Seimo nariai reikalauja atšaukti kontraceptines spirales paauglėms į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukusį A. Verygos įsakymą (5)

pixabay.com nuotr.

pixabay.com nuotr.

Seimo nariai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Antanas Matulas, Raimundas Martinėlis, Audronius Ažubalis, Rasa Petrauskienė ir Laurynas Kasčiūnas kreipiasi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą reikalaudami atšaukti ministro įsakymą, kuriuo kontraceptinės spiralės „Levonorgestrel“ įtraukiamos į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Parlamentarai stebisi, jog sveikatos apsaugos ministro įsakyme nurodoma, kad vaistas „skiriamas merginoms nuo 15 iki 20 metų, kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos“, taip sudarant sąlygas įdėti hormoninę spiralę paauglėms be tėvų sutikimo ir netgi jiems nežinant (tėvų sutikimo sveikatos priežiūroje nebereikia nuo 16 metų).

„Sprendimas valstybės lėšomis kompensuoti kontraceptinį vaistinį preparatą „Levonorgestrel“ buvo priimtas skubos tvarka, nepasitarus nei su visuomene, nei su medikų bendruomene, nei su tėvams atstovaujančiomis organizacijomis. Jis nebuvo derintas nei su Seimo Sveikatos reikalų komitetu, nei su kitomis institucijomis“, – teigė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Seimo narių nuomone, tokio sprendimo priėmimas be rimtos diskusijos ir aptarimo visuomenėje buvo didelė klaida: „Labai abejotina, kad ilgalaikį poveikį turinčios kontraceptinės priemonės skyrimas nepilnametėms prisidės prie mergaičių ir moterų fizinės ir psichinės sveikatos gerinimo“, – pažymi Seimo nariai.

Parlamentarai kreipimesi į Ministrą Pirmininką ir sveikatos apsaugos ministrą pabrėžia, jog medicininėje praktikoje negimdžiusioms moterims, juo labiau paauglėms, hormoninės spiralės yra nepatariamos. Be to, hormoninio preparato vartojimas yra susijęs su reikšminga rizika sveikatai – spiralė neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, ir vėliau sekančio nevaisingumo, o tyrimai rodo, kad vartojant „Levonorgestrel“ reikšmingai didėja negimdyvinio nėštumo rizika.

Taip pat Seimo nariai reiškia susirūpinimą, jog ankstyvas lytinis gyvenimas neigiamai veikia mergaičių psichologinę savijautą. Atlikti tyrimai rodo, kad su depresija ir mintimis apie savižudybę susiduria net iki 3 kartų daugiau merginų, kurios gyvena aktyvų seksualinį gyvenimą, tai ypač būdinga jaunoms, iki 18 metų amžiaus, merginoms.

„Kontracepcijos prieinamumo didinimas neprisideda prie paauglių ir jaunimo sveikatos gerinimo. Priešingai, mažina jaunų žmonių atsakomybę, skatina lytinių partnerių kaitą, žaloja psichinę sveikatą, skatina užsikrėtimą lytiškai plintančiomis ligomis. Ar paauglių lytinių santykių skatinimas yra dabartinės Vyriausybės prioritetas?“ – klausia Seimo narė.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: