Apsispręsti už ką balsuoti gali padėti ir VU TSPMI sukurta svetainė (4)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Artėjant 2020 m.  Seimo rinkimams į pagalbą rinkėjui sugrįžta Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto kurtas ir atnaujintas internetinė rinkimų svetainė www.manobalsas.lt. Jos lankytojai gali atlikti 33 klausimų testą ir sužinoti, kurios partijos ir kandidatai geriausiai atitinka jų pažiūras.

Teste rinkėjui pateikiami klausimai apie rinką, užsienio politiką, tapatybę, jis gali išreikšti savo poziciją karščiausiais pastarųjų mėnesių klausimais – apie Lukiškių aikštės paplūdimį, suvaržymus dėl pandemijos, Astravo atominę elektrinę, Generolo Vėtros atminimo lentą ir kt.

Rinkėjas virtualiame kompase gali matyti, kaip jo nuomonė sutampa su konkretaus politiko ir partijos atsakymais pagal atskiras temines sritis, politinių takoskyrų ašis. Be to, portalo vartotojai gali išnagrinėti, kaip į kiekvieną testo klausimą atsakė juos dominantis politikas, palyginti pastarojo nuomonę su jo partijos pozicija, rasti prie atsakymų pateiktus komentarus bei trumpą kandidato biografiją, nuotrauką. Pasak portalą administruojančio Pauliaus Vijeikio, duomenys surinkti klausimyną užpildžius kone 300 politikų ir beveik visoms rinkimuose dalyvaujančioms partijoms.

Panašūs politiniai kompasai jau daug metų yra populiarūs visame pasaulyje. Pasak „ManoBalsas.lt“ kūrusių politologų, šių įrankių tikslas – grąžinti vertybines problemas į politinę diskusiją, kurioje vis labiau ryškėja įvaizdžio svarba. Toks metodas nėra skirtas vienareikšmiškai pasakyti rinkėjui, už ką balsuoti, tačiau jis skatina atidžiau susipažinti su politikų pozicijomis, apsispręsti ne prie balsadėžės, rinktis atstovus atsakingai ir informuotai.

Projekto bendraautorės Jogilės Ulinskaitės teigimu, šis internetinis įrankis – gera galimybė ir patiems rinkėjams dalyvauti svarstant aktualius politinius klausimus. Mažvydas Jastramskis, vienas iš testo kūrėjų, mano, kad jis padeda gerinti politikų atskaitingumą rinkėjams: „Rinkėjai kompase mato oficialias partijų pozicijas ir vėliau jas gali priminti, jei politikai nesilaiko vertybių.“ Galiausiai, politikos mokslininkų tvirtinimu, sistema yra patraukli, įdomi ir lengvai prieinama visiems, net ir mažai išmanantiems politiką.

Lietuviškoji politinio kompaso versija – projektas „ManoBalsas.lt“ – veikia nuo 2008 m. ir jau buvo pritaikyta net aštuoneriems rinkimams. „Prieš kiekvienus rinkimus testas yra laukiamas rinkėjų, per 2019 m. Europos Parlamento ir Prezidento rinkimus testą atliko daugiau kaip 90 tūkst. vartotojų“, – tvirtina viena iš kompaso kūrėjų profesorė Ainė Ramonaitė. „ManoBalsas.lt“ komandos teigimu, šiais metais tikimasi ne ką mažesnio populiarumo

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

4 komentarai

 1. Žemyna:

  Ką čia spręsti – kad ir kur žvilgsnį meti, kad ir ką atverti, atidarai, įeini – pro visur, per kiekvieną plyšį Kirkilo akinukų stiklai blyksteli ir išgirstame jo priminimą, jog jie patikrinti, jau tiek metų vien dėl mūsų dirbę, todėl patikimi, todėl juos rinktis – protingiausia.
  Na, ir ar gali ginčytis? – Juk iš tiesų, kur žvilgsnį meti, visur jų darbelių per 30 m. rezultatai…
  🙁

  • Arvydas Damijonaitis:

   Kryptis. Dėl emigracijos Lietuvoje kryptingai, Kremliaus gangsteriu palaikoma ,kuriasi skaitlinga penkta kolona ,kuri labai greitai integruos Lietuva į Rusijos įtakos zoną. Emigracija įrodo, kad Lietuva neturi tautinio stuburo – nėra lietuvių nacijos.
   Kolūkiniai žemgrobiai karbauskiai sėdi Seime Tai yra Kremliaus galvažudžių pergalė, plaunant “liaudžiai” smegenis. Prasigėrusi emigrantų tauta – atsibusk!

 2. Pajūrietis:

  Pritariu, naudingas dalykas: juk yra kainos.lt. pigu.lt, o dabar dar šitas. Tik kokiu naiviu, švelniausiai tariant, reikia būti, kad patikėti tuo, kas šūkaliojama prieš rinkimus?

 3. Arvydas Damijonaitis:

  Sveiki. Negalima suprasti ir atleisti Lietuvos valdžios struktūroms dėl nekontroliuojamos emigracijos. Visi, kas buvo tuo metu valdžioje, atsakingi už Lietuvių tautos absurdišką nukraujavimą. Primenu, debatuose su okupaciniu kolaborantu A.Brazausku, “Vilties Prezidentas” Stasys Lozoraitis įspėjo – “jeigu buvusi sovietinė nomenklatūra Lietuvoje gaus valdžią – Lietuva masiškai emigruos. Būtina gauti iš užsienio investicijas darbo vietų kūrimui Lietuvoje, aš tokiu keliu eisiu, jeigu būsiu išrinktas prezidentu”. Mėlynanosis pudruota nosim demagogas A.M.Brazauskas į tai atsakė “liaudžiai” suprantama kalba “išparduosit Lietuvą”,nes terminas “investicijos” liaudžiai buvo nežinomas. Silpnapročių prazidentas A.M.Brazauskas turėjo didžiulį patyrimą, kaip plauti smegenis posovietinei “liaudžiai”,o “liaudis” nesuvokė,kad “Vilties Prezidentą” Kremliaus gangsteriai netrukus nužudys įprastu būdu – nuodais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: