A. Matulevičius. Pandemijos pamokos (I) (21)

Algimantas Matulevičius | jp.lt nuotr.

Algimantas Matulevičius | jp.lt nuotr.

Visas pasaulis suparalyžiuotas, Europa, kurios dalis esame, nukentėjusi gal net labiau, nei kiti kraštai. Naujos informacijos laukiame kaip iš karo zonos. Kada, kada gi pradės rimti? Deja, žinios, bent kol kas, nedžiugina. Valstybės atsitvėrė sienomis. ES valdžios viršūnės, bent jau kokias dvi  savaites, buvo išvis dingusios. Visur trūksta apsaugos priemonių ir kitų būtiniausių dalykų. Gerai, kad Lietuvoje kol kas užtenka maisto. Gal neblogai, kad turime tūkstantmetines ūkininkavimo tradicijas. Bet prieš virusą visi tapome bejėgiai. Ir ši apokalipsė vyksta ne Viduramžiais, o XXI amžiaus trečiajame dešimtmetyje. Dešimtmetyje, kai žmonija pasiekusi tokias mokslo ir aukštųjų technologijų aukštumas, apie kurias dar prieš 50 metų rašė tik fantastai. Ir štai prieš kažkokį, pasirodo, net žinomą virusą nesugebame nieko konkretaus priešpastatyti. Kodėl taip atsitiko?

Galima būtų išvardyti daug smulkių priežasčių, apkaltinti valdžioje esančius. Bet tada vienodai reikėtų kaltinti ko gero visas valstybių valdžias, tarp jų – ir geru pavyzdžiu mums tarnaujančias Vokietiją bei JAV. O kaip čia girti komunistinę Kiniją, kuri pirmoji ir bene geriausiai susitvarkė su virusu? Kai Seimo narys Žygimantas Pavilionis išvis ragina su ja reikalų neturėti? Ko gero jis bijosi, kad ši šalis kartu su labdara mums padovanos ir komunizmo virusą. Turbūt jis neužtikrintas dėl savo tautiečių ir netiki, kad mes ir be skiepų jam atsparesni, nei koronai. Ir ką gi jis patars ES valstybių vadovams ir sveikatos apsaugos specialistams, kurie dabar šluote šluoja „pasaulio gamyklos“ komunistinius sandėlius ir vienas per kitą, net nesiderėdami dėl kainos, vežasi viską, ką tik jie sugeba įsigyti?

Manau, sunkiausia suvokti, kad šiandien net stipriausia ES valstybė Vokietija iškilusių problemų sprendime yra priklausoma nuo komunistinės Kinijos. Čia – tik pastaba kritikams, aš nesvarstau, gerai tai ar blogai, kad Kinija – komunistinė. Aš tik konstantuoju du realius faktus: a) ji geriausiai, bent kol kas, suvaldė koronavirusą; b) visi, ištiesę ranką, prašome Kinijos parduoti mums taip reikalingas apsaugos priemones, kurių patys operatyviai pasigaminti nesugebame.

Kur dingo tą laisvąją rinką taip liaupsinę neoliberalai, visų pirma – Laisvosios  rinkos instituto „ekspertai“? Šiandien jie visi, pabrukę uodegas, tyli… Kodėl jie neranda savyje drąsos pripažinti, kad, deja, rinka nesuveikė ir nepateikė taip reikalingų elementarių priemonių – tokių, kaip dezinfekantai, respiratoriai, apsauginės veido kaukės (pastarųjų gamyba tikrai nesudėtinga), vienkartinė medikų apranga, ir pan. Juk tai ne kosminės technologijos, o lengvai pagaminama produkcija. Tačiau rinka tesugebėjo taip iškelti būtiniausių priemonių kainas, kad tai jau tapo ne tik amoralu, bet ir nusikalstama.

Taigi, pirmoji karšta išvada: laisvoji rinka išvis netinka, nes nesugeba staigiai persiorientuoti į iškilusias nenumatytas grėsmes. Ji, susidūrusi su šiomis grėsmėmis, tiesiog išsigimsta ir tampa spekuliantų, besinaudojančių skaudžia likusios visuomenės dalies padėtimi, pasiplenimo šaltiniu. Taip kad norime to ar ne, bet pirmiausias darbas, kurį privalėsime atlikti pandemijai pasibaigus, tai kritiškai įvertinti rinkos galimybes ir, pripažinus jos ribotumą, surasti veiksmingesnes alternatyvas. O jų tikrai yra.

Tačiau dabar būtina įvardinti, kas gi pirmieji, iškilus realiai pandemijos grėsmei Lietuvoje, puolė kritikuoti valdžią, kad ji – nepasiruošusi. Ogi patys uoliausi laisvosios rinkos apologetai ir valstybinio sektoriaus niekintojai bei valdžios galių mažinimo šalininkai! Pirmųjų aršių kritikų gretose mes visu gražumu pamatėme buvusią Prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuri be viso kito dar ir pademonstravo ir savo gan žemą kultūros lygį, sulygindama ministrą su gyvuliu. Taip pat manau, kad kas turi atmintį, tas prisimena ir ne vieną jos viešą pasisakymą – kad reikia naikinti ekonomiškai neefektyvias ligonines ir mažinti per didelį lovų skaičių jose. Jos kritika tų, kurie stengėsi išlaikyti valstybinį sektorių gyvybingą ir stiprų, atžvilgiu  buvo nuožmi ir negailestinga. Net būdavo keista, kad, didesnę pusę aktyvaus gyvenimo paaukojusi sovietinio socializmo dogmų liaupsinimui, po to ji tapo tokia aršia neoliberalzimo ir socialiai neatsakingos rinkos šalininke. Jai antrino, kaip jau įprasta, visa TS-LKD gvardija, pradedant tautos patriarchu Vytautu Landsbergiu bei jo anūku Gabrielium ir baigiant Laurynu Kasčiūnu ir Arvydu Anušausku bei jiems talkinančiais liberalais (ypač aršiai pasisakančia Aušrine Armonaite ir kitais).

Čia labai norisi pacituoti į būsimos premjerės postą taikančios Ingridos Šimonytės iškalbingą citatą: „Veryga pripažino, kad (…) medikams išlaidos augti nebegali. Kam jūs ruošiatės, kad dedate į rezeravą 200 milijonų eurų? Koks yra tas scenarijus, kad reikia rezerve įšaldyti tokią milžinišką sumą, kurią būtų galima naudoti?“ Tai buvo pasakyta 2019 m. pabaigoje, svarstant 2020-ųjų valstybės biudžetą Seime. Jau tada buvo pirmieji signalai dėl koronaviruso.

Suprantama, niekas, net ponia I.Šimonytė ir visa Seimo opozicija į tai rimtai nežiūrėjo. Į tai rimtai nepažvelgė net tada, kai „valstiečių‘‘ lyderis Ramūnas Karbauskis kartu su LSDDP pirmininku Gediminu Kirkilu pasiūlė bendrą partijų susitarimą dėl koronaviruso.

Iš šios, kaip dabar matosi, labai reikalingos iniciatyvos buvo tiesiog išsišaipyta. Tai kokią moralinę teisę tie ponai dabar turi nuolat reikštis jiems palankioje žiniasklaidoje ir skleisti paniką (nes dalykiškai kalbėti jie paprasčiausiai nemoka)? Iki kokių moralinių žemumų reikia kristi, kad, stebėdamas vis didėjantį chaosą ir didžiumą pasaulio apimančią paniką, ne kviestum žmones vienytis, ne stengtumeisi padėti, kuo sugebi, ir be to sudėtingomis sąlygomis veikiančiai vyriausybei, o mąstytum tik apie ateinančius Seimo rinkimus ir per patyčias, per kabinėjimąsi save reklamuotumei?

Nesistebiu, kad tai daro konservatoriai su liberalais – jų tokia prigimtis, jiems atjauta ir moralė – ne šio pasaulio dimensijos. Bet kuo paaiškinti, kad šiame chore girdime lyg ir už žmonių bėdas turinčius kovoti socdemus: Julių Sabatauską, Juozą Oleką, Dovilę Šakalienę ir net arogantiškąjį jų lyderį Gintautą Palucką? Kokie jie po to žmonių gynėjai? Ar žmonės šiems ponams – tik balsuotojai? Bet jei taip yra iš tikrųjų, tai jau ciniškumo viršūnė.

Atskiro įvertinimo ir gilesnės analizės reikalauja šalies savivaldybės ir jų merai. Visi matėme, kaip ponai Remigijus Šimašius ir Vytautas Grubliauskas vietoj to, kad darytų jiems priklausančius konkrečius darbus, tik kritikavo valdžią. Juk grįžusių apgyvendinimo chaosas kilo tik dėl jų nesugebėjimo organizuoti šią veiklą. Štai ir lenda yla iš maišo, kad neturime realių teritorijų šeimininkų, galinčių sunkią valandą sutelkti ir padėti žmonėms. Turime tik savimi besipuikuojančius arogantinius žiniasklaidos „produktus“, sugebančius tik plepėti.

Deja, šie pavyzdžiai byloja apie giluminę mūsų taip vadinamo „elito“ krizę, jo moralinį fiasko. Tuo metu, kai  tūkstančiai žmonių, medikų, savanorių, prekybos darbuotojų, policijos ir pasienio tarnybos pareigūnų bei prekių vežėjų kasdien rizikuoja savo gyvybėmis tikrąja to žodžio prasme, dalis „elito“ atstovų su jiems talkinančiomis žiniasklaidos priemonėmis toliau sėja nesantaiką, kursto nepasitikėjimą bei didina įtampą ir taip sunkioje situacijoje. Tai antroji išvada, kuri akivaizdžiai įrodo, kad nepažabota konkurencija veda iki antagonizmo, visuomenės susiskaldymo, bet kada galinčio peraugti į neapykantą. O tai kenksminga normaliai norinčiai gyventi bendruomenei.

Trečiasis, per 30 atkurtos