipedia.org nuotr.

Kiekvienais metais gruodžio viduryje šalies istorikų bendruomenė pradeda nauju pokalbiu apie 1926 m. perversmą, kai demokratiškai išrinktą prezidentą Kazį Grinių nuvertė opozicija, o prezidentu tapo Antanas Smetona. Per perversmą Ministro Pirmininko pareigų neteko ir viena įtakingiausių tarpukario Lietuvos politinių asmenybių – Mykolas Sleževičius, kuris dar pirmaisiais nepriklausomybės metais turėjo galimybę tapti šalies diktatoriumi, bet jos atsisakė.

Istorikas dr. Mindaugas Tamošaitis knygoje „Atsisakęs būti Lietuvos diktatoriumi. Mykolo Sleževičiaus politinė biografija“ primena Lietuvai itin svarbią asmenybę ir pabrėžia iškilaus politiko indėlį į mūsų šalies demokratiją. Knygą išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras.

Mykolas Sleževičius – garsus dvidešimtojo amžiaus pradžios politikas, suvaidinęs svarbų vaidmenį Lietuvos demokratijos istorijoje. Teisininkas, redaktorius, aktyvus visuomenininkas buvo vienas iš pradininkų, kurie Rusijoje išdrįso kelti mintį apie Lietuvos atsiskyrimą. Už tai jis pašalintas iš socialistų liaudininkų partijos. Mykolas Sleževičius buvo Vyriausiosios lietuvių tarybos Rusijoje pirmininkas. Grįžęs į Lietuvą vadovavo Laikinosios vyriausybės ministrų kabinetui.

1918-tų metų pabaigoje sovietams artėjant prie mūsų šalies, M. Sleževičiui buvo siūloma įvesti diktatoriaus valdžią, tačiau politikas visą savo gyvenimą pasisakęs už demokratines vertybes, tokios minties atsisakė. Visgi jis sutiko vadovauti koalicinei Lietuvos vyriausybei. Toks politiko sprendimas reiškė, kad bus užtikrinti Nepriklausomybės akte numatyti demokratiniai nuostatai. Vykstant kovai dėl šalies nepriklausomybės jis ragino savanorius stoti į Lietuvos kariuomenę.

M. Sleževičius prie Lietuvos vyriausybės vadovo vairo stojo ne kartą – visada itin sudėtingomis politinėmis sąlygomis. Visą gyvenimą politikas skatino laisvės siekį, būdamas valdžioje puoselėjo demokratines vertybes, kritikavo autoritarinį režimą, vėliau buvo dėl to persekiojamas.

Kodėl tarpukario vyriausybių formavimas buvo toks sudėtingas? Kodėl Lietuvai vis dar sunku įvertinti demokratijos žlugimo tarpukariu kainą? Kaip jaunųjų valstiečių liaudininkų kylanti žvaigždė Justas Paleckis galiausiai tapo komunistiniu veikėju?

Atsakymai į visus šiuos ir kitus klausimus – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos TV studijos įraše. M. Tamošaitį kalbina Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo centro vadovas Matas Baltrukevičius.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Čikagoje paminėtos Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo V. Putvinskio-Pūtvio 90-osios mirties metinės
  2. Knygos „Nacionalpopulizmas: maištas prieš liberaliąją demokratiją“ pristatymas (video)
  3. Lietuvos kariuomenės kūrimosi priešaušris
  4. „Iš savo varpinės“: Ugandos pabaisa – Idi Amin (video)
  5. Pirmajai viešai Lietuvos kariuomenės priesaikai – 100 metų
  6. „Iš savo varpinės“: Baltarusijos rinkimų Trojos arkliai (video)
  7. Išleistas pašto ženklų blokas „Moderniosios Lietuvos institucijoms – 100 metų“
  8. A. Liekis. Prezidentas A. Smetona partinės diktatūros metais (nuotraukos)
  9. J. Panka. Ar Prezidentas A. Smetona šiandien pasakytų „Didžiuojuosi valstybe prie kurios ištakų nemažai prisidėjau…“
  10. Žvilgsnis į Juozo Tūbelio laikus
  11. V. Joneliūnas. Kai buvome „svainių respublika“
  12. Prof. A.Eidintas knygą apie Antaną Smetoną pristatė Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje
  13. M. Kundrotas. Edmundo Berko konservatizmas ir šiuolaikiniai lietuviškieji konservatoriai (IX)
  14. Gegužės 31 d. vyks pokalbis „Politikos virsmas istorija: Sąjūdžiui 30“
  15. G.Songaila: A.Lukašenka – regiono nestabilumo veiksnys, o parama Baltarusijos demokratijai neveiksni
  16. Profesorius A.Eidintas pristatys savo knygą „Antanas Smetona ir jo aplinka“
  17. Š. Navickis. Priešpriešos (I)
  18. A. Liekis. Tautos išlikimo vadovėlis
  19. Č. Iškauskas. Ką davė Lietuvai A. Smetonos diktatūra?
  20. T. Baranauskas. Antanas Smetona ir Vasario 16-osios Lietuva
  21. G. Mažeikis. Lietuva dūsta be stiprios opozicijos
  22. D. Konstantinovas: Rusijos demokratija – tiktai imitacija
  23. Įsteigtas naujas apdovanojimas – Mykolo Krupavičiaus vardo atminimo medalis
  24. P. Urbšys. Mūsų „diplomatiniai“ tūpčiojimai ir Putinas
  25. A. J. Greimas. Gruodžio 17 d. perversmas (Konkrečios analizės bandymas)

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Vilna says:
    3 mėn. ago

    Kadangi interviu nepasakoma, kas M.Šleževičiui pasiūlė tapti Lietuvos diktatoriumi, tai iš šio nutylėjimo galima suprasti, kad tai pasiūlė ne kas kitas, o tuo metu Lietuvos Tarybos prezidiumo pirmininku buvęs A. Smetona. Tas rodytų, kad diktatoriavimas Smetonai jau tada buvo prie širdies. Svarbus istorinis faktas, be abejonės, yra ir tai – iš ko atėjo komanda, nuo 1918 m. gruodžio 26 d. M. Šleževičiui esant Vyriausybės kabineto pirmininku, Lietuvos kariuomenei surinktai Vilniui ginti – jį palikti neginamą, pasitraukiant 1919 m. sausio 1 d. link Alytaus, Kauno, Kėdainių ir pan. Tas susišauktų ir su neparodytu Lietuvos kariniu dėmesiu sostinei Vilniui 1919 m. pirmoje pusėje išvejant bolševikų kariuomenę iš Lietuvos toli už Zarasų… M. Šleževičiaus ir A. Smetonos pozicijų skirtumus dėl Vilniaus derėtų išryškinti…

    Atsakyti
  2. Svajonė (vaistinė ar pasiblevyzgavimai matijošaitiniu-trusk-eidintiniu stiliumi) says:
    3 mėn. ago

    Kaip nuostabiai pabodo krūvos tų “kalvių” dergt dergimo būdu net vencloviniai spalvotai ant ALKO tyrų
    klastot
    užmaliavot
    su patyčiomis
    ant viso kas “necicilikiška”.

    Aiškinimas (su papiktinimu ant “laisvųjų” alkieciu):
    maža to, kad į sovietinio naujastatinio mūrą,net ne į jį, o tiesiog į jo kampą, kur vietoje neišlikusio Valstybės Tarybos rūmo sovietai surentė, įmūryta M. Sleževičiaus galva; dar greta numesti iš sąvartyno rengiamasi rūdžių atliekų šmotas(išspjovos smetoninio profilio pavidalu).
    Suprantama, pagal “vilnas” be nuovokos ar supratimo, kaip ir pagal matijosines išrankas galime dar ne tokių šlovingu leninizmo nuo Švedijos (su mero Lindhagen katutemis 1917 m. viltingai palydint į Rusijos imperijos sunaikinimą tremtini-samdini, per Stokholm, kas jau primiršo) pavyzdžių pristatytų bet kurį ANTILIETUVINE propoganda.
    Nes
    1918 gruodžio 22 d. dundejo mūsų antrasis Valstybės vadovas A.Smetona su savo buv. studentu A.Voldemaru link Berlyno, palikę atsikurt meginančia Lietuvą be galvos (na bet ne visai, nes net Pašto ženklas išlikęs yra, su Trigalviu valstybės vadovų atvaizdu, kas ir Lietuvą išsaugojo 1918 m. gruodžio 26 d.),
    o esmė, iš LDNKŠ veiklos Petrapilyje laikų, kai Esamas Valstybės Galva gruodzio 26 d. gali drąsiai skirt savo buvusį pavaldini Ministrų pirmininku.
    Tai ir išsiaiškinkit patys, užuot rašinėjus ar net perrašinėjus istorijos klastotojus, tokius kaip Matijošaitis, net Mato Šalčiaus Šaulių sąjungos įkūrėjo brolį Petrą Šalčių apskelbus komunistų.
    Knygoje, viešai. Šlykštu.
    O ir Seime įsileidžia tokį melagingą!!

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kiti Straipsniai

Nuo kitos savaitės duris atvers dalis bibliotekų

Bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklos galės veikti visoje Lietuvoje

2021 04 09
Marius Kundrotas | asmeninė nuotr.

M. Kundrotas. Dvasiniai demokratijos pagrindai

2021 03 31
Saulius Skvernelis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

LNŽS ir DP susivienijo į bendrą opoziciją, jai vadovauti siūloma S. Skverneliui

2021 03 23
Išleistas 5 tomas „Lietuvos gyventojų genocidas“

Išleistas 5 tomas „Lietuvos gyventojų genocidas“

2021 03 11
Nacionalinis susivienijimas ragina Vyriausybę grąžinti „Miško brolių“ draugijai jos būstinę

Piliečių reikavimas nušalinti Žmogaus teisių komiteto pirmininką susilaukė NS palaikymo

2021 03 04
B. Makauskas. Suvalkų sutartis – po šimto metų (VI)

B. Makauskas. Suvalkų sutartis – po šimto metų (VI)

2021 03 04
D. Norkūnas. Nuo manęs Lietuvai (video)

D. Norkūnas. Nuo manęs Lietuvai (video)

2021 02 24
V. Bukaitė. P. Klimas Lietuvių konferencijoje: rengėjas, dalyvis, metraštininkas

V. Bukaitė. P. Klimas Lietuvių konferencijoje: rengėjas, dalyvis, metraštininkas

2021 02 23
Gabrielius Landsbergis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

ES Užsienio reikalų taryboje – sankcijos Rusijai, žmogaus teisės ir energetika

2021 02 22
Prezidento A. Smetonos tragiškas gyvenimas JAV 1941–1944 metais

Prezidento A. Smetonos tragiškas gyvenimas JAV 1941–1944 metais

2021 02 21
Rodyti daugiau

Naujienos

Prekybos žmonėmis atvejų nemažėja
Lietuvoje

Prekybos žmonėmis atvejų nemažėja

2021 04 09
technologijos.lt nuotr.
Lietuvoje

Seime pristatyti alkoholio vartojimo tyrimai

2021 04 09
Vilnius kviečia kurti žaliąsias erdves
Gamta ir žmogus

Vilnius kviečia kurti žaliąsias erdves

2021 04 09
Darbo partijos frakcija ragina sušaukti neeilinę Seimo sesiją dėl apribojimų smulkiajam verslui
Lietuvoje

Privalomą darbuotojų tyrimą siūloma aiškintis KT

2021 04 09
Jūros taršą stebės dar nematyti orlaiviai
Gamta ir ekologija

Jūros taršą stebės dar nematyti orlaiviai

2021 04 09
Mokykla | LEU nuotr.
Lietuvoje

Daugiau mokyklų galės gauti kokybės krepšelį

2021 04 09
Olga Vėbrienė | aad.lt nuotr.
Lietuvoje

Iš pareigų atleista AAD direktorė

2021 04 09
Nuo kitos savaitės duris atvers dalis bibliotekų
Lietuvoje

Bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklos galės veikti visoje Lietuvoje

2021 04 09


SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kažin apie LVŽS ragina valdančiuosius nutraukti prieš Prezidentą nukreiptus veiksmus
  • Nuotrauka apie Visuomenė duos atkirtį šeimos griovėjams (video) 2021-05-15
  • Ar sustabdysime? apie Visuomenė duos atkirtį šeimos griovėjams (video) 2021-05-15
  • Laisvę kvaišalams! apie R. Karbauskis. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje valdžia ruošiasi leisti žudyti savo piliečius

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Prekybos žmonėmis atvejų nemažėja
  • Seime pristatyti alkoholio vartojimo tyrimai
  • Vilnius kviečia kurti žaliąsias erdves
  • Privalomą darbuotojų tyrimą siūloma aiškintis KT

Skaitomiausi straipsniai

  • A. Jakubauskas: Metas telkti Lietuvos atsinaujinimo sąjūdį (video) peržiūrėta: 869; komentarų: 13
  • Ar bus apgintas gyvasis Juškų etninės kultūros muziejus? (nuotraukos, video) peržiūrėta: 503; komentarų: 4
  • „Aktualioji istorija“: „Lietuvos piliakalnių tyrimų medžiaga“ – nauja informacija apie Lietuvos piliakalnius peržiūrėta: 485; komentarų: 7
  • Seimui bandant atleisti LGGRTC direktorių Lietuvoje kils piketų banga (tiesioginė transliacija) peržiūrėta: 381; komentarų: 2
  • Seimas nužudė paskutinę piliečių iniciatyvą peržiūrėta: 340; komentarų: 4
  • Ruošiamasi naujam kelio Vilnius–Utena tvarkymo etapui peržiūrėta: 328; komentarų: 1

Artimiausi renginiai

  1. Rasos

    2021-06-23 08:00 - 2021-06-24 17:00

Žiūrėti visus Renginiai

Kiti Straipsniai

Bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklos galės veikti visoje Lietuvoje

by Kristina Aleknaitė
2021 04 09
0
Nuo kitos savaitės duris atvers dalis bibliotekų

Nuo balandžio 12 d., pirmadienio, visose šalies savivaldybėse,Vyriausybei patikslinus karantino režimo nuostatas,  bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklos gali atnaujinti veiklą...

Skaityti toliau

M. Kundrotas. Dvasiniai demokratijos pagrindai

by Jonas Vaiškūnas
2021 03 31
2
Marius Kundrotas | asmeninė nuotr.

Demokratinė valstybės santvarka kildinama iš antikinės Graikijos. Antikinė demokratija stipriai skyrėsi nuo moderniosios. Demokratinio polio – miesto valstybės – piliečiai...

Skaityti toliau

LNŽS ir DP susivienijo į bendrą opoziciją, jai vadovauti siūloma S. Skverneliui

by Ditė Česėkaitė
2021 03 23
5
Saulius Skvernelis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Seimo opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) ir Darbo partijos (DP) frakcijos pasirašė opozicinių frakcijų koalicijos susitarimą. Pasak opozicijos...

Skaityti toliau

Naujausios pastabos

  • Kažin apie LVŽS ragina valdančiuosius nutraukti prieš Prezidentą nukreiptus veiksmus
  • Nuotrauka apie Visuomenė duos atkirtį šeimos griovėjams (video) 2021-05-15
  • Ar sustabdysime? apie Visuomenė duos atkirtį šeimos griovėjams (video) 2021-05-15
  • Laisvę kvaišalams! apie R. Karbauskis. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje valdžia ruošiasi leisti žudyti savo piliečius
  • Teisingumo triumfas? apie Paskelbtas nuslėptas vaizdo įrašas kaip buvo paimta mergaitė iš Venckienės namų (video, nuotraukos)
Kitas straipsnis
Briedis | wikipedija.org nuotr.

Daugėjant susidūrimų su laukiniais gyvūnais, aplinkosaugininkai ragina važiuoti lėčiau

srtfondas Init

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | Visi rašiniai
Pradžia

 

Darbo skelbimai

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai