Kaune architektas Mantas Maziliauskas įžemino Vėjų saulę (video) (1)

Kaune architektas Mantas Maziliauskas įžemino Vėjų saulę | pilotas.lt nuotr.

Kaune architektas Mantas Maziliauskas įžemino Vėjų saulę | pilotas.lt nuotr.

Carinės Kauno tvirtovės I-asis fortas vėl tapo meno vieta. Čia įrengtas architekto Manto Maziliausko meno kūrinys Ernauninsna / Atsikūrimas / Restart.

Prieš tai pirmą ir vienintelį kartą I Fortas buvo užimtas menininkų 2003-ųjų rugsėjį – čia vyko vienos dienos menų šventė Pulsas forte.

M. Maziliausko meno kūrinys – šventės Bateria, kurį rengia Všį „Kauno tvirtovės parkas“ (rengėjas Egidijus Bagdonas) dalis.

Meno kūrinį Ernauninsna / Atsikūrimas / Restart (prūsiškai; lietuviškai; angliškai) sudaro plieno konstrukcija, lynai ir baltas audeklas. 6 metrų aukščio ir 90 metrų skersmens „vėjų saulė“ (anot autoriaus) tvirtai įterpta tarp forto ir trijų gatvių sankryžos.

„Vėjų saulė“, Mantas Maziliauskas, 2020.11 | A. Plavinskaitė nuotr.

„Vėjų saulė“, Mantas Maziliauskas, 2020.11 | A. Plavinskaitės nuotr.

Įžeminta vėjų saulė

Mantas Maziliauskas: „Ženklas, padėtis, erdvė ir laikas, tai lyg įžeminta Vėjų Saulė, kviečianti naujo matymo lauko įvykiui. Jos prasmė – tokia pati, kaip marių žėrėjimo, kaip Prūsų šventyklų.

Vėlinių metas…

Atsikūrimo vieta – susitelkimo taškas Lietuvoje, beveik pačiame Europos geografiniame centre – Kauno I Forte.

Archiskulptūrinis žiedo meno kūrinys atliepia ir Kauno, kaip žiedinės tvirtovės ratą. Tik mano „baltasis vėjas“ – atvirkščias tvirtumui, sunkiui ir požemiui. Tiek forma, tiek turiniu. Tai nebe karo, tai – kūrybos dalykas, veikiantis kaip galimas pasaulėjautos ir savikūros kintantis laukas.

Šiandien, šalia karinių šmėklų nerimo, šalia virusų ruporų – atsikūrimo ar persikrovimo būsenos – tarsi tylus šauksmas, kviečiantis mus prisiminti pirmapradę žmogaus kilmę, patirti baltą, šviesos pradžios spalvą, kaip švarią galimybę, kaip dvasios pergalę!“.

„Vėjų saulė“, Mantas Maziliauskas, 2020.11 | A. Plavinskaitės nuotr.

„Vėjų saulė“, Mantas Maziliauskas, 2020.11 | A. Plavinskaitės nuotr.

Įrūsintos saulės akys

Antroji Ernauninsna / Atsikūrimas / Restart meno kūrinio dalis, įkurdinta I Forto kareivinėse, – „Saulės akys“.

Tai architektūrinis meno kūrinys, kuris sukuria puikią erdvę – šiltą, jaukią, su medžio grindimis ir „modernistiniais“ elementais – saulės spinduliais.

Kaip žinia, plieninės langų ir durų grotos „saulės spinduliai“ – buvo neoficialiai privalomos sovietinės armijos vietose visoje SSSR. Grotinių „saulės spindulių“ dizaino kilmė ir masinis žinomumas Sovietų sąjungoje yra lig šiol menkai tyrinėtas.

„Carinės Kauno virtovės parkas šiandien yra tarsi bandymų erdvė ir kūrybinių bandymų vieta saugant ir naudojant milžinišką karinių įtvirtinimų paveldo kompleksą darnoje su gamta, istorija ir žmogumi“, – sako „Kauno tvirtovės parko“ vadovas Egidijus Bagdonas.

„Vėjų saulė“, Mantas Maziliauskas, 2020.11 | A. Plavinskaitės nuotr.

„Vėjų saulė“, Mantas Maziliauskas, 2020.11 | A. Plavinskaitės nuotr.

Vėjų saulės video:

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Pajūrietis:

    Ak, tas vaizdas iš viršaus! Galima apalpti iš susižavėjimo! Bet kas ir kaip žiūrės iš viršaus? Ką? Aišku, tai ne mano reikalas, bet kiek šitas, hm, nežinau kaip pavadinti, kainavo ir iš kieno lėšų? Tarp kitko, daugybę tokių „archtektūrinių meno kūrinių“ galima atrasti daugiabučių namų kiemuose. Tai kas čia tada naujo? Kad pavadinimas in inglyš pridėtas? O, kai UK ar JAV kur nors sukabina paklodes, ten prideda pavadinimą lietuvių kalba?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: