Išrinkti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurso laimėtojai

www.alkas.lt
„Gervių giesmė“ | rengėjų nuotr.
„Gervių giesmė“ | rengėjų nuotr.

Spalio 21 d. įvyko Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurso tarybos posėdis, kuriame buvo išrinkti šio konkurso laimėtojai. Konkurso I vietos laimėtoja pripažinta Suvalkijoje (Sūduvoje) esanti sodyba „Gervių giesmė“. II vietos laimėtoja išrinkta Aukštaitijoje įkurta sodyba „Pagulbis“. III vieta skirta Dzūkijoje (Dainavoje) esančiai Linos Černiauskienės sodybai.

Konkurso taryba taip pat skyrė apdovanojimus:

 • Už kūrybingas etnokultūrines edukacijas – sodybai „Grikucis“ (Dzūkija (Dainava)), sodybai „Šilas“ (Dzūkija (Dainava)), „Dalgedų sodybai“ (Dzūkija (Dainava));
 • Už tradicinės architektūros bei tradicinių gyvulių veislių puoselėjimą ir vietos bendruomenės būrimą – sodybai „Senosios Gegužinės ūkis“ (Aukštaitija);
 • Už Žemaitijos tradicinės architektūros puoselėjimą – sodybai „Prie šaltinio“ (Žemaitija);
 • Už Suvalkijos (Sūduvos) tradicinės architektūros išsaugojimą – sodybai „Mockynė“ (Suvalkija (Sūduva));
 • Už Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros puoselėjimą – sodybai „Ėvė“ (Mažoji Lietuva);
 • Už senosios dzūkiškos pirkios išsaugojimą ir turtingą etnografinių daiktų ekspoziciją – sodybai „Po vienu rūmu“ (Dzūkija (Dainava)).
„Pagulbis“ | rengėjų nuotr.
„Pagulbis“ | rengėjų nuotr.

Už dėmesį etninei kultūrai ir už dalyvavimą Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse buvo skirtos padėkos: Miškiniškių sodybai (Aukštaitija); Žibūdų sodybai (Suvalkija (Sūduva)); sodybai „Gribžė“ (Žemaitija).

Konkurse dalyvavusios sodybos Vertinant sodybas pirmenybė buvo teikiama: atitikčiai tradicijai; etnografinio regiono ypatybių puoselėjimui; gyvybingas etninės kultūros pateikimui, muziejiškumo vengimui.

Linos Černiauskienės sodyba | rengėjų nuotr.
Linos Černiauskienės sodyba | rengėjų nuotr.

Balai buvo skiriami už: sodybos architektūrą ir aplinką (iki 30 balų); interjero ypatybes (iki 30 balų); teikiamas paslaugas ir etnokultūrię veiklą sodyboje (iki 40 balų); sodybos bendradarbiavimą su vietiniais tautodailininkais, tradiciniais amatininkais, folkloro ansambliais ir kitais etninės kultūros puoselėtojais (iki 20 balų).

Papildomi balai buvo pridėti už lankytojų atsiliepimus socialiniuose tinkluose (iki 30 balų) ir už vietinės įstaigos laidavimą (iki 10 balų).

„Nepaprastai džiaugiamės, kad Lietuvoje yra etnografinių regionų tradicijas išmanančių, palaikančių ir sugebančių jas pritaikyti kaimo turizme žmonių. Didžiuojamės, kad Lietuva turi savitų, autentiškų, pasaulio kultūrų kontekste unikalių sodybų, kuriose galima pažinti šimtametes tradicijas turinčią Lietuvos kultūrą, tuo pačiu – patirti gamtos artumą“, – sakė EKGT pirmininkė dr. Dalia Urbanavičienė.  

„Mockynė“ (Suvalkija (Sūduva)) | rengėjų nuotr.
„Mockynė“ (Suvalkija (Sūduva)) | rengėjų nuotr.

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurso nugalėtojai ir visi dalyviai bus apdovanoti diplomais, padėkomis ir kitomis dovanomis 2019 m. kaimo turizmo metų uždarymo renginyje, kurį Lietuvos kaimo turizmo asociacija surengs Kaune lapkričio 21 d.

„Gribžė“ (Žemaitija) | rengėjų nuotr.
„Gribžė“ (Žemaitija) | rengėjų nuotr.

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursą šiemet pirmą kartą surengė Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija bei Žemės ūkio ministerija.  Vienas iš svarbiausių šio konkurso tikslų – skatinti etninės kultūros ir tautinio paveldo (tradicinės architektūros, tradicinių amatų, gyvūnų bei  augalų nacionalinių veislių, kulinarinio paveldo, etnokultūrinės žinijos, papročių, gamtą tausojančio gyvenimo būdo) plėtrą kaimo turizmo srityje. Konkursui buvo pateikta 14 paraiškų.

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 3

 1. Na smagu, kad kaimo turizmo sodybos Dzūkijoje tiek laurų susirinko:)

 2. !!! says:

  Daugiau autentikos…jaučiasi kečiupo prieskonis…čeiptai neblogai.

 3. Žemyna says:

  Negaliu, negaliu be ašarų į duonkepę žiūrėti…
  Teko pokariu ant tokios po tikrais avikailiais miegoti. Neapsakomo saldumo miegas.
  Šeimininkės prie krosnių laikė kalkių kibirėlį su šluotele. Baigusios kūrenti tuoj pat nubalindavo tas vietas, kur dūmas pasiekia, todėl net ir skurdžiausios trobos krosnis ir tamsoje savo baltumu švytėte švytėjo.
  O dar man leido sviestą muštuvėje mušti… Vat! (dabar iš aukšto pažiūrėjau į visus, kam neteko nei to daryti, nei tikros muštuvės matyti, per jos langelį stebėti, kas su grietinėle darosi… )

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kiti Straipsniai

NaujienosKiti Straipsniai

Kitas straipsnis