Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimui, Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą kurioje apžvelgiama kaip sovietinės okupacijos metais buvo minima Vasario 16-osios šventė ir kaip sovietų valdžia bandė kovoti su tuo.
Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, prasidėjo Lietuvos valstybės santvarkos griovimas, jos tradicijų ir simbolių naikinimas. 1940 m. rugsėjo 26 d. panaikinta ir uždrausta Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo – valstybinė šventė, įprasminusi Lietuvos nepriklausomybės idėją. Nors ir uždrausta, Vasario 16-oji liko gyva visuomenės atmintyje. Jos minėjimai buvo svarbi tautos savimonės dalis, protesto prieš okupacinį režimą išraiška ir viena iš antisovietinio pasipriešinimo formų. Vasario 16-osios minėjimą sovietų valdžia vertino kaip politinį nusikaltimą, minėjimų dalyviai buvo teisiami, įkalinami, šalinami iš mokyklų, kviečiami perspėjamiesiems pokalbiams, tačiau saugumo struktūroms ne visada pavykdavo išaiškinti antisovietinių akcijų dalyvius. 1988 m. Lietuvoje įvyko paskutinis nesankcionuotas Vasario 16-osios minėjimas. 1989 m. Vasario 16-oji jau švęsta viešai ir iškilmingai visoje Lietuvoje. Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena – valstybine švente vėl paskelbta 1990 m. spalio 25 d.
Parodoje skelbiami dokumentai ir fotonuotraukos saugomos Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB), Lietuvos komunistų partijos ir kituose fonduose. Taip pat skelbiamos Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomos fotonuotraukos.
Su parodos eksponatais galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje arba čia.
Atsimenu, lipant laiptais iš Laisvės alėjos į Žaliakalnį, link buvusios Amerikos ambasados , viršuje nupaišiau Gedimino stulpus. Viešpatie! Kaip tirtėjo kinkos! Kokie tai buvo adrenalininiai laikai. ..