Seimas apsisprendė – pagrindiniu Lukiškių aikštės akcentu bus Vytis (video, nuotraukos) (48)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Birželio 29 d., pirmadienį, baigiantis pavasario sesijai Seimas neeiliniame posėdyje  apsisprendė dėl Lukiškių aikštės statuso priimdamas  Lukiškių aikštės memorialinio statuso įstatymo projektą XIIIP-5022(2), įtvirtinantį Lukiškių aikštės memorialinį statusą ir jos naudojimo principus. Įstatyme  įtvirtinta ir tai, kad pagrindiniu Lukiškių aikštės akcentu turės būti valstybės simbolį Vytį vaizduojantis monumentas.

Už šį teisės aktą, kuris įsigalios rugpjūčio 1 d., balsavo 78 Seimo nariai, prieš – 11, susilaikė 4 Seimo nariai.  Prieš balsavo: Mantas Adomėnas, Aušrinė Armonaitė, Linas Balsys, Eugenijus Gentvilas, Simonas Gentvilas, Gabrielius Landsbergis, Andrius Mazuronis, Algirdas Sysas, Gintaras Steponavičius, Dovilė Šakalienė ir Gintaras Vaičekauskas.

Iki šio įstatymo įsigaliojimo kompetentingos valstybės institucijos turės įvertinti, ar Lukiškių aikštės dabartinė būklė bei tvarkymo būdas atitinka įstatyme nustatytą jos memorialinį statusą, funkcijas ir memorialinius akcentus, ir priimti atitinkamus sprendimus.

Įstatyme nustatyta, kad Lukiškių aikštė Vilniuje yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė ir formuojama su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Lukiškių aikštė, kaip istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turės atlikti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę (kultūrinę bei rekreacinę) funkcijas. Memorialiniai Lukiškių aikštės akcentai turės atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą, 1863-1864 m. sukilėlių egzekucijos vietą ir šio sukilimo atminimo įamžinimą.

Pagal įstatymą, Lukiškių aikštė naudojimas ir tvarkymas turės atitikti jos memorialinį statusą, užtikrinti rimtį bei deramą pagarbą už Lietuvos nepriklausomybę žuvusių kovotojų atminimui ir nužudytiesiems 1863–1864 m. sukilėliams, negalėtų prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei, taip pat jos naudojimas rekreacijos tikslu negalės nustelbti jos memorialinės funkcijos, Lietuvos nepriklausomybės kovų bei žuvusių kovotojų, nužudytųjų 1863–1864 m. sukilėlių atminimo įamžinimo tikslų.

Nemažai aistrų sukėlęs siūlymas, kad Lukiškių aikštės memorialo pagrindiniu akcentu turi būti Vytis į įstatymo projektą buvo įtrauktas tik grupei Seimo narių pateikus svarstomo įstatymo pataisas ir aktyviai jas gynus. Šių pataisų iniciatorius buvo Seimo narys Povilas Urbšys, o pataisoms savo parašais pritarė dar 8 Seimo nariai: Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Audronius Ažubalis, Irena Hase (Hasse), Vytautas Juozapaitis, Juozas Imbrasas, Andrius Kupčinskas, Algirdas Dumbrava, Kazys Starkevičius.
105596009_280935996321405_6615462885925054913_nNors birželio 26 d., svarstymo stadijoje ši P. Urbšio pataisa dėl Vyčio buvo atmesta, tačiau įstatymo priėmimo metu ji vis tik sulaukė seimo narių palaikymo ir  77 Seimo nariams balsavus už,  6 – prieš, 11 – susilaikius ji buvo įtraukta į priėmimui teikiamą įstatymo projektą. Prieš Vyčio monumento įtraukimą į įstatymo projektą kelis karus pasisakė ir šiuo svarstomu klausimu pagrindiniu paskirtas Seimo Kultūros komitetas. Šios dienos komiteto posėdyje taip pat buvo nuspręsta nepritarti P. Urbšio ir kitų Seimo narių siūlymui dėl Vyčio. Komiteto ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas (LVŽS) Ramūnas Karbauskis atsakydamas į klausimą, kodėl valdantieji pasisako prieš Vytį, bandė teisintis vykstančiais teismo procesais dėl Lukiškių aikštės paminklo konkurso:

Prieš Lukiškių aikštės memorialinio statuso įstatymo projektą Seime priėmimo metu pasisakė:  Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, liberalai Simonas ir Eugenijus Gentvilai, socialdemokratas Algirdas Sysas, konservatorius Mantas Adomėnas…

Žiūrėkite transliaciją iš Seimo posėdžių salės:

Prieš Lukiškių aikštės įstatymo svarstymą nuo 13 iki14 val prie Seimo piketavo patriotiški piliečiai, siekė išreikšti visuomenės nuomonę ir Seimo nariams priminti, kad visuomenė nori Vyčio Lukiškių aikštėj.

 
Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .

48 komentarai

 1. Leonas M.:

  Labai gera žinia. Seniai taip turėjo būti. Tiesiog buvo juokingi kaip kurių Seimo narių prieš pasakyti argumentai. Gerai, kad ponams Gentvilui, Sysui, Adomėnui, Armonaitei ir kt. nepasisekė surinkti juos palaikančiųjų Seimo narių balsų.

  • Žemyna:

   Dabar tik reikia mums humaniškai pasielgti su ponu Š. – ateiti su savo kibirais, maišais ir t. t., ir išnešti to pablūdinio* smėlį iš aikštės… Pvz., su pilnais maišais visi susirikiuojame ir karavanu į Neries pakrantę pernešame.
   Juk ponui Š. dabar bus labai nesmagu pačiam tvarkyti. Pasigailim jo… Nors ir ne savo sąskaita, nors ir iš svetimos kišenės bernelis savo siautėjimus apmoka…
   ——————
   * Tai ne klaida. Nukosėjau Delfio komentatoriaus pasiūlytą žodį ,,Pablūdinys”

   • Stebėtojas:

    Siūlau tą smėlį susemti ir supilti Šimašiaus kieme. Tegul džiaugiasi vaikis gavęs tiek smėliuko… Ir dar reikėtų mums visiems susimesti ir nupirkti kibirėlių, kastuvėlių, mašinėlių… Tai bus džiaugsmo vaikiui …

  • Laisvas:

   Žinia gera… tik… ateinančiam DIKTATORIUI. Smagu kai tiek daug išsiilgusių…

 2. Taip:

  Kaipo vienas iš Seimo rinkėjų pritariu parlamentarų sprendimui,-tikiuosi ir J.E.G.Nausėdos pritarimo.Tad, Lukiškių aikštės tema Seimas,nors labai pavėluotai,garbingai ir teisingai priėmė teisės aktą.Sveikinu!

 3. Stebėtojas:

  A ne?! Eik tu sau!!! Negali būti!!!!! 🤯

 4. stasys:

  Gal Prezidentas vetuos ? Čia ne idėjos klausimas kuri iš ju labiau patinka ar ne ..Seimas su savo pilkuoju kardinolu pažeidė elementarias demokratines normas kai pati visuomenė viešųjų debatų pagalba priima sprendimą o valdžia tik pritaria ir įgyvendiną . Su kuo galima pasveikinti Lietuva tai tuo jog R.Karbauskis pramušė skylę vakarietiškose vertybėse tam kad pabandyti įtvirtinti ‘lukašenkinius’ sprendimo ‘priėmimo’ būdus pas mus . Be abejo atsiras tokiu kurie atsistoję tam pritars ir dar paplos .. taip ir nesupratę jog toliau jau nebus svarbu ka jie galvoja ..užteks to jog tas “klounas’ tik pasitikrins o ką , vienu ar kitu klausimu ,galvoją Prezidentūroje .

  • Žemyna:

   – Kada ir su kuo iš visuomenės ponas Š. aptarė, kaip atrodys valstybinis MEMORIALAS? (kaip numato jau seniai patvirtintas įstatymas) ? Jis pats teigė, jog net su MT nesitarė.
   – Kas turi atsirasti aikštėje, BALSAVO VISA LIETUVA – ta dalis, kuriai šis klausimas rūpėjo ir rūpi. Ir ne tik balsais balsavo, bet ir SAVO PINIGINIAIS ĮNAŠAIS – SUNEŠĖ DIDŽIULĘ PINIGŲ SUMĄ. Tačiau arogantiškasis ponas Š. elgiasi su TAUTOS nuomone ir su SOSTINE, lyg su dėmesio nevertais, ir sostine savaip patvarko… . Ne iš savo kišenės, žinoma.

   • stasys:

    Žemyna , o Jus paskaitykite ka apie tai rašo D.Pūras . tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/is-propagandos-frontu-dainius-puras.-apie-smeli-ir-papludimi-lukiskiu-aikst . Ne viskas suvedama į sąmokslą . Daug svarbiau kokie procesai lemia vienus ar kitus priimamus pas mus valstybėje sprendimus .

 5. Žemyna:

  Beje, neteisingas sprendimas valstybinės reikšmės memorialą palikti miesto valiai. Savo valia MT jau 30 m. piktnaudžiavo, vilkino, kad tik jis čia neatsirastų. Interesų čia visokių būta ir tebėra. Tarp jų ir NT noras čia, pačiame centre, savo stiklainių pririoglinti. Aikštė MIESTO PINIGAIS jau beveik paruošta – išpjauti medžiai, pašalinti joje buvę kapai. Memorialo atsiradimas labai apsunkintų reikalą. O smėlio dėžė – akurat pravers statybose.

  • mociute:

   kas zino, gal kazkas trypciojo vietoje ir lukuriavo kol koki balvona is Gruto parko atagl parsivilks……..
   Deja deja bet medziu pjovimo ir naikinimo vajus ( iskrypimas?)Lietuvoje pasieke ne vien Vilniu, Kauna ar kitus didesnius miestus – pernai nuvyke aplankyti artimuju kapu i atokias kaimu kapines netekome zado nuo kraupaus vaizdo del nupjautu sveikuteliu ir ypatinga ramybes pojuti daugeli metu suteikusiu grazuoliu medziu……..

  • mociute:

   kas zino, gal kazkas trypciojo vietoje ir lukuriavo kol koki balvona is Gruto parko atagl parsivilks……..
   Deja deja bet medziu pjovimo ir naikinimo vajus ( iskrypimas?)Lietuvoje pasieke ne vien Vilniu, Kauna ar kitus didesnius miestus – pernai nuvyke aplankyti artimuju kapu i atokias kaimu kapines netekome zado nuo kraupaus vaizdo del nupjautu sveikuteliu ir ypatinga ramybes pojuti daugeli metu suteikusiu grazuoliu medziu……..

 6. Šimašiaus užvesta viešųjų ryšių akcija, skirta rikimams, įvyko… Dabar kol tą sprendimų narpalynę kelis metus knibinės – Lukiškių aikštė žole užžels ir veikiausiai Matjošaičio siūlymu bus perkelta į Kauną šalia Vyčio… Tikrai valstybėje viskas vyksta labai mužikiškame lygyje. Dabar tebeleka dar “tam berniukui” paklausti Prezidento, ar taip nebus smėliu pilta, užpilta, kaip kadaisia – Karvaičių kaimas Nidoje…

 7. Ona Voverienė:

  Siūlau visus balsavusius “prieš” paskelbti Lietuvos priešais ir savo publikacijomis vieūojoje spaudoje stumti juos iš politikos “rojaus” Tegul eina padirbėti ir paragauti, kaip toje dainoje sakoma “duonos artojaus”. Mums tokių politikų atžagareivių, nepripažįstančių Lietuvos simbolių nereikia. Jie ne lietuviai, o nutautėliai liberalai. O kuo liberalas skiriasi nuo komunisto? Komunistų partijos narys, tai, kaip įvardijo antikomunistas Vilius BRažėnas – žudikų sindikato narys, o liberalas – tai tas abejingasis, kuris žiūrėjo kaip žmogus yra žudomas ir ne tik nieko nedarė, kad to nebūtų, bet ir nieko nesakė. Ačiū Dievui, kad patys save atskleidė, kas yra kas. Visiems, visiems, visiems, kurie tik moka rašįyti, prašau užsirašyti tas pavardes ir nepamiršti jų rin kimų dieną einant balsuoti. Jie neverti lietuvių balsų. Pagarbiai. Lietuvos pilietė.Vilnius, 2020.06.29

  • stasys:

   p.Ona geriau atleisti tuos kurie balsavo už ta įstatymą su visu tuo R.Karbauskiu . Žmonės save sukompromitavo ir parodė jog linkę dėlei rinkimu net padorumą aukoti . Man įdomu o kaip toliau suksis visa ta istoriją kai teismuose, dėl paskelbto konkurso Lukiškių a. konkurso ,yra net įsiteisėjusios teismo nutartis . Ar tik ta įstatimo iniciatyva nebus rytoj palaidota tyliai , Neišmanimas visada priekyje didelių norų . Čia galėtu žodį tarti ir KT ..

   • Žemyna:

    Man labai gaila, kad tik štai tokia situacija, pono Š. jokiu protu nepateisinamas poelgis, o ne jų pačių pilietiškumas įvarė juos į kampą ir privertė pagaliau ,,pastebėti”, jog valstybė vis dar neturi savo ceremonialų aikštės…
    Taigi, ačiū ponui Š.?
    🙁

   • Žemyna:

    Žinoma, tai, kad ATVIRU VISOS Lietuvos balsavimu išrinktas ir piliečių suneštais pinigais finansuotas Vytis buvo lyg tarpuvartės banditų pastūmėtas į šalį, nepaisant piliečių protestų, ir pulta aikštę naikinti – tas faktas nieko nepažeidžia?

    • Stasiui:

     Stasy, apgailėtinai atrodo jūsų bandymas įrodinėti Š. “tiesą”. Čia tikrai jo rinkėjo nėra. Alkas ir jo skaitytojai Tėvynę vertina, istorija žino ir gerbia. Čia jums ne pacaniukų ir mergelių kompaniją, kurią ant kelių suklupdysite. Atrodote su savo demagogija nesveikai, kaip negebantis orientuotis situacijoje. Ir kas jus patupdė į šias rašytojo pareigas, tas tuščiai išmetė šlamančių krūvelę.

     • stasys:

      Įtarinėjate kaip trečiokas mokykloje . Jei ponia Ona rašo niekus man ranka nepakiltu ja įtarinėti pardavinėjant už šlamančius ta savo nuomone .. Va taip žmonės po kojomis jaučia tvirta žeme .. 🙂

  • Žemyna:

   Gal būtų gerai, jei ALKAS prieš rinkimus įsitaisytų ,,garbės lentą” su tokių sąrašais? Nes pats tai vienus įsirašei, kitus pražiopsojai. O Alke viskas vienoje vietoje būtų…
   Alke, būk geras, ką?

 8. Bartas:

  Suklydau sakydamas, kad aikštės likimas bus sprendžiamas rudeniop. Gera žinia dažnai būna netikėta.
  Šaunu!

 9. Prieš balsavo::

  Prieš balsavo: Mantas Adomėnas, Aušrinė Armonaitė, Linas Balsys, Eugenijus Gentvilas, Simonas Gentvilas, Gabrielius Landsbergis, Andrius Mazuronis, Algirdas Sysas, Gintaras Steponavičius, Dovilė Šakalienė ir Gintaras Vaičekauskas.

 10. Džiugu:

  Labai geras sprendimas. Pagaliau bus VYTIS.

 11. Lii:

  Gabrielius Landsbergis kaip visada – tikrai konservatyvių pažiūrų… Be komentarų.

  • Žemyna:

   Ir su ,,gilia pagarba bei dėkingumu” savo Seneliui, savo vardu rizikavusiam, jį ten įpiršusiam.
   Beje, prieš rinkimus ir aš su draugais ginčijausi, nes naiviai tikėjau, kad Senelio pašonėje augęs, visas suaugusiųjų kalbas girdėjęs, Jo bibliotekos knygas skaitęs, anūkas tiesiog negalėjo nemokša užaugti. Pabus šalia vyresnių seimūnų ir visko pramoks… DEJA. Jo tikslas buvo jau ir taip Kubiliaus klystkeliais vedžiotus konservatorius į neoliberaliop nuvesti.

   • !!!:

    Taip gerbiama Žemyna,anūkėlio elgesys rodo ką jis iš suaugusių girdėjo…Na o man tai parodė senelio elgesys žemės referendumo metu…jie ne konservatoriai…

    • Žemyna:

     To neįmanoma suvokti. Juk tai valstybės saugumo klausimas, ir jis jau pačioje ,,senojoje” ES per visus galus lenda – patys ofšoruose registruotiems kremliniams didžiulius savo žemes plotus PARDAVĖ!!! Netgi strateginėse teritorijose.

 12. ŽEMAITIS:

  Paviešinote tuos, kurie balsavo prieš. bet būtų gerai, jei paviešintumėte ir balsavusius už 🙂

  • Žemyna:

   Na, šiuos čia pat, iš str, ,nucopypastenau”.
   Tiek paprasčiau įsiminti, o per rinkimus atitinkamai balsuoti UŽ arba PRIEŠ – žiūrint, ką palaikai. O aną sąrašą, dievaž, neapsiimu – za per dlugas… Nesu tokia darbšti.

 13. Žmogus:

  Puiku, pagaliau padarytas teisingas sprendimas. Pritariu Voverienei- skelbti priešus-bus lengviau susigaudyti per rinkimus. Nuo kada Vilniaus Lukiškių aikštė tapo Šimašiaus nuosavybe.

 14. Julijonas:

  Š. pats savo rankomis nukirto šaką ant kurios sėdėjo. Su tais vaikėzais taip ir būna: sprogdina bombeles, kol save berankiu ar beakiu palieka.

 15. Diedas:

  Kiaulės komunistai prieš rinkimus pataikauja rinkėjams bando apsimesti žmonėmis. Ateis pavasaris ir vėl koks nors kultūros komitetas viską pavers antraip ir paves biezdariam kurti kalveles pliažus ir t.t.
  Tautiečiai nesileiskit apgaudinėjami, netikėkit valdžios žulikais. Vyksta melagių lenktynės. Vienintelė teisinga išeitis nebūti apmulkintam, boikotuoti rinkimus.

 16. MAHATMA GANDIS ANTANUI POŠKAI BUVO PAREIŠKĘS : “LIETUVIŲ KALBA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ”! HERODOTO VADINAMIEJI SKITAI – buvo LIETUVIAI!
  KELTUS PAGIMDĖ – LIETUVIAI ( Nuo liet. – keltis!).
  KURGANŲ TAUTĄ – PAGIMDĖ LIETUVIAI – (Nuo lietuviško -kur? ganosi žirgai?)!
  Beja, 1955 m. ALTAJŲ KRAŠTE teko atidenginėti LIETUVIŲ PROTĖVIŲ KURGANĄ, KURIAM BUVO 8000 metų!!!
  2019 metais išėjo mano knyga “TVANAI DIEVAI CIVILIZACIJOS”, kurioje įmintas “ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠAS” kuriam 450 000 metų!
  GARBĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI! .

 17. antanas:

  Gėda Seimo nariams nacionaliinių vertybių išdavikams, ypač konservatoriui G. Landsbergiui, kuris persidavė leftistei Armonaitei. Už antivalstybinę veiklą už dalyvavimą leftistų eitynėse prieš JAV ambasadą, Armonaitės “Laisvės” partija turėtų būti išregistruota. Kaip konservatoriai gali toleruoti G.Landspergį, kuris vykdo svetimos partijos užduotis? Susvetimėjęs G.Landsbergis jau nebeturi nacionalinių vertybių. Jo žmona Austėja su Armonaite sugebėjo jį perauklėti. Jų relikvija – kiek įmanoma kuo daugiau prichvatizuoti turto valstybės sąskaita. Kas galėjo pagalvoti, kad G.Landsbergiui spjauti į Lietuvos nacionalines vertybes. Kremlius G.Landsbergį gaimai premijuos? Kokia gėda ir dar kartą gėda.

 18. Žemyna:

  Etikos sargai uždarame posėdyje svarstys sostinės mero R.Šimašiaus elgesį
  – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/etikos_sargai_uzdarame_posedyje_svarstys_sostines_mero_rsimasiaus_elgesi/

  • Žemyna:

   Mūsų Kultūros m-jos KPD nei šiaip, nei taip vertina Š. ,,instaliaciją” Lukiškėse.
   Ar ne todėl, kad darbui į KM reikliai atrenkamos aukščiausios kultūros pajėgos?

   – Etikos sargai uždarame posėdyje svarstys sostinės mero R.Šimašiaus elgesį
   – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/etikos_sargai_uzdarame_posedyje_svarstys_sostines_mero_rsimasiaus_elgesi/

   – LRT tyrimas. Kokie aitvarai sunešė turtus Narkevičiui: bankuose šimtai tūkstančių, valdo daugybę žemės
   – lrt.lt/naujienos/lrt-tyrimai/5/1187285/lrt-tyrimas-kokie-aitvarai-sunese-turtus-narkeviciui-bankuose-simtai-tukstanciu-valdo-daugybe-zemes

   Ir ar ne dėl atsakingos kadrų politikos Vilniuje taip rūpestingai saugomas architektūrinis ir istorinis ne tik Senamiesčio paveldas, kad į jį joks svetimkūnis nepatenka?
   Kas negirdėjote TV bei radijo, pasidomėkite KM-tro patarėjais…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: