
Liepos 4 d. ant Vilniaus Verkių parke prie Lizdeikos Aukuro nuskambėjo etinės kultūros puoselėtojo Albino Batavičiaus pučiamas ragas, skelbiantis jau trisdešimtą kartą prasidedančią tarptautinę folkloro šventę „Baltica“. Šis šventė rengiama ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje ir Estijoje – kiekvienoje šalyje pamečiui. Lietuva buvo renginio iniciatorė ir pirmoji organizatorė. Šventė įtraukta į Tarptautinį folkloro festivalių organizavimo tarybos prie UNESCO tinklą ir renginių kalendorių.
Nuo Baltojo tilto „Baltica“ rengėjai ir svečiai su XI a. vikingų laivu plaukė į Verkius – atidarymo šventę. Šmaikštusis laivo kapitonas, lietuviškai kalbantis vokietis Kevinas pasakojo vikingų istoriją, paliesdamas lietuvių, latvių, estų ir kitų prie Baltijos jūros gyvenančių tautų žygius ir kryžkeles.
Plaukiant buvo dainuojamos įvairiomis kalbomis dainos, prisistatant ir keliant giros kaušą. Kevinas priminė, kad žodžiai kaušas ir galvos kiaušas yra simboliškai vienos šaknies. Viešnios iš Indijos ir svečio iš Pietų Korėjos dainos skambėjo egzotiškai, todėl Neries krante žvejai stebėjosi – iš kur čia vikingų laive rytietiškos melodijos? Prapliupusi liūtis nesutrukdė laivavedžiui Aidžiui sėkmingai pasiekti Verkių piliakalnį.
Įkūrus apeiginį aukurą, kur netoliese ąžuole, pasak legendų buvo rastas Lizdeika, Lietuvos Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė ir folkloro grupė „Kulgrinda“ atliko pagoniškas apeigas, kurios vyko šventės atidarymo proga. Vėliau prisistatė visi šventės dalyviai. Garsiausi buvo lenkai iš Beskidų kalnų, net 32 dainininkai ir muzikantai iš Mystkovo energingai padainavo dainą – jie atstovauja Lenkijos Lachy Sądieckie savitą etninę mažumą.
Spalvingiausi buvo svečiai iš Pietų Korėjos folkloro grupė „Jan Chi Ma Dang“, o taip Indijos „Birenas Kalindi“ grupė. Vėsus oras nesutrukdė svečiams iš pietų kraštų deramai prisistatyti, visus šildė simbolinis aukuro laužas, žiūrovų palaikymas ir nemažas fotoaparatų ir telekamerų dėmesys. Virš ąžuolų pakilęs dronas su kamera, tarsi Lizdeika, stebėjo šią jau trisdešimtą kartą prasidedančią gražią „Baltica“ šventę.
Puiki baltu sventes pradzia, galetu ir turetu tapti tradicija