Po Konstitucinio Teismo sprendimo, jog dideli Seimo rinkimų vienmandačių apygardų rinkėjų skaičiaus skirtumai prieštarauja Konstitucijai, su nekantrumu laukiau politikų reakcijos. Mane tiesiog pribloškė tai, ką parodė politinių partijų atstovai, projektuodami Seimo rinkimų sistemos pakeitimus. Parlamentinės partijos pradėjo siūlyti savanaudiškus sprendimus. Socialdemokratai pareiškė, jog reikia naikinti vienmandates rinkimų apygardas, visus Seimo narius išrenkant pagal partijų sąrašus. Kitos partijos puolė skaičiuoti, kuris variantas joms rinkimuose būtų naudingiausias, kuriuose Seimo rinkimuose – šiuose ar kituose – prieiti prie proporcinės (sąrašinės) rinkimų sistemos.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nuosekliai pasisako, jog Lietuvoje reikia mažinti Seimo narių skaičių ir visus juos rinkti tiesiogiai, vienmandatėse rinkimų apygardose. Tai būtų logiškas sprendimas, nes gyventojų skaičius Lietuvoje nuo 1990 metų sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu.
Manau, kad tradicinėmis save vadinančios partijos yra išsigandusios stiprėjančios pilietinės visuomenės, tad minėtąjį Konstitucinio Teismo sprendimą rengiasi panaudoti partinės diktatūros įtvirtinimui Lietuvoje. Neužtenka to, kad kyla didžiųjų partijų nepasitenkinimas aktyvėjančia visuomeninių komitetų veikla, dabar norima blokuoti galimybę nepriklausomiems kandidatams Seimo mandatų siekti per vienmandates apygardas.
Seimo partijos žino, jog Seimo rinkimai pagal partijų sąrašus sumažins rinkėjų aktyvumą ir tai yra dar vienas jų interesas naikinant tiesioginių rinkimų sistemą. Partijos tikisi, jog joms lojalūs piliečiai rinkimuose dalyvaus ir mažas rinkėjų aktyvumas tik padidins jų gaunamų mandatų skaičių.
Dirbdamas Seimo nariu dar prieš kokį 15 metų Seime teikiau siūlymus, kad merai ir seniūnai būtų renkami tiesiogiai. Pagaliau sulaukėme sprendimo, nors ir dalinio – merai šiais metais jau buvo renkami tiesiogiai. Tai gerokai padidino rinkėjų aktyvumą ir išrinktų merų tiesioginę atsakomybę prieš konkrečios savivaldybės gyventojus. Seimo rinkimai tik daugiamandatėje apygardoje pagal partijų sąrašus būtų milžiniškas žingsnis atgal, prieštaraujantis Lietuvos gyventojų norams ir lūkesčiams.
Atrodo, jog Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pasirinktas politinės veiklos kelias, remiantis vertybėmis, o ne naudos ieškojimu, kitoms partijoms yra per sunkus. Man gėda už tuos politikus, kurie spjovė į tikslą stiprinti pilietinę visuomenę Lietuvoje, kurie savo ir partijų interesus iškėlė aukščiau tautos noro gyventi demokratinėje šalyje.
Autorius yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas
Pritariu gerbiamam Karbauskiui:Lietuvoje gyventojų sumažėjo tai ir semo narių turėtų būti kur kas mažiau ir kiekvienas kandidatas turėtų eiti pas žmones ir jiems tiesiogiai žadėti tada ir atsakomybė už pažadus prieš rinkimus gal rastus.Rinkimai tik vienmandatėse-turėtų būti.
Šiuo klausimu palaikau R. Karbauskį. Toliau bus matyti, ar atsiras daugiau panašių požiūrių su šio straipsnio autoriumi.
Karbauskis Prunskienės adjutantas. Buvo seime dabar vėl trokšta nors nieko jame gero nepadarė. lyvis
Nemanau, kad jis norėtų būti seimūnu: jis yra labai turtingas, todėl mėgsta laisvą gyvenimą, kada seime būtų prirakintas prie seimūno kėdės.
Greičiau jį seimas domina kaip interesų atstovėjimo vieta.
Gal nereikėtų užsiimti galimais pletkais.Karbauskis vertas būti seime,jau vien dėl to,kad yra prieš Lietuvos pragirdymą.Negeriančiam kūne neprasigėrus, ne degradavus siela,reiškia imli žmoniškumui ir padorumui.
Kaip surasti ir prikalbinti dalyvauti rinkimuose tokius, kaip Ramūnas Karbauskis?
Lenkiu galvą prieš p.R.Karbauskį. Kad daugiau tokių turtingų protingų, išmintingų vyrų būtų-būtume mes visi laimingesni.Ačiū Jam.Linkiu sveikatos ir viso kas gera
Ramūnas Karbauskis bus kitos kadencijos Seime ir ne vienas, o su patikima komanda. Ne visi žmonės balsuoja už populistus, o už tuos, kurie gali parodyti savo darbus. Tad prisijunkite.
Šį kartą Jums nepritariu.
Proporcinio atstovavimo rinkimų sistema ne tik demokratiškesnė, bet suteikia galimybę savo atstovus turėti ne tik didžiųjų partijų rinkėjams.
Dar vienas privalumas – savivaldybių stiprinimas. Seimo nariai turi dirbti visai Lietuvai, o ne užsiiminėti vietos reikalais, ką turi daryti savivaldybė.
Tad ar ne gana klaidinti paprastus Lietuvos žmones? Tegul dėl savo problemų kreipiasi ten kur priklauso – į savivaldybes. O Seimo nariams palikime tiesioginį jų darbą.
Tad taip – vienmandatės turi būti panaikintos ir kuo greičiau įdiegta proporcinė rinkimų sistema.
P.s., esu dešinysis, tad kokių socislistu ar darbo partijos populistu manęs vadinti nereikia.
Ar taip supratau siūlymą – renkam katę maiše.
“Tad ar ne gana klaidinti paprastus Lietuvos žmones”????
Na nežinojau,kad yra ir tokie “paprasti”Lietuvos žmonės?Kiek žinau yra nepaprasti Lietuvos žmnės ir valdžia.Tai kur tie paprasti?Kaip jie atrodo?Ir kas jiems tokį statusą sumąstė ir suteikė?????
Svarbu žinoti: Kada bus nacionalizuoti kolūkio pirmininko Karbauskio šeimos susišluoti iš varguolių (beveik už dyką,ar už butelį) dešimtys tūkstančių ha dirbamos žemės plotai? Tokio mąsto afera turėtų būti svarstoma aukščiausiu lygiu,teisme,nes padaryta akivaizdi žala Lietuvai. Ne veltui,dalis R.Karbauskio nekilnojamo turto,kartu su šeima,yra laikomi Ispanijoje.Bijo mafijos,kuri gali pareikalauti grąžinti skolas už pridengtą antilietuvišką veiklą? Būtinas griežtas verdiktas nacionalizuoti žemgrobio R.Karbauskio dirbamos žemės plotus. Nacionalizavus Karbauskio žemės plotus, galima išnuomoti už simbolinę kainą jaunoms šeimoms pvz. po 10 ha,kas padėtų pakelti gimstamumą ir kitus demografinius rodyklius. Tik absoliūčiai dezinformuoti ir demoralizuoti arba angažuoti mūsų piliečiai balsuoja už kolūkinį žemgrobį R.Karbauskį, kurio šeima gyvena kitoje šalyje.