
Liepos 10 d., penktadienį, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo priimtą Lietuvos Respublikos Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymą.
„Įstatymo priėmimo procese įžvelgiu daug trūkumų. Į įstatymo rengimą nebuvo įtraukti visuomenės atstovai, kompetentingos institucijos, paveldosaugos ekspertai. Seime jis buvo svarstomas skubos tvarka, tokiu būdu dar labiau apribojus galimybes suinteresuotiems asmenims ir institucijoms pateikti savo nuomones ir vertinimus. Istorinė atmintis – neatsiejama kultūros dalis, tai yra nacionalinė Tautos vertybė. Todėl tiek Seimo, tiek kitų institucijų sprendimai negali būti priimami vienašališkai primetant istorinės atminties įprasminimo formas ir būdus“, – teigė Prezidentas.
Nors ir matydamas trūkumų, šalies vadovas vertina esamą politinį kontekstą, o jo sprendimą pasirašyti įstatymą padiktavo siekis nesileisti į politines intrigas, kurių netrūksta priešrinkiminiu laikotarpiu, ir to dar labiau neskatinti. Prezidentas pabrėžė, kad teisėkūros procesai privalo būti skaidrūs ir nuoseklūs, derinami, išsamiai išnagrinėti ir įvertinti ekspertų bei visuomenės grupių, o nagrinėjimas skubos tvarka turi nesumenkinti ir nepolitizuoti kultūros ir kitų nacionalinių vertybių svarbos.
Kaip žinia, birželio 29 d. baigiantis pavasario sesijai Seimas neeiliniame posėdyje apsisprendė dėl Lukiškių aikštės statuso priimdamas Lukiškių aikštės memorialinio statuso įstatymo projektą XIIIP-5022(2), įtvirtinantį Lukiškių aikštės memorialinį statusą ir jos naudojimo principus. Įstatyme įtvirtinta ir tai, kad pagrindiniu Lukiškių aikštės akcentu turės būti valstybės simbolį Vytį vaizduojantis monumentas.
Už šį teisės aktą, kuris įsigalios rugpjūčio 1 d., balsavo 78 Seimo nariai, prieš – 11, susilaikė – 4 Seimo nariai. Prieš balsavo: Mantas Adomėnas, Aušrinė Armonaitė, Linas Balsys, Eugenijus Gentvilas, Simonas Gentvilas, Gabrielius Landsbergis, Andrius Mazuronis, Algirdas Sysas, Gintaras Steponavičius, Dovilė Šakalienė ir Gintaras Vaičekauskas. Susilaikė: Virgilijus Alekna, Kęstutis Bartkevičius, Bronislovas Matelis ir Virgilijus Poderys.
Primename, kad Lukiškių aikštės įstatymo nuostatą, jog Lukiškių aikštės memorialo pagrindiniu akcentu turi būti Vytis į įstatymo projektą buvo įtraukta tik grupei Seimo narių pateikus svarstomo įstatymo pataisas ir aktyviai jas gynus. Be jų įstatymas būtų buvęs bedantis ir deklaratyvus. Šių pataisų iniciatorius buvo Seimo narys Povilas Urbšys, o pataisoms savo parašais pritarė dar 8 Seimo nariai: Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Audronius Ažubalis, Irena Hase (Hasse), Vytautas Juozapaitis, Juozas Imbrasas, Andrius Kupčinskas, Algirdas Dumbrava, Kazys Starkevičius.
Iki šio įstatymo įsigaliojimo kompetentingos valstybės institucijos turės įvertinti, ar Lukiškių aikštės dabartinė būklė bei tvarkymo būdas atitinka įstatyme nustatytą jos memorialinį statusą, funkcijas ir memorialinius akcentus, ir priimti atitinkamus sprendimus.
***
Seimo nario P. Urbšio komentaras telefonu:
Na ką gi. Bent šiuo atveju prezidento neapkaltinsi dvejonėmis…
Pagarba J.E.Prezidentui už minėto įstatymo pasirašymą.Vis dėlto Prezidentas vertas kritikos dėl keistos argumentacijos ,siekiančios visiems būti geras,o tai nesuteikia Jam vertybinės papildomos reikšmės.
Pagaliau…..nesigailiu kad balsavau už Gitaną antrame ture.
Na, ir kai kurie kiti buvę kandidatai į prezidentus šiandien būtų pasirašę ir pritarę įstatymo įgyvendinimui ir be tokių ilgų išvedžiojimų. Kokie dar čia pasitarimai, anot prezidento, su kitomis institucijomis ir tauta? Kiek tartasi… ir du konkursai surengti ir vis viskas taip falsifikuota, kad tik nebūtų Vyčio. Sovietmetis kaip buvo, taip ir tęsiasi. Šlykštu. Vis tiek dar ieškos priekabių ir išsisukinės. Kaip kėgėbistai baidosi Vyčio. Mes tuos laikus pergyvenome ir galvojome, kad jie jau baigėsi…pasirodo – ne.
Dar vienas sufalsifikuotas dalykas buvo, kad kiekvienas pono Š. ,,aukštosios komisijos” narys turėjo ne vieną balsą, o vienetą su vienu ar daugiau nulių (nepamenu). Tik taip pavyko nusverti internautų balsus, nes ir šiuokart dauguma balsavo už Vytį. Žodžiu, pagal metus jau mitusio vyro sukčiavimai lyg vaikigalio.
Ir pagal kokį dokumentą, kokia teise jis leido sau spjauti į visos Tautos svariai (ne tik balsais, bet ir savo pinigais) rinktą paminklą? To net prezidentas negalėtų sau leisti. Nuo kada ANAS balsavimas negalioja? Kodėl viešojo intereso gynėjai prokurorai tuo nepasidomėjo?
Pagarba Prezidentui, kuris neišdavė Tautos istorinės atminties ir vertybių.
Įtartinai ilgai drebino plunksna, kol padėjo parašas. Ar jis tikrai toks Lietuvos patriotas kaip prisistatė? Jo delsimas tiesiog stulbino.
Džiugu, kas Prezidentas supranta tautos istorinės atminties reikšmę. Turime branginti ir įprasmint9i protėvių kovas visais amžiais. Tūkstantį metų mus vienija ir jungia VYTIS.
Žiūrėkite, ką žada –
Jono Milerio atviras laiškas Vilniaus merui: Lukiškių aikštėje peržengtos elemetaraus padorumo ribos
– respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/jono_milerio_atviras_laiskas_vilniaus_merui_lukiskiu_aiksteje_perzengtos_elemetaraus_padorumo_ribos/
Lukiškių aikštės įstatymas – atšaukti ar įgyvendinti?
Arvydas KAŽDAILIS, dailininkas, heraldikos specialistas
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/lukiskiu_aikstes_istatymas__atsaukti_ar_igyvendinti/
po laidos
LRT RADIJO ringas. Lukiškių aikštės įstatymas – atšaukti ar įgyvendinti?
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000159318/lrt-radijo-ringas-lukiskiu-aikstes-istatymas-atsaukti-ar-igyvendinti
Laidoje dalyvavo: Seimo nariai Eugenijus Gentvilas ir Aušrinė Norkienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Argumentų tvirtumą vertina menotyrininkė, leidyklos „Lapas“ vadovė Monika Gimbutaitė.