
Birželio 18 d. Seimui pristatytas Administracinių nusižengimų kodekso pataisų projektas, kuriuo siekiama reglamentuoti ne tik nenaudojamų, bet ir negalimų naudoti transporto priemonių laikymą bendrojo naudojimo vietose. Pasak projekto iniciatoriaus Seimo nario Mykolo Majausko, tyrimai ir savivaldybių apklausos rodo, kad tokių automobilių kiemuose būna net iki 20 proc. Per metus Vilniuje gaunama 2000 skundų, Kaune – 600 skundų dėl nenaudojamų automobilių kiemuose.
„Šis įstatymo projektas pasako du dalykus: kad bendrojo naudojimo teritorijoje negali, taip kaip negali šaldytuvo pasistatyti ir kieme laikyti, negali laikyti ir automobilio be ratų. Antra, jeigu tu vis tik taip darai, tai yra labai aiškios ir griežtos sankcijos“, – sakė M. Majauskas.
Šiuo metu galiojančiame Administracinių nusižengimų kodekse įtvirtinta, kad asmenį galima traukti atsakomybėn už nusižengimą tik po savivaldybės, policijos ar kitos suinteresuotos institucijos pareigūno rašytinio perspėjimo. Teikiamu projektu siūloma atsisakyti rašytinio perspėjimo, keičiant jį į administracinę nuobaudą – įspėjimą. Taip būtų siūloma nustatyti terminą nenaudojamos transporto priemonės pašalinimui.
Siūloma, kad gavus įspėjimą ir nesiimant priemonių pasirūpinti transporto priemone, pažeidėjui būtų skiriama 70–140 eurų bauda (kaip ir pagal dabar galiojančią tvarką), tačiau kartu su pirma pinigine bauda siūloma numatyti transporto priemonės konfiskavimo galimybę (dabar tokia galimybė numatoma kartu su antra pinigine – 140–300 eurų – bauda), taip sudarant sąlygas kritinės būklės transporto priemones iš bendro naudojimo vietų pašalinti greičiau.
Projekte siūloma numatyti ir privalomą transporto priemonės konfiskavimą. Transporto priemonė būtų privalomai konfiskuojama tuo atveju, jei administracinis nusižengimas padaromas trečią kartą (pirmą kartą skyrus administracinę nuobaudą – įspėjimą, antrą kartą – 70–140 eurų baudą). Tokios priemonės įvedimas padėtų kovoti su piktybiniais įstatymų pažeidėjais.
Siūloma, kad pakeitimai įsigaliotų 2021 m. sausio 1 d.