Spalio 27-28 d. Lietuvos kariuomenės karinėse jūrų pajėgose vyko baigiamosios pratybos, kuriose buvo vertinamas misijai Viduržemio jūroje besirengiančių karių pasirengimas.
Vertinamosios pratybos buvo surengtos karinių jūrų pajėgų laivuose – patruliniame laive P11 ir „Žemaitis“, taip pat Karinių jūrų pajėgų uosto kateryje H21, kuris pratybose imitavo žvejų laivą su pabėgėliais. Pratybose kariai vykdė abordažą iš greitaeigių valčių, paiešką įtarimą keliančiame laive, rinko įkalčius, bendravo su pabėgėliais ir suimtaisiais ir atliko kitus veiksmus.
Karių vertinimo grupės sudarytos iš Jungtinio štabo ir Karinių jūrų pajėgų atstovų nuomone, apžiūros grupių pasirengimas misijai vertinamas teigiamai, kadangi pratybų metu komandos atliko visus būtinus veiksmus reaguojant į pagal pratybos scenarijų besikeičiančią situaciją. Vertinimo grupės atstovai pabrėžė, kad ypač teigiamas faktorius šių apžiūros grupių pasirengime yra tai, kad jos sudarytos iš skirtingų kariuomenės pajėgų atstovų: karinių jūrų, karo policijos, sausumos, ir specialių operacijų pajėgų karių. Todėl kariai kaip savo skirtingų sričių specialistai puikiai atliko jiems pavestas užduotis ir bendradarbiavo tarpusavyje.
Pirmoji 12 karių grupė į operacijos rajoną išvyks šių metų lapkričio menesio pabaigoje. Grupė nuo dviejų iki trijų mėnesių operacijas vykdys Vokietijos karinių jūrų pajėgų fregatoje Sachsen F124. Antroji laivo apsaugos grupė pirmąją pakeis kitų metų pradžioje. Iš viso dalyvaus daugiau nei 20 karių.
Europos Sąjungos Jūrų pajėgų komponento operacijai Viduržemio jūros regione „Sophia“ (sutr. EUNAVFOR MED operation SOPHIA) dvi Lietuvos kariuomenės apžiūros grupės (Vessel Boarding Team) suformuotos iš Karinių jūrų, karo policijos, sausumos, ir specialių operacijų pajėgų karių. Šiuo metu operacijoje Sofija dalyvauja trys Lietuvos karininkai. Du karininkai iki šių metų pabaigos tarnybą vykdo italų kariuomenės lėktuvnešyje Giuseppe Garibaldi. Vienas Lietuvos karininkas tarnauja operacijos „Sophia“ vadavietėje Romoje Italijoje.
Dalyvavimas tarptautinėse operacijose išlieka svarbi Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų tarptautiniam saugumui išraiška ir priemonė stiprinti ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką, NATO kolektyvinę gynybą, karinį bendradarbiavimą.
Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje, siekiant užkirsti kelią nelegaliam žmonių gabenimui iš Šiaurės Afrikos, dažniausiai Libijos, ES Taryba 2015 m. gegužę nusprendė pradėti karinę operaciją „Sophia“ (EUNAVFOR MED operacija SOPHIA). Pagrindinės operacijos užduotys – vykdyti nelegalios veiklos stebėjimą ir stabdyti bei konfiskuoti laivus, kuriais vykdoma nusikalstama veikla. Šioje ES operacijoje dalyvauja 24 šalys, kurios skiria karinius laivus, kitus karinius pajėgumus operacijos užduotims atlikti. Šiuo metu šioje operacijoje dalyvauja penki laivai ir trys sraigtasparniai, kuriems leista perimti kontrabandininkų laivus ir naikinti juos tarptautiniuose vandenyse.
Kitaip tariant, eurosajūzas nusprendė pats nelegalus gabentis, be kontrabandininkų tarpininkavimo. 🙂
Tau, matyt, rusiška ‘NEPRIKLAUSOMŲ valstybių sandrauga’ arčiau širdies negu ‘eurosajūzas’…
Ar prisisegei ‘koloradkę’ prie savo vatinuko? 😀 😀
Žiūriu, paciento būklė progresuoja – o juk net ne pilnatis. 🙂