Seimo nariai Edvardas Žakaris, Alma Monkauskaitė ir Edmundas Jonyla įregistravo Darbo kodekso 162 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą, kuriuo siūloma lapkričio 2-ąją – Vėlines – įteisinti kaip švenčių dieną.
Siūlymas pateiktas, atsižvelgiant į Etninės kultūros globos tarybos (toliau – EKGT) kreipimąsi.
EKGT ekspertų nuomone, Vėlinių paskelbimas nedarbo diena sudarytų palankesnes sąlygas Lietuvos žmonėms toliau puoselėti mūsų kultūrai išskirtines mirusiųjų pagerbimo tradicijas ir užtikrinti Lietuvos įsipareigojimą įgyvendinti Nematerialaus kultūros paveldo konvenciją.
„Lietuvoje ypač ryškias tradicijas išlaikė senoji lietuvių kalendorinė šventė – Vėlinės (lapkričio 2 d.), kuri iki šiol yra labai svarbi daugumai Lietuvos žmonių. Šios dienos pavadinimas turi gilias šaknis ir tiesiogiai siejasi su vėlių pagerbimu. Mūsų protėviai švęsdavo Vėlines (arba joms analogišką mirusiųjų pagerbimo šventę Ilges) bent porą savaičių, o ir šiais laikais žmonės Vėlinių laikotarpiu yra įpratę vykti į atkampiausias Lietuvos kapines pagerbti savo mirusių artimųjų, susitikti su giminėmis. 2006 m. Lietuva ratifikavo UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo konvenciją, pagal kurią būtent Vėlinės turėtų susilaukti išskirtinio statuso – kaip ypatingu savitumu ir gyvybingumu pasižyminti mirusiųjų pagerbimo tradicinė šventė. Mūsų valstybė yra atsakinga už jos išsaugojimą, todėl turėtų sudaryti sąlygas žmonėms puoselėti senąsias šventės tradicijas“, – teigia vienas iš įstatymo projekto bendraautorių Seimo narys E. Žakaris.
Lietuva šiuo metu turi 15 švenčių dienų, tačiau iš jų 3 šventės būna tik sekmadieniais (Velykų sekmadienis, Motinos ir Tėvo dienos). Su sekmadieniais ar šeštadieniais sutampančias 3 švenčių dienas taip pat turi dar 9 Europos šalys. Skaičiuojant švenčių dienų skaičių be šventinių sekmadienių ir šeštadienių, Lietuva kasmet turi tik 12 švenčių dienų.
Tiek pat kaip Lietuva švenčių dienų be šventinių sekmadienių ir šeštadienių turi 6 šalys.
Daugiau už Lietuvą švenčių be šventinių sekmadienių ir šeštadienių turi 13 šalių. Mažiau už Lietuvą švenčių be šventinių sekmadienių ir šeštadienių turi 11 šalių.
Kasmet dalis švenčių dienų sutampa su savaitgaliais – 2016 m. Lietuvoje tokiu būdu „prapuola“ 3 švenčių dienos (gegužės 1 d., gruodžio 24 ir 25 d.). Turint omenyje, kad dar 3 šventės Lietuvoje yra nuolat sutampančios su sekmadieniais, 2016 m. realus švenčių dienų skaičius Lietuvoje sudarys tik 9 dienas.
Vėlinės , t.y. lapkričio 2 d yra tikroji mirusiųjų paminėjimo diena. Į kapines eiti reikia lapkričio 2 d., todėl ji turi būti laisva. Lapkričio 1 d. tik Visų šventųjų diena , bet ne mirusiųjų. Žmonės net nežino kokių šventųjų. O Vėlinių dieną visi supranta, nes visi turi išėjusių anapilin artimųjų. Niekas nepaaiškina ir susuko galvas.
Vėlės, Vėlinės – tai suprantama. O su ten užlinkusiais šventaisiais (atseit aukštesne kryžiuočių kasta) reikia baigt.
Gal galim kažkaip prie to prisidėti, tarkim, organizuoti parašų rinkimą?