Rinkimai turės vykti saugiai, skaidriai ir sąžiningai, sako Prezidentas (3)

Gitanas Nausėda | lrp.lt nuotr.

Gitanas Nausėda | lrp.lt nuotr.

Balandžio 30 d. Prezidentas Gitanas Nausėda su Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininke Laura Matjošaityte, nevyriausybinių organizacijų atstovais ir politologais konferenciniu skambučiu aptarė didžiausius iššūkius, tenkančius 2020 m. Seimo politinei kampanijai.

„Visuotiniai rinkimai šiemet vyks neįprastai – pažymėti koronaviruso pandemijos ženklu. Tai kelia papildomų reikalavimų politinei kampanijai ir pačiam balsavimui. Būtina užtikrinti, kad Seimo rinkimai vyktų saugiai, skaidriai ir sąžiningai, ir kad mes būtume pasirengę įvairiems scenarijams, įskaitant ir galimą antrąją susirgimų bangą šių metų rudenį“, – sakė šalies vadovas.

Pasak Prezidento, itin svarbu Seimo politinės kampanijos metu išvengti nežinios ir sumaišties, detaliai informuoti visuomenę apie vykstantį pasirengimą rinkimams, taip pat siekti, kad visi politinės kampanijos dalyviai, įskaitant ir naujas politines jėgas, turėtų vienodas konkurencines galimybes.

„Taip pat turime daryti viską, kad rinkimuose savo valią galėtų išreikšti kuo daugiau rinkėjų, įskaitant ir rizikos grupėms priskiriamus asmenis, ir kad nė viena rinkėjų grupė nebūtų palikta nuošalyje. Nuo to priklausys ir visuomenės pasitikėjimas rinkimų rezultatais“, – pabrėžė šalies vadovas, paraginęs VRK bei kitas institucijas remtis kitų valstybių, šiuo sudėtingu laikotarpiu organizuojančių rinkimus, gerąja praktika.

VRK pirmininkė L. Matjošaitytė pristatė Teisingumo ministerijai siūlomus Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus, tarp jų – išankstinio balsavimo punktų skaičiaus didinimą, balsavimo namuose dienų padidinimą ir šios galimybės suteikimą visiems rizikos grupėms priklausantiems asmenims, taip pat balsavimo laiko prailginimą balsavimo dieną. Kiti diskusijos dalyviai kėlė klausimą, kaip bus užtikrinami pakankami resursai Seimo rinkimų organizavimo pakeitimams.

Konferencinio pokalbio metu taip pat aptartas kitose šalyse naudojamo balsavimo internetu pavyzdys, kelti klausimai dėl galimybių Lietuvoje plačiau taikyti balsavimą paštu, sudaryti geresnes sąlygas užsienyje balsuojantiems lietuviams.

Diskusijoje dalyvavę nevyriausybinių organizacijų atstovai išreiškė susirūpinimą dėl to, kad Kultūros ministerija vėluoja susisteminti ir viešai paskelbti duomenis apie valdžios institucijų veiklos viešinimo paslaugoms skiriamas lėšas. Tai reiškia, kad rinkimų išvakarėse trūksta skaidrumo ir galimybių mokslininkams, žurnalistams bei nevyriausybininkams kontroliuoti, kaip panaudojamos viešosios lėšos.

Nuotolinė diskusija surengta po aštuonių nevyriausybinių organizacijų viešo kreipimosi į valstybės valdžios institucijas, siūlant COVID-19 akivaizdoje pradėti rengtis alternatyviems Seimo rinkimų politinės kampanijos ir balsavimo scenarijams bei pagal galimybes iš anksto testuoti visas naujas procedūras. Konferenciniame pokalbyje dalyvavo VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė, nevyriausybinės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vykdomoji direktorė Marija Šaraitė, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas, politologai Algis Krupavičius ir Kęstutis Girnius.

 

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

3 komentarai

 1. Žemyna:

  Sąžiningi rinkimai tik tada įmanomi, kai į Seimą ateina ne partijų vadai, kiekvienas su paties pasirinkta JAM tarnausiančia palyda, o būtent rinkėjų atrinkti JŲ atstovai!
  Kai ateis ir atsives ne „ant amžių amžinųjų”, o tik tiek, kiek rinkėjas jiems leis, o netikėlius bus galima atšaukti nė kadencijai nepasibaigus.
  Ar įsivaizduojame, kad į kokią nors įmonę atrinks darbuotojus ne tas, kas jam algą mokės, o koks nors „bičas” atsives savo sekėjų būrelį?
  Kad dirbs, ką, kaip, kada ir kiek pats norės, o ne kas, kaip ir kiek darbdaviui naudinga ir darbovietės saugumui būtina? Ir visiškai ignoruos Konstituciją, įstatymus bei rinkėjus… O jei tam „konstitucija trukdo”, tai ne tik jos nepaisys, bet ir kėsinsis ją kaitalioti pagal savo skonį ir norus, pagal vienadienes aktualijas, atsivežtines ar primestas ideologines madas. Valstybės negali egzistuoti be stabilių orientyrų, be stabilumo.

 2. Tai bent naujieną pasakė Prezidentas… Juk, akivaizdu, kad ne “saugiai, skaidriai, sąžiningai” rinkimai demokratinėje šalyje vykti negali.

 3. Vidinis Balsas:

  Kažkada, Briuselyje – Londone, Rusijos soc-demai pasivadino bolševikais, nes jų frakcija buvo didesnė, nei opozicionierių partiečių. Šį psichologinį triuką jie panaudojo liaudžiai mulkinti, neva jie yra dauguma. Valdžia demokratiška. Dabar visur šį triuką naudoja. Užtenka per rinkimus gauti vos kelioliktą procentų balsavusių piliečių balsų (apie visų balso teisę turinčių piliečių procentą, kalba iš vis neina) ir tampi dauguma – bolševiku. Seime taip pat – užsitikrinai bolševikinę daugumą ir pirmyn. O gal Prezidentas čia turi omenyje, kad rinkimai turės būti demokratiniai ? Norint valdyti reikės daugumos visų piliečių palaikymo ? Valio. Bet…žodis Demokratija – nepaminėtas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: