Ketvirtadienis, 29 gegužės, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Ką daryti, kai skauda nugarą?

www.alkas.lt
2018-02-08 14:00:32
3
Pasaulinę stuburo dieną apie nugarą darbo metu

Nugaros skausmas | nyboneandjoint.com nuotr.

nyboneandjoint.com nuotr.
nyboneandjoint.com nuotr.

Nugaros skausmai yra viena dažniausių  kreipimosi į gydytojus priežasčių išsivysčiusiose šalyse. Pasak gydytojos neurologės Jevgenijos Guk, yra paskaičiuota, kad per gyvenimą 60–80 % žmonių bent kartą jautė nugaros skausmą, dėl kurio jautėsi nedarbingi arba jiems prireikė medicininės pagalbos.

Priežastys labai įvairios

Su nugaros skausmais susiduriama įvairiame amžiuje. Pasak specialistų, skausmus nugaros srityje lemia ne tik fizinė stuburo apkrova, bet ir raumenų disbalansas, mažas fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, psichologinė būsena. Skausmus nugaroje gali sukelti ir su amžiumi atsirandantys degeneraciniai stuburo pakitimai. Tokių pakitimų turi visi asmenys virš 30 metų amžiaus, tačiau daugelis jų nepatiria nugaros skausmų.

„Nugaros skausmas gali atsirasti ne tik dėl fizinio aktyvumo stokos, nutukimo, sėdimo darbo, bet ir dėl stuburo pakitimų, kurie atsiranda su amžiumi. Keičiantis struktūroms, gali deformuotis tarpslanksteliniai diskai, atsiranda kaulinių slankstelių išaugų, kauliniai paviršiai gali pradėti trintis vienas į kitą bei dirginti aplinkinius audinius (raiščius, nervines šakneles). Tačiau 2/3 ligonių, besikreipiančių į gydytojus dėl nugaros skausmų, patiria nespecifinį nugaros skausmą, kai nenustatoma specifinė skausmą sukėlusi priežastis. Daugelis žmonių atsiradusius skausmus sieja su degeneraciniais sąnarių ir diskų pakitimais, nors dažniausia priežastis yra  raumenų ir raiščių pakitimai (disbalansas)“, – teigia J. Guk.

Pažinti ligą padeda simptomai

Pakitimai stuburo srityje ne visuomet palydimi skausmu. Ligą diagnozuoti padeda ne tik simptomai, kuriuos nupasakoja pacientas, bet ir vaizdiniai tyrimai. Specialistė pateikia pagrindinius stuburo skausmus sukeliančių ligų požymius, kuriuos pajutus – delsti nereikėtų.

„Kai skausmas iš juosmens plinta į vieną ar į abi kojas, o kaklo srityje jis plinta į rankas, jį palydi galūnių deginimas, aptirpimas, sumažėja jėga – tai gali reikšti nervinių šaknelių pažeidimą, kitaip dar vadinamą radikulopatiją. Tokiu atveju dėl tolimesnio ištyrimo ir gydymo reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Kita reta, bet grėsminga būklė, susijusi su skausmais juosmens srityje – tai „arklio uodegos“ sindromas. Jis pasireiškia pėdų silpnumu ir tirpimu. Delsti nereikėtų, kai juntamas aptirpimas ir tarpvietėje ar sutrikus šlapinimuisi. Tokiu atveju reikėtų iškart kreiptis į gydytoją.

Kai skausmus kojų ar sėdmenų srityje pajuntate pasivaikščiojus, o atsisėdus ar pasilenkus į priekį, simptomai sumažėja – tai gali būti stuburo kanalo susiaurėjimo požymiai. Jie atsiranda dėl degeneracinių stuburo pakitimų.

Retesniais atvejais nugaros skausmus sukelia ir sąnarių uždegiminiai susirgimai, lėtinis spondiloartritas (dar vadinamas – Bechterevo liga), osteoporozė, infekcijos ar navikiniai procesai“, – ligų atvejus apžvelgia gydytoja.

Kada reikėtų kreiptis į specialistus?

Pasak J. Guk, įprastai, taikant minimalų nespecifinį gydymą, skausmas turėtų praeiti per 4-6 savaites. Pirmomis dienomis rekomenduojamas tausojantis režimas, šildymai. Esant dideliam skausmui, skiriami uždegimą bei skausmą malšinantys vaistai. Specialistai pabrėžia, kad nereikėtų užsigulėti, nes ilgas gulėjimas gali tik pakenkti.

„Jei skausmas pastovus ir intensyvus, rekomenduojame naudoti tepalus, pleistrus, vartoti vaistus nuo skausmo ir uždegimo. Pagal skausmo pobūdį ir priežastį, gali būti skiriami ir raumenis atpalaiduojantys vaistai arba vaistai neuropatiniam skausmui gydyti, kartais ir antidepresantai.

Į gydytojus reikėtų kreiptis, jei nugaros skausmai tęsiasi ilgiau nei savaitę, yra tokie intensyvūs, kad trikdo kasdienę veiklą arba kai kartu su skausmu atsiranda aptarti galūnių silpnumai, tirpimai, šlapinimosi sutrikimai, aukšta temperatūra, jeigu skausmai pasireiškia naktį ar nepaaiškinamai krinta kūno svoris, osteoporozės, onkologinių ir kitų susirgimų atvejais“, – rizikas apžvelgia gydytoja.

Geriausias  gydymas – profilaktika

Skausmų atsiradimui įtakos turi ne tik darbo aplinkybės, amžius, bet ir psichologinė žmogaus savijauta, žalingi įpročiai. Pastebėta, kad moterys su šiomis problemomis susiduria dažniau, o tokie veiksniai kaip stresas, nerimas ar depresija gali net sumažinti skausmo jutimo slenkstį. Skirtingų susirgimų atvejus gydytojams neurologams spręsti padeda ir kineziterapeutai. Tinkamai įvertinę paciento raumenų būklę, jie parengia geriausiai pacientui tinkančią mankštą.

„Kad nugaros skausmai nesikartotų, svarbu reguliariai atlikti mankštas, stiprinančias nugaros raumenis. Tyrimų metu nustatyta, kad žmonės pasveiksta greičiau, jei išlieka aktyvūs.  Mankštinantis pagerėja kraujotaka ir medžiagų apykaita nugaros raumenyse, mažėja raumenų spazmai ir skausmas. Rekomenduojami tempimo ir nugaros raumenų stiprinimo pratimai, vaikščiojimas, plaukimas. Reikėtų vengti pratimų, kurie reikalauja pasisukimo, lenkimosi, taip pat didelio intensyvumo pratimų, kurie sustiprina skausmą.

Darbo metu reikėtų stengtis, kad ilgalaikė stuburo padėtis keistųsi kelis kartus per dieną. Jei darbas yra stovimas, rekomenduojama po kojomis padėti neaukštą atramą ir pakaitomis užkelti ant jos tai vieną, tai kitą koją. Miegant svarbu, kad miego vieta būtų patogi, rekomenduojama rinktis vidutinio kietumo čiužinį. Taip pat gali padėti joga, meditacija ir atpalaidavimo technikos, padedančios mažinti stresą ir įtampą“, – patarimais dalijosi gydytoja neurologė J. Guk.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Nugara kenčia nuo skersvėjų ir gyvenimo būdo
  2. Pasaulinę stuburo dieną apie nugarą darbo metu
  3. Skauda žandikaulį? Tai gali įspėti apie rimtą sąnario sutrikimą
  4. Ką daryti įgėlus bitei?
  5. 10 patarimų, ką daryti susirgus krūties vėžiu
  6. Erkės: kaip nuo jų apsisaugoti ir ką daryti joms įsisiurbus?
  7. Ką daryti, kad gydantis nuo vėžio nereikėtų gerti šlapimo ar žibalo?
  8. Lėtinės neinfekcinės ligos – rimta grėsmė žmogaus išlikimui
  9. Maisto ir gėrimų pramonė kerta sveiko gyvenimo metus
  10. 7 žingsniai sveikesnės mitybos link
  11. Mėgaudamiesi saule saugokime sveikatą
  12. Darbuotojai ir pareigūnai bus skatinami judėti ir darbe
  13. Dėl rūkymo kasmet miršta 700 tūkst. europiečių
  14. Sergančių gripu vis daugiau
  15. Kaune vyks Lietuvos sveikuolių sąjungos finalinis konkursas

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 3

  1. Vilma says:
    6 metai ago

    Nugaros raumenų stiprinimo pratimai tikrai veiksmingi, tačiau praėjus skausmams, dingsta ir noras juos daryti. Profilaktikai taip pat aktualu patogi biuro kėdė bei tinkamo aukščio stalas dirbant sėdimą darbą bei žinoma kuo didesnis aktyvumas.

