Išeivijos lietuvis G. Karosas: Mano tikslas, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie Lietuvą (8)

Gintaro Karoso rankose nuotrauka, kurioje jo sukurtas šūkis „I LOVE LITHUANIANS“ R.Reigano rankose | G.Karoso asmen. nuotr.

Gintaro Karoso rankose nuotrauka, kurioje jo sukurtas šūkis „I LOVE LITHUANIANS“ R.Reigano rankose | G.Karoso asmen. nuotr.

Lietuvoje viešintis Vyčio simbolio kūrėjas Gintaras Karosas šiuo metu aktyviai dalyvauja savo parodos „Vytis – Lietuvos ir lietuvių“ atidarymuose bei derina naujus patriotinius projektus Lietuvos išeivijos istorijai įamžinti. Liepos 6-osios interviu su Gintaru Karosu.

– Su kokiomis mintimis pasitikote Liepos 6-ąją?

Penkis metu nebuvus Lietuvoje ir dėl karantino ilgiau nei planuota pasilikus čia, mane stebina, mane liūdina, kas paskutinėmis dienomis įvyko ir darosi Lukiškių aikštėje. Jeigu Amerikoje būtų pamėginta kažką panašaus padaryti, kiltų riaušės. Lietuva – rami tauta.Tiek praeities, tiek skausmo lietuviai turėjo ir tiek karių žuvo. Yra dalykų, kurių negali paliesti. Apie viską, ką mačiau ir matau turiu apibūdinimą tik vieną – absurdo teatras. Man gėda, kad taip vyksta. Nežinau, ką Lietuva nori parodyti pasauliui su tokiu įvykiu, juk yra daug kitų gražių vietų, kur tinkama būtų įrengti pliažą. Popiežius sako, neužmirškite savo didingos istorijos, tai dabar didinga istorija, atmintina vieta yra paversta pliažu.

– Kaip regite Lietuvą dabar po 30 nepriklausomybės metų?

Aš labai nustebęs pozityviai, kad lietuviai yra drausmingi, kad puikiai susitvarkė su pandemija. Man buvo gražu žiūrėti kaip žmonės laikosi taisyklių, kaip dirba medikai, kiek daug yra sąmoningo patriotinio jaunimo.

– Kaip valstybinės šventės yra švenčiamos už Atlanto?

Reklaminiai stendai su lietuvišku ženklu. | G.Karoso asmen. nuotr.

Reklaminiai stendai su lietuvišku ženklu. | G.Karoso asmen. nuotr.

Švenčiamos jos įvairiai, bet svarbiausia ne tyliai susirinkus paminėti Lietuvai svarbią sukaktį, o, kad tos šventės atgarsiai matytųsi Amerikos žiniasklaidoje. Mano stiprybė visada buvo mokėjimas patekti ir būti Amerikos bendruomenėje, pristatyti lietuvišką tradiciją, papročius, mūsų tautos istoriją jiems, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie Lietuvą, kad būtume matomi Amerikos spaudoje.

– Ką šiuo metu veikiate viešėdamas Lietuvoje?

Atvažiavau pradėti vystyti naujus sumanymus, dalyvauti parodos vykstančios įvairiose Lietuvos vietose „Vytis – Lietuvos ir lietuvių“ atidarymuose. Mano inicijuojamų projektų tikslas, kad būtų neužmiršta lietuvių išeivija, parodyti, kiek išeivija dėjo pastangų dėl Lietuvos nepriklausomybės.

Labai nustebau, supykau, pamatęs, kas vyksta su mano Vyčiu, kurį sukūrėme 1985 metais. Matyti ženklus populiarius – malonus jausmas, tačiau skaudu, kad žmonės naudoja kito darbą, žinodami kieno jis, bet nenorėdami prisidėti finansiškai. Žmonės turi būti sąžiningi. Neprašau pinigų, tiesiog tuos žmones, kurie naudoja mano kurtą Vyčio simbolį, kviečiu prisidėti prie Vyčio fondo, kad galėtume įgyvendinti kitus tam tikrus projektus. Tas iki šiol neįvyko. Gaila.

– Kokie tai projektai?

Visų pirma kuo skubiau reikia atvežti tam tikrus archyvus iš Amerikos, kol dar galima susekti, kur jie yra. Yra žmonės, kurie turi A. Smetonos raštus, kitų išeivijos lietuvių asmenybių svarbius Lietuvos istorijai pasakojimus.

Geležinio Vilko plakatas. | G.Karoso asmen. nuotr.

Geležinio Vilko plakatas. | G.Karoso asmen. nuotr.

Taip pat labai svarbu perleisti profesoriaus J. Galkaus knygą „Lietuvos vytis“, kuri pasakoja visą Vyčių istoriją. Tai tarsi Vyčių biblija. J. Galkaus knyga – tai reklama, reklama Lietuvos praeities, kaip egzistavo, kaip kūrėsi jos istorija.

Vienas svarbiausių šiuo metu mano tikslų – sukurti filmą apie iškilius išeivijos lietuvius, parodant, kiek išeivija dėjo pastangų, kad Lietuva būtų žinoma. Kol dar esu, kol turime tuos archyvus, reikia įamžinti tai, kas mūsų istorija. Aš nesu režisierius, bet turiu viziją, kaip ir Vyčio istorijoje.

Džiaugiuosi, kad jau įsibėgėjo spalvinimo knygos vaikams su lietuviškais simboliais projektas. Švietimo taryba prisijungė prie šios idėjos įgyvendinimo.

– Kaip kilo mintis įkurti kompaniją „Baltic Associates“ ?

„Baltic Associates“ buvo sukurta tam, kad galėtume žmonėms suteikti lietuviškos produkcijos: muzikos, knygų, maisto ir t.t. Tais laikais nebuvo interneto, buvo tikslas padėti žmonėms palaikyti ryšį su savo tauta. „Baltic Associates“ kompanija buvo pirmas bandymas sujungti visus lietuvių menininkus išeivijoje į katalogą, kad žmogus gyvendamas bet kur galėtų matyti ir įsigyti ką kuria, ką daro lietuvių išeivija. Katalogas buvo anglų kalba, išėjęs 45 000 tiražu. Vežėme įvairius lietuviškus produktus, ženklus po visą Šiaurės ir Pietų Ameriką, Australiją. Darėme viską anglų kalba, kad galėtume pasiekti kuo daugiau nutautėjusių žmonių.

– Buvo sudėtinga tai daryti?

Taip. Reikėjo viską mesti. Įsiskolinti. Mus išgelbėjo nutautėję Pensilvanijos lietuviai. Jiems buvo viskas įdomu. Jie atsidavė iš širdies visiems mūsų inicijuotiems judėjimams ir pinigų rinkimui.

– Kaip Jūsų šūkis atsidūrė Ronaldo Reigano rankose?

Buvo lietuvių dienos. Tuometinis Kalifornijos gubernatorius Ronaldas Reiganas atvažiavo pasveikinti lietuvių bendruomenių. Žinojau, kad ateina R. Reiganas. Buvo keletas merginų mūsų komandoje, kurios vilkėjo tautinius rūbus, įteikiau joms „I LOVE LITHUANIANS“ ir katalogą.

R.Reiganas paėmė mūsų kurtą ženklą ir nuotrauka padaryta su šiuo ženklu netruko pasirodyti per visą Ameriką.

Čia aš vadinu reklama, kurios nenupirksi, nei „The New York Times“, nei kitur. Tai reklaminis, psichologinis dalykas, ypatingai buvęs reikalingas tais laikais iki Lietuvos nepriklausomybės.

Istorinis Lietuvos simbolikos paveikslas. | G.Karoso asmen. nuotr.

Istorinis Lietuvos simbolikos paveikslas. | G.Karoso asmen. nuotr.

– Koks buvo „Baltic Associates“ tikslas?

Kompanijos tikslas buvo skleisti žinutę apie Lietuvą. Pasiekti Amerikos visuomenę per tautinius festivalius. Reklama Lietuvai apie 1975 – 1992 metus buvo labai svarbi. Žmonės pradėjo klausinėti, kur yra Lietuva. Tai buvo psichologinė kova su okupantais dėl Lietuvos už jos ribų, skleidžiant žinią, kad toks kraštas egzistuoja. Mūsų tikslas buvo tarp amerikiečių, ne tarp lietuvių, paskleisti žinią, kad yra Lietuva.

– Ką Jums reiškia Vytis? Kaip keitėsi Vytis?

Aš užaugau matydamas Vyčius, skaitydamas Lietuvos istorijos knygas.Vytis buvo visą amžių, taip kaip Amerikoje erelis. Vytis yra tautos simbolis, dėl ko buvo kovojama. Kai supykau, kas vyksta Lietuvoje su mano kurtu Vyčiu ir pradėjau žiūrėti archyvus, tik tada supratau kiek ir ko buvo sukurta.

– Ką palinkėtumėte jaunimui, kuris dirba su patriotine tematika?

Kai matau jaunimą puoselėjantį lietuvybę, noriai prisiliečiantį prie senų papročių, dainų man yra didžiausias džiaugsmas. Kraštas gražėja.

Linkiu, kad žmonės grįžtų į Lietuvą. Gražu matyti Vilniaus senamiestį pilną jaunimo. Norisi prieš išvykstant sukurti klipą. Pravažiuoti pro senamiestį ir kiekvieną skirtingą gatvę nufilmuoti. Mes Amerikoje to neturime. Lietuviai labai daug sugeba, labai darbšti tauta. Svarbiausia, kad visi dirbtų Lietuvos labui.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Pilietinė visuomenė, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Julijonas:

  Sveikatos ir sėkmės jums Gintarai Karosai. Labai reikalingas darbas. Mes Lietuvoje baigiame nutautėti. Bujoja lietuvių tapatybės ir istorijos menkintojai.

 2. LIETUVOJE IŠĖJO ŠEŠTOJI LIETUVIO ASTRONOMO – GEOFIZIKO, 41-jų tremtinio, KNYGA “TVANAI DIEVAI CIVILIZACIJOS” KURIOJE, SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, YRA ĮMINTAS “ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠAS”, kuriam jau per 450 000 metų!
  ( Ankščiau buvo parašytos ir LIETUVOJE išleistos knygos: “Tremtinio Metraštis”, “PERKŪNAS”, “PER PRAEITĮ Į ATEITĮ”, “PAŽADINTA PRAEITIS”, “PRAREGĖJIMAS”, “PRAEITIS ir ATEITIS”).
  Lietuvoje neatsiranda sponsorių, kuris galėtų padėti, bent vieną šių knygų, išleisti LIETUVIŲ KALBA ir, tuo pačių, PRANEŠTI PASAULIUI, KAD “SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA YRA ĮMINTA PER 450 SENIAUSIŲJŲ KULTŪRŲ ŠALTINIŲ, KURIŲ DĖKA YRA ATRASTI MOKSLO PASAULIUI DAR NEŽINOMI – TREČIASIS IR KETVIRTASIS ŽEMĖS AŠIES FIZINIAI JUDĖJIMAI”, ŠLOVĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI” !!!

 3. LIETUVOJE net AKADEMIKAI ir PROFESORIAI “nuleido rankas” ir netiki, kad LIETUVIŲ KALBA ir KULTŪRA YRA SENIAUSI PASAULYJE ir, kad LIETUVOJE LIETUVIS GALĖJO ĮMINTI PER 500 SENIAUSIŲJŲ KULTŪRŲ ŠALTINIŲ, KURIŲ PAGALBA GALIMA BUVO ATRASTI MOKSLO PASAULIUI vis dar NEŽINOMUS ” TREČIĄJĮ IR KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS!!! PADĖKITE LIETUVAI ir, tuo pačių PADĖSITE PASAULIUI, kuris iki šiol dar nežino, : KAS? ir kodėl? ŽEMĖJE VYKO? KAS ir kodėl ŽEMĖJE VYKSTA? bei KAS? ir KODĖL VYKS UŽ: 250, 500, 1000, 10 000 metų!!! Mat, visa tai tau yra įminta!!!
  SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI LAIKAS SUTEIKTI NEMATERIALAUS PAVELDO STATUSĄ!?

 4. Mahatma Gandis Antanui Poškai buvo sakęs: ” Žinau LIETUVĄ! LIETUVIAI KALBA kalba senesne už SANSKRITĄ”!!!
  Šiais METAIS ĮMINIAU LIETUVIŲ RIKIŲ (Rikiuotojų) NUEITĄ KELIĄ – NUO JAPONŲ SALŲ,- per HIMALAJŲ KALNUS, – KINIJĄ,- MONGOLIJĄ, – ALTAJŲ KALNUS, – PER SIBIRĄ,- RYTŲ bei VAKARŲ EUROPĄ.
  ŠĮ KELIĄ PROTĖVIAI NUĖJO nuo 8-jo t.pr.m.e. iki MŪSŲ EROS PRADŽIOS!!!
  Pakelyje mūsų RIKIAI paliko gausius KURGANUS! Vieną kurių, ALTAJŲ KALNUOSE, (Prie ONGUDAJAUS miestelio – Tuektoje!) 1955 m. turėjau progos ATIDENGINĖTI ir aš, vadovaujant Leningrado archeologijos profesoriui Sergejui Ivanovičiui Rudenko!
  Kad tai LIETUVIŲ RIKIŲ KURGANAI liudija pats KURGANAS – nuo liet.- KUR? GANOSI ŽIRGAI?!” Šio kelio pabaigą liudija SKULPTŪRA GALAS, kuri ir mūsų laikais puikuojasi Turkijos sostinėje ANKAROS MUZIEJUJE!! GARBĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KULTŪRAI!!!

 5. KLIMATO KAITA? KAS TAI?
  Pasirodo, jog TAI YRA NATŪRALUS GEOFIZINIS PROCESAS, kai ŽEMĖS PUSRUTULIAI NUOLAT VERČIASI PER SAVO AŠIGALIUS!
  PAGAL TREČIĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINĮ JUDĖJIMĄ, – ŽEMĖ PASTOVIAI VERČIASI PER SAVO AŠIGALIUS!!! PILNAS ŽEMĖS AŠIGALIŲ VIRSMAS ĮVYKSTA LAIKE 6000 METŲ!
  DALINIS VIRSMAS ĮVYKSTA LAIKE 3000 metų!
  PASTARASIS – DALINIS ŽEMĖS AŠIGALIŲ VIRSMAS ĮVYKO MŪSŲ EROS PRADŽIOJE!
  1500 – taisiais metais ŽEMĖS AŠIS TAPO VERTIKALI ŽEMĖS EKLIPTIKAI!
  Tuo metu, ABIEJUOSE ŽEMĖS PUSRUTULIUOSE, BŪNA KLIMATO PUSIAUSVYRA – ŽEMĖJE ir JŪROJE ĮSIVYRAUJA – PACIFIKAS – RAMYBĖ!!!
  Mūsų laikais, ŽEMĖS ŠIAURINIS AŠIGALIS, VIS LABIAU TOLSTA NUO STATMENS į EKLIPTIKĄ!
  Nuo 2500 metų, ŠIAURINIAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE, bus tiktai vienas metų laikas – DIENA ir VASARA! Pietiniame – NAKTIS IR ŽIEMA!!
  3000 metais ŽEMĖJE VĖL ĮVYKS ŽEMĖS AŠIGALIŲ KAITA! Nuo to momento – ŽEMĖS AŠIGALIAI SUSIKEIS VIETOMIS – ir DABARTINIS ŠIAURINIS taps PIETINIU, o PIETINIS – ŠIAURINIU!!! Ir t.t. ir t.t.

  • Žemyna:

   Vadinasi, NE TAM ir NE TAIP ruošiamės.
   Tiksliau:
   – grobti iš Žemės įsčių viską, kas ten sudėta, BŪTINA liautis;
   – BŪTINA liautis teršti Žemę, orą ir vandenis bei naikinti viską, kas kruta, kas gyva ir žalia.
   Tačiau vien tai nesustabdys artėjančių pokyčių, todėl dar ir apie tai reikia galvoti, kokių veiksmų imtis įmanoma ir būtina, kad įsibėgėjusi ašis mums taip neužvožtų, kad iš tautų tik šlapia masė liks. – Juk dar neradome planetos, kuri tik ir laukia, kada mes – godžių laukinių gauja – ją okupuosim ir elgsimės taip pat, kaip Žemėje elgiamės?!

 6. L I E T U V I Ų K A L B O S T R I U M F A S III
  “KNYGA TARP ALEZIJOS ir PERGAMO”! FRIDRICHAS ŠLETĖ.
  Nuo 700-jų m.pr.m.e. iki 700-jų m.e.m.
  KELTŲ (Nuo liet. keltis!) KULTŪROS TRIUMFAS!
  Rusų akademikai lituanistai IVANOVAS ir TOPOROVAS 1956 metais buvo pareiškę, kad: ” RUSŲ KALBA GIMĖ LIETUVIŲ KALBOS POKYČIO IŠDAVOJE”!
  ŠLOVĖ LIETUVIŲ KALBAI, KURI, anot INDŲ IŠMINČIAUS MAHATMOS GANDŽIO, YRA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ!!!
  LIETUVA TURI REIKALAUTI LIETUVIŲ KALBAI SUTEIKTI NEMATERIALAUS PAVELDO STATUSĄ!!!

 7. GERBIAMAS GINTARAI KAROSAI!
  Geriausiais LIETUVIŲ KALBOS ARCHAIŠKUMO pavyzdžiais yra įminti:
  1. Imintas “ŠUMERŲ KARALIŲ SARAŠAS” kuriam jau per 450 000 metų! (Pusl.- 65);
  2. Įmintas EPAS APIE “GILGAMEŠĄ” (Simbolizavusi Tvaną – vykusi (nuo 10- iki 3-jo t.pr.m.e.)
  Įminta per 450 SENIAUSIŲJŲ KULTŪRŲ ( šumerų, majų, japonų, indų, kiniečių, inkų, bei kitų) šaltiniai!
  Mano adresas Kaunas V. Krėvės pr. 5-39 Tel. 774675 mob. 8 647 38740
  El.p. rzubinas @ gmail.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: