Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt
Nuo seniausių laikų danguje netikėtai pasirodančios žvaigždės su uodega keldavo ir nuostabą, ir baimę. Lietuviai uodeguotąsias viešnias vadino: žvaigžde su uodega, šluota, klajokle, dangaus ar dievo rykšte ir t.t. Dažniausiai tai pranašavo artėjančius pražūtingus karus, epidemijas, mirtinas gamtos stichijas ir pan. Pavyzdžiui, garsiosios Halio kometos pasirodymas 1066 m. Anglijos karaliui Haroldui II sukėlė nerimą ir iš tiesų jis patyrė pralaimėjimą normandų kunigaikščiui Viljamui.Ta pati kometa sukėlė daug nerimo ir praeitame amžiuje, nes ji aplink Saulę apskrieja kas 76 metus.
1910 m. eilinė uodeguotos žvaigždės viešnagė prognozuota lemtinga – susidurs su Žeme. Patikslinus duomenis paaiškėjo, kad Žemė skros kometos uodegą, o tuo metu jau žinota, kad uodegoje yra nuodingų cianido dujų. Apsukrieji net ėmė prekiauti „priešnuodžiais“. O 1986 m. viešnagę imta tapatinti su Černobylio katastrofa.
Dabar mokslui žinoma, kad kometos tai – sušalusio purvino ledo gniužulai. Artėdami prie Saulės ima tirpti sublimacijos būdu, o atsiskyrusi medžiaga „nupučiama“ saulės vėjo ir sudaro nuostabią uodegą. Tiesa, pasitaiko ir ne viena uodega.
O dabar apie artėjantį antrą pasimatymą su ta pačia kometa. Š. m. vasario 14 d. 23.37 val rytų Amerikos laiku, o Lietuvoje jau bus kitos dienos 6.37 val., kosminis aparatas „Stardust-NExT“ praskries labai arti (apie 191 km.) kometos „Tempel 1“. Šis zondas jau anksčiau (2004 m.) buvo artimai susitikęs su kometa „Wild 2“ ir surinko dujų bei dulkių mėginius iš jos uodegos. Specialia kapsule jie buvo pargabenti į žemę ir ištirti. Tuo metu jis turėjo kitą pavadinimą – „Stardust“. Įdomu, kad tai toliausiai nuo Žemės pabuvojusi kapsulė ir grįžusi atgalios kosminių skrydžių istorijoje. Po šios misijos zondas turėjo užtektinai kuro, todėl 2007 m. NASA nusprendė palydėti jį į paskutinę kelionę prie kometos vardu „Tempel 1“ .
Bet šią kometą jau aplankė kitas aparatas – „Deep Impact“. 2005 m. jis numetė konteinerį 370 kg masės, lekiantį 10 km/s greičiu, ir išmušė kraterį. Buvo tiriama išsiveržusi medžiaga ir tikimasi nufotografuoti patį kraterį. Gaila, bet kaip tik to padaryti efektyviai ir nepavyko. Todėl dabar, anksčiau minėtas zondas „Stardust-NExT“, pabandys atsiųsti nuotraukas pirmą kartą žmogaus dirbtinai sukurto kraterio ant kometos branduolio, juolab, kad kometa jau spėjo apsukti ratą aplink Saulę ir tai leis detaliai ištirti, kaip pasikeitė paviršiaus vaizdas. Jei viskas bus sėkmingai, tai po 12 valandų Žemę turėtų pasiekti visos nuotraukos.
Įdomus faktas, kad prieš 12 metų, prieš paleidžiant „Stardust“ projektą buvo internetu surinkti daugiau nei milijono norinčių žmonių vardai ir patalpinti zonde. Dabar skelbiamas konkursas – totalizatorius visiems norintiems atspėti kokį kelią nukeliaus kosminis aparatas nuo Žemės iki artimiausio taško susitinkant su kometa „Tempel 1“. Kaip sudalyvauti ir kokie vertingi prizai Jūsų laukia galite tinklalapyje.
Kitame straipsnyje apie kometas pabandysiu apžvelgti ankstesnius žmonijos bandymus tiesiogiai tirti kometas, paleidžiant kosminius laivus bei numatomus ateities projektus.
Plačiau apie „Stardust-NExT“