    Atsakyti
  2. Danielius says:
    6 metai ago

    Mane kankina stubario skausmai ka daryti

    Atsakyti
  3. Rimantas says:
    3 metai ago

    Skauda per juosmeniu,negalių staigiai pasilenkti,pasisukti,jai atisedu su skausmu atikelių.Geriu DIKLOVIT 3 KARTUS I DIENA,TEPU TA VIETA VOLTAREN 3 KARTUS.O buvo taip prisėdau ir atsistojau,ir suskaudo.Skauda per juosmeniu,buna pereina skausmas aukščiau i dešine puse.Kaip guliu isitiesus netaip sakauda,ta vieta šildau su karštu vandeniu ipilta i gumine pusle,buna geriau.Ar gerai viska darau su vaistais.Mann 51 metu.Vyras.Dirbu lauko salygom pasieniečių.Ačių.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Rustemas Umerovas
Ukrainos balsas

Ukrainos gynybos ministras paragino Maskvą perduoti Kijevui jos pažadėtą memorandumą iki kito delegacijų susitikimo

2025 05 29
Trampas Ukrainos griuvėsiuose
Ukrainos balsas

Karas Ukrainoje: ar gegužės pabaiga taps lūžio tašku?

2025 05 28
Sveikata
Lietuvoje

Ministrų kabinetas pritarė siūlymui atsisakyti priemokų už gydymą

2025 05 28
Kibernetinis saugumas | lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

Kibernetinių įvykių skaičius pernai išaugo 63 proc.

2025 05 28
Kelias Vilnius–Utena | „Via Lietuva“ nuotr.
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė Kelių fondo steigimui

2025 05 28
Traukinys
Lietuvoje

Traukiniai tarp Vilniaus ir Varšuvos važiuos greičiau ir dažniau

2025 05 28
Šalna
Lietuvoje

Dėl šalnų Vyriausybė nutarė šalyje skelbti ekstremaliąją padėtį

2025 05 28
Darbo atmosfera | unsplash.com nuotr.
Lietuvoje

Vis daugiau pradedančiųjų verslininkų renkasi regionus

2025 05 28

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Naivus klausimas apie D. Trampo griežti pareiškimai Rusijos atžvilgiu: naujas posūkis ar jausmų proveržis?
  • GINTARAS apie D. Trampo griežti pareiškimai Rusijos atžvilgiu: naujas posūkis ar jausmų proveržis?
  • Michailas Velleris apie Karas Ukrainoje: ar gegužės pabaiga taps lūžio tašku?
  • Andriejus Karčaginas apie Karas Ukrainoje: ar gegužės pabaiga taps lūžio tašku?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • V. Jencius-Butautas. Jogalinos dvaras prie Napoleono kepurės piliakalnio
  • Pristatyta kovojančios Lietuvos vadovo A. Ramanausko-Vanago žmonos, partizanės Birutės prisiminimų knyga
  • V. Jakubonis. Motiejus Valančius – ne tautos žadintojas…
  • Žmogaus teisių gynėjai: puolimas prieš A. Valotką – tai ideologinis spaudimas

Kiti Straipsniai

Sveikata

Ministrų kabinetas pritarė siūlymui atsisakyti priemokų už gydymą

2025 05 28
G. Palucko susitikimas su medikais

G. Paluckas su medikais aptarė priemokų už paslaugas naikinimą

2025 05 27
Technologijos | pixabay.com, Geralt nuotr.

Nuo žiedo iki kaukės: 7 įrenginiai, besirūpinantiems sveikata

2025 05 25
Kava, cukrus, pienas,

Rytinis puodelis kavos – malonumas ar stresas širdžiai?

2025 05 25
Cukrinis diabetas, sveikata

Cukrinis diabetas: grėsmė inkstų sveikatai

2025 05 24
Geriamas vanduo

Neišgeriantiems reikiamo vandens kiekio siūloma išeitis

2025 05 24
Masažas padeda atgauti jėgas

Kad masažas padėtų, o ne pakenktų

2025 05 17
Vaistai | pixabay.com nuotr.

Vaistai, keliantys didžiausią priklausomybės pavojų

2025 05 16
Pilvo skausmas | pixabay.com, Derneuemann nuotr.

Kaip atpažinti virškinimo infekciją, o ne kaltinti vakarienę?

2025 05 11
Kardiologas

Kardiologinės sveikatos priežiūra: kelias į stiprią širdį

2025 05 09

Skaitytojų nuomonės:

  • Naivus klausimas apie D. Trampo griežti pareiškimai Rusijos atžvilgiu: naujas posūkis ar jausmų proveržis?
  • GINTARAS apie D. Trampo griežti pareiškimai Rusijos atžvilgiu: naujas posūkis ar jausmų proveržis?
  • Michailas Velleris apie Karas Ukrainoje: ar gegužės pabaiga taps lūžio tašku?
  • Andriejus Karčaginas apie Karas Ukrainoje: ar gegužės pabaiga taps lūžio tašku?
  • Niokoja piliakalnį apie Veršvų piliakalnyje atšvęsta lietuvių meilės deivės Mildos diena
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaroma paroda ir pristatomi dailininkų medaliai

Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaroma paroda ir pristatomi dailininkų medaliai

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai