Prezidentas: Kruonio HAE nebus naudojama Astravo AE naudai (3)

G. Nausėda lankosi Kruonio HAE | prezidentas.lt nuotr.

G. Nausėda lankosi Kruonio HAE | prezidentas.lt nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda lankėsi Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE), kur aptarė Astravo atominės elektrinės (AE) keliamas grėsmes, esminius Lietuvos elektros energetikos sistemos klausimus ir sinchronizacijos projekto eigą.

„Nesaugios Astravo atominės elektrinės eksploatacija kels pavojų atsakingai vykdyti branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimus bei taps grėsme tiek savo, tiek aplinkinių šalių gyventojams – savo kaimynams. Vizito į elektrinę metu buvau patikintas, kad Kruonio HAE nebus naudojama Astravo naudai, Lietuva principingai vykdys priimtus įstatymus – nepirks elektros iš šalies, kurioje veiks nesaugi atominė elektrinė, nesuteiks Kruonio HAE rezervų ir paspartins sinchronizaciją su žemynine Europa“, – sakė Prezidentas.

Pasak šalies vadovo, Astravo AE yra nesaugiai plėtojama, saugos problemos neišspręstos, ES streso testų rekomendacijos iki paleidimo neįgyvendintos, todėl planai pakrauti branduolinį kurą į reaktorių neišsprendus kritinės svarbos klausimų yra neadekvatūs.

Valstybės vadovas pabrėžė, kad, įvertinant keliamas grėsmes ir stiprinant Lietuvos energetinę nepriklausomybę, būtina dar labiau paspartinti sinchronizacijos projektų įgyvendinimą ir didinti vietinę generaciją bei mažinti elektros importą iš Rytų.

Prezidentas su energetikos ministru, įmonės „Ignitis grupė“ ir elektros perdavimo sistemos operatoriaus AB „Litgrid“ vadovais taip pat dalyvavo diskusijoje „Esminiai Lietuvos elektros energetikos sistemos klausimai“, kurioje aptarta sinchronizacijos projekto eiga ir iššūkiai, vietinės generacijos didinimas mažinant importą bei Kruonio HAE veikla nesaugių projektų regione kontekste.

Valstybės nacionaliniam saugumui užtikrinti didžiulę svarbą turinti Kruonio HAE – vienintelė tokio tipo elektrinė Baltijos šalyse. Tai yra strateginis energetikos objektas, skirtas elektros gamybai ir suvartojimui subalansuoti, taip pat avarijų energetikos sistemoje prevencijai ir jų likvidavimui. Kruonio HAE taip pat užtikrina antrinį avarinį Lietuvos elektros energetikos sistemos rezervą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. Getas:

  Būtų gerai, kad galėtų Lietuva pasiūlyti alternatyvą Astravo AE. Gal šiluminę elektrinę arba perdirbanti visas atliekas į molekulinį lygį, ką naudoja povandeniniai laivai apsirūpindami energija. Mūsų fizikos institutas yra išdirbęs tokį projektą.

  • Žemyna:

   Nic nie bendzie, proše pana. Taigis PL statys sau AE prie mūsų sienos, jei pavyks BY AE uždaryti!
   Tu atsisakai AE ne tik dėl savo, bet ir dėl aplinkinių valstybių saugumo. o jos tau savąją tada pakiša 🙂 Tai dėl ko tada tas Astravo sąjūdis? Tikrai ne dėl Lietuvos.

 2. Kaip iš informacijos – aišku, Kruonio HAE panaudojimas Astravą darytų saugesnį. Taigi naudojimasis Kruoniu mums būtų į naudą dėl padidėjusio saugumo ir dar uždirbtume pinigų. Pagaliau tuo prisidėtume prie Baltarusijos savarankiškumo, o tai taip pat yra ir mūsų strategija. Tai kodėl nesuteikus Baltarusijai atitinkamomis sąlygomis naudotis Kruonio HAE rezervu, kur kaiminystės solidarumas. Tokiam Nausėdos sprendimui nėra logikos… Nerimtai, ožiškai išrodo ir Lietuvos užsispyrimas nepirkti Astravo elektros. Iš 10-15 metų Lietuvos valdžių vykdytos elektros politikos visiškas šnipštas – politiškai atsakingų už ją nėra, o gal Prezidentui būtų laikas juos parodyti… Juk Seimo rinkimai pats metas tam.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: