Kovarnių diena – sena lietuvių šventė, skirta pavasariui pašlovinti. Šiuo metu Lietuvoje jau parskridę kovarniai, kovai. Senoliai šią dieną patardavo praverti tvartų duris, įleisti vidun saulės, kad gyvuliai galėtų pasidžiaugti ateinančiu pavasariu. Kai kur būdavo patariama gyvulius išleisti į lauką. Tikėta, kad jie greičiau augs, bus atsparesni ligoms, ištvermingesni.
Kovai Lietuvoje paplitę visur. Retesni miškinguose rajonuose. Tai vieni iš dažniausių varninių paukščių. Peri artimoje žmogaus gyvenamojoje aplinkoje.
Panašaus dydžio kaip pilkoji varna. Apdaras vienodai juodas su nesunkiai pastebimu violetiniu metališku blizgesiu. Suaugusių paukščių snapo pamatas esti plikas ir matoma balsva dėmė. Patinas nuo patelės iš išvaizdos nesiskiria. Jaunikliai panašūs į suaugusius, bet jų snapo pamatas ir šnervės plunksnuoti. Šie požymiai pastebimi ir tarp žiemojančių jaunų paukščių. Tik pavasarį jie tampa mažiau pastebimi, tačiau pirmamečius ir kelerių metų paukščius atskirti nesunku, nes su amžiumi plika dėmė ties snapo pamatu didėja. Jaunikliai nuo panašių kranklių skiriasi mažesniu dydžiu, buveine (kovai vengia didelio miško), plonesniu bei smailesniu snapu bei balsais.
Minta bestuburiais, įvairiu augaliniu maistu bei visokiausiomis atliekomis. Maistą renka nuo dirvos paviršiaus arba iškapsto esantį negiliai dirvoje. Nuolat lanko vietas, kur žemė dirbama. Kai gyvena miestuose – labiau maitinasi įvairiomis atliekomis. Lanko šiukšlynus. Būdingas kolonijinis veisimosi elgesys. Lizdų kolonijose būna iki kelių šimtų ir tik labai retai – daugiau nei tūkstantis. Žiemojimo metu su kitais varniniais paukščiais – varnomis ir kuosomis – sudaro mišrius būrius.
Naikinti kovų lizdus yra ne tik neetiška, bet ir tai draudžia mūsų šalies bei Europos teisės aktai. Kovai sunaikina daug kenkėjų (grambuolių lervų, smulkių graužikų ir kt.). Tai vieni naudingiausių žemės ūkiui paukščių.
LOD kovą paskelbė 2014 metų paukščiu ir siekia sutelkti visą dėmesį stebint perintiems kovams kylančias grėsmes bei kaip, remiantis ES Paukščių direktyvos nuostatomis, užtikrinama perinčių paukščių apsauga. LOD sieks iš esmės keisti šią situaciją, pirmiausia pasitelkiant viešumą, kuris kartais duoda žymiai geresnius rezultatus nei teisinės priemonės. Todėl LOD prašo visų šalies piliečių pranešti apie pastebėtus kovų šaudymo ar lizdų naikinimo perėjimo metu atvejus. LOD viešins visus tokių „akcijų“ vykdytojus, informuos visuomenę ir apie jų organizatorius bei leidimus naikinimui išdavusius asmenis. Pranešimų laukia LOD sekretoriato darbuotojai: lod@birdlife.lt; (8 5) 213 0498 bei šią iniciatyvą koordinuojantis draugijos Tarybos narys Marius Karlonas: karlonas.marius@gmail.com.
Kazimierui vos keli šimtai metų, o pagoniškos šventės gyvuoja tūkstančius ir dešimtis tūkstančius metų. Tokią tiesą nesunku atrasti bet kuriam raštingam žmogui. Visos “krikščionių” šventės – pavogtos, pasisavintos iš ankstesnių tikėjimų.
Amelijos komentaras labai geras, puikiai iliustruoja pagrindinius krikščionių polinkius – vogti ir meluoti.
na kovarniai labai įdomu Krymo okupacijos fone… Sako, lietuviai seniau varnas valgė. Tai gal vargstantiems ukrainiečiams paruošti jų siuntą? Ar rasite tame ryšį?
a) kas čia per nerami naktis? Net apie vidurnaktį paukšteliai netilo. Jei katinas medžioja, kitaip čirškia, negu šiąnakt. Kas tai galėtų būti?
b) Ir kaimynai negalėjo užmigti, kone iki 3 gana susijaudinę kažką aptarinėjo.
c) dieną kažkas iš didžiųjų (nesu tikra, ar kovarnis, bet gražiai žvilgėjo) prijuokino – kaimynai per langą jam kažką didelio numetė, o tas negalėjo apsispręsti, ar tas kažkas nėra jam pavojingas. Ilgai nesiryžo pabandyti snapu kirsti. Kai jau pasiryžo – kirtęs tuoj pat atšoko. Taip keletą kartų, kol įtikėjo, jog tas už jį didesnis gumulas jam nepavojingas…
d) kas nakčiai savo lėktuvų nesuvarėte į tvartą? Ko sukiojosi virš mūsų kiemo? Gal tai jie mano zyles nervino?