Europos žmogaus teisių teismas užregistravo Nyderlandų ieškinį prieš Rusiją dėl numušto MH17 lėktuvo (7)

 MH17 sudužimo vieta | technologijos.lt nuotr.

MH17 sudužimo vieta | technologijos.lt nuotr.

Nyderlandų valdžia mano, kad Maskva atsakinga dėl 298 žmonių žūties. Jie taip pat kaltina Rusiją ne vieno Europos žmogaus teisių konvencijos straipsnio pažeidimu.

Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) ėmė nagrinėti Nyderlandų ieškinį prieš Rusiją dėl Malaizijos oro linijų Boeingo sudužimo Donbase 2014 metų vasarą. Apie tai skelbiama liepos 15 dieną, trečiadienį paskelbtame teismo puslapyje. Ieškinys buvo užregistruotas liepos 10 dieną, jam paskirtas numeris 28525/20.

Nyderlandų valdžios nuomone, Rusijos vyriausybė atsakinga už 298 lėktuvu skridusių žmonių žūtį, ir pažeidė ne vieną Europos žmogaus teisių konvencijos straipsnį, tarp kurių 2 straipsnis (teisė į gyvybę), 3 straipsnis (kankinimų draudimas) ir 13 straipsnis (teisė į veiksmingą teisinę apsaugą).

Anksčiau EŽTT jau buvo pateikti ieškiniai Rusijai, tačiau juos pateikė privatūs asmenys – žuvusiųjų giminės.

„Boeingo“ sunaikinimas

Malaizijos oro linijų Boeingas, skridęs reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, buvo numuštas 2014 metų liepos 17 dieną Donecko apylinkėse. Visi lėktuvu skridę žmonės žuvo. Ukraina dėl šio įvykio apkaltino prorusiškus separatistus, o nepripažintos Donbaso „respublikos“ – Kyivą.

Pagal oficialią Tarptautinės tyrimo grupės išvadą, Malaizijos oro linijų Boeingas buvo numuštas zenitiniu-raketiniu kompleksu „Buk“, į Ukrainą atgabentas iš Rusijos karinio padalinio šalia Kursko ir priklausiusio RF Gynybos ministerijos 53-iam zenitinei-raketinei brigadai. Maskva tai neigia.

Nacionalinė Nyderlandų prokuratūra pareiškė kaltinimus keturiems keleivinio lėktuvo žūties bylos dalyviams. MH17 bylos įtariamųjų vardai buvo paskelbti 2019 metų vasarą. Tai rusai – Igoris Strelkovas (Girkinas), Sergejus Dubinskis ir Olegas Pulatovas, o taip pat ukrainietis Leonidas Charčenko. Kovą Hagoje prasidėjo lėktuvo sudužimo bylos procesas.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Bartas:

  Ar banditas , žmogžudys gali sutikti su teismo sprendimu. Niekada, o ypatingai maskovijos čekistai.
  “Umom rasiju ne ponet, ne stojit bratsi utruždatsa, nam glavnoje , vezde nasrat i ne za što nepriznavatsa.” V. Ostrovskis.

 2. Žemyna:

  Kaip suprasti – ir skaičiau, ir „Svobodoje” girdėjau, kad atsakomybėn traukiama ne RU, o būtent tie 4 asmenys? Tai kas iš tikrųjų kaltinamas?
  Sunku įsivaizduoti, kad Putinas ateis nuleidęs galvą ir mušdamasis sau krūtinę.
  Kaltinti tik tą 4-kę absurdas – kariškiai įvykdė šią masinę žmogžudystę vyresnybės paliepimu, o jų vyresnybė – savo vyresnybės paliepimu (ir taip laipteliais iki Kremliaus). Jei teisi tik juos, o ne nusikaltimo užsakovus, tokios žmogžudystės nesiliaus.
  Tiesa, gali būti skirtumas toks, kad jie ne RU, o Vagnerio privačios banditų gaujos kariai, savo noru pasisamdę eiti žudyti tuos ir ten, kur jam lieps. Bet Vagneris toks pat nepasiekiamas, kaip ir Kremlius.
  Taigi, čia prasideda beprasmiškas, rezultato neduosiantis laiko tempimas, bėgimas ratu – savaime aišku, RU neatiduos jų teisti (nes jie išduos tiesioginio vado, kieno komandą vykdė, pavardę. O ir tas tą patį padarys).
  Kol teisingumas neįvykdomas tada, kai tuo dar gali įsitikinti nukentėjusieji, jų artimieji, tol tai nėra tikras teisingumas. Juk net ir šių dienų Kremliaus rankos ne vien šiame lėktuve skridusiųjų ir ne vien UA, bet ir kitų šalių žmonių krauju suteptos! PUOLAMŲJŲ (ne gynybinių!) karų ,,didieji karvedžiai” turi būti veiksmingiau teisiami, surištomis rankelėmis pėstute gatvėmis į teismą atvedami…

 3. ŽEMAITIS:

  Deja, Vakarų šalims dažnai stinga principingumo. Rusija prisidirbo – neabejoju, kad Teismas pripažins ją kalta. Bet ar tai pirmas atvejis? Kiek Rusijos spec. tarnybų darbuotojų, naudodami teroristinius būdus, nužudė putleriniam režimui nepalankių asmenų? Kiek kėsinosi nužudyti? Ir ne tik pačioje Rusijoje.
  Tikrai daug. Tai ir Čečėnijos Respublikos (nepriklausomos) prezidento pareigas ėjęs Jandarbijevas, kuris kartu su sunūmi ir vairuotoju buvo susprogdinti automobilije Jungtiniuose Arabų Emiratuose. Primirštas atvejis – prisiminkim. Tuomet JAE teisėsauga sulaikė du tai įvykdžiusius teroristus – Rusijos spec tarnybų darbuotojus. Tačiau, deja, Maskva pareikalavo juos atiduoti Rusijai, o JAE nusileido ir tai įvykdė. Po to Maskvoje jie buvo apdovanoti…
  Tai ir Litvinenkos atvejis. Ir visa eilė kitų. Ir labai baisių – kaip šis Malaizijos lėktuvo numušimas.
  JEI VAKARŲ DEMOKRATIJOS ELGTŲSI PRINCIPINGAI – TAI RUSIJAI MAŽŲ MAŽIAUSIAI BŪTŲ PRITAIKYTA ABSOLIUTI EKONOMINĖ IR POLITINĖ IZOLIACIJA. Absoliuti – nutraukiant bet kokius ryšius su šia teroristine valstybe. Tačiau to nedaroma. Bijoma Rusijos? Juokinga 🙂 Vidutinio ekonominio pajėgumo valstybė, kurios karinė galia (neskaitant branduolinio ginklo) šiandien yra taip pat vidutinė. Na taip, branduolinė ginkluotė. Bet tai yra VIENINTELIS Rusijos galios šaltinis. Deja, jis yra. Todėl nesakau, kad prieš Rusiją reiktų imtis karinių veiksmų – tai būtų neišmintinga. TAČIAU VISIŠKA POLITINĖ IR EKONOMINĖ IZOLIACIJA – BŪTŲ PATS TAS.

  • Pajūrietis:

   Demokratinės vakarų vertybės? Milžiniška Rusijos rinka, investijos, nafta, dujos – pinigai, pinigai, pinigai… O kaip elgėsi taip vadinamos Vakarų demokratijos prieš II pasaulinį karą, įskaitant ir 1940 m., kai Lietuva buvo bolševikų Rusijos okupuota? O kaip elgėsi taip vadinamos neutralios valstybės, pvz., Švedija, karo metu ir po jo? Štai Vokietija dabar pasimovus ant antro vamzdžio ir nemoka 2% NATO.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: