Černobilyje nepavyksta suvaldyti didžiulių gaisrų (video) (6)

Gaisras Černobylyje | „Praeities žvalgas“ feisbuko paskyros nuotr.

Gaisras Černobylyje | „Praeities žvalgas“ feisbuko paskyros nuotr.

Jau daugiau nei savaitę šimtai ugniagesių kovoja su liepsnomis Černobylio zonoje, tačiau bent kol kas suvaldyti gaisro jiems nepavyksta. Tai bene didžiausias gaisras šio krašto istorijoje. Vietiniai gyventojai baiminasi dėl padidėjusios radiacijos. Ugnis įsisiautėjo miškingoje zonoje aplink 1986-aisiais sprogusį Černobylio atominės elektrinės reaktorių. Didžiausias pavojus čia kyla dėl to, kad degant radioaktyviems daiktams į orą su dūmais kyla ir radioaktyvūs pelenai.

Miško gaisras Černobylio zonoje kilo kovo 31 d. rytą pradėjus degti sausai žolei aukštos radiacijos zonoje, mažiau nei 10 km nutolusioje nuo elektrinės, o vėliau ugnis persimetė į 10 ha mišką ir pučiant stipriam vėjui sparčiai plito toliau. Skelbiama, kad buvo apėmęs net 35 ha plotą. Tačiau, kaip praneša Ukrainos pareigūnai, radiacijos lygis yra normalus.

Manoma, kad gaisrą sukėlė vienas vyras, kuris padegė sausą žolę, netoli miško, šalia 1986-aisiais sprogusio Černobylio atominės elektrinės ketvirtojo reaktoriaus.

Įvykus katastrofai 1986 metais, maždaug 100 km į šiaurę nuo Kijevo esanti Černobylio atominė elektrinė, tuomet užteršė didelę Europos dalį. Įvykus katastrofai labiausiai radiacija paveikė rajoną aplink elektrinę. Iki šiol neleidžiama žmonėms gyventi 30 km spinduliu aplink Černobylio atominę elektrinę. Trys kiti elektrinės reaktoriai elektrą gamino iki 2000-ųjų, iki kol ji galiausiai buvo uždaryta. 2016-aisiais virš 4-ojo reaktoriaus buvo pastatytas didžiulis apsauginis gaubtas.

Gaisro dūmai kol kas Lietuvos nepasiekė

Balandžio 12 d. Lietuvos radiacinės saugos centras pranešė stebintis susidariusią padėtį dėl Černobylio zonos miškuose siaučiančių gaisrų.

Pasak centro, šalyje šiuo metu radiacinis fonas nepakitęs ir artimiausiu metu Ukrainoje kilusio didžiulio gaisro dūmai neturėtų pasiekti Lietuvos. „Radiacinės saugos centro specialistai nuolat stebi susidariusią padėtį dėl Černobylio zonos miškuose siaučiančių žolės bei miško gaisrų. Susisiekus su Ukrainos branduolinę ir radiacinę saugą reguliuojančiosios institucijos atsakingais asmeninis, šie patikino, kad padėtis Černobylio zonos miškuose yra valdoma“, – rašoma centro pranešime sekmadienį.

Lietuvos radiacinis centras nurodo, jog apie bet kokius radiacinio fono pakitimus Lietuvoje gyventojams bus nedelsiant pranešta. „Vadovaujantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, artimiausiomis dienomis vyraus pietų, pietvakarių vėjai, todėl gaisro metu susidarę dūmai Lietuvos teritorijos pasiekti neturėtų“, – pažymima pranešime.

Lietuvos Respublikos teritorijoje nuolat veikia Aplinkos apsaugos agentūros valdomos Radiacinio monitoringo ir ankstyvojo perspėjimo stotys. Radiacijos fono kaitos duomenys skelbiami Radiacinės saugos centro interneto svetainėje (http://oras.gamta.lt):

Papildyta 04.13 d. :

Balandžio 13 d., pirmadienį Ukrainos valstybinės uždarosios zonos valdymo agentūros visuomeninės tarybos narys Jaroslavas Jemeljanenka per „Facebook“ parašė, kad gaisras priartėjo prie apleisto Pripetės miesto ir dabar yra maždaug už 2 km nuo vienos didelės radioaktyvių atliekų saugyklos.

J. Jemeljanenka, kuris taip pat yra ekskursijas į uždarąją zoną organizuojančių agentūrų asociacijos vadovas, atkreipė dėmesį, kad gaisrai Černobylio apylinkėse gesinami jau dešimtą dieną, bet liepsnos, nepaisanti visų pastangų, plinta genamos vėjo ir „dabar pasiekė Pripetės miestą bei pavojingus uždarosios zonos objektus“.

Radiacinio monitoringo stočių duomenys
Paspaudę ant stoties (spalvoto šešiakampio), matysite gama dozės galios lygį.

[0-100 nSv/h] – labai žema gama dozės reikšmė
[100-200 nSv/h] – žema gama dozės reikšmė
[200-300 nSv/h] – vidutinė gama dozės reikšmė
[300-500 nSv/h] – padidėjusi gama dozės reikšmė
>500 nSv/h – aukšta gama dozės reikšmė

 

 

Kilus klausimų dėl radiacinės saugos ar padėties Ukrainoje, galima kreiptis į Radiacinės saugos centrą tel. +370 698 29611, el. paštu rsc@rsc.lt, arba susipažinti su informacija interneto svetainėje www.rsc.lt.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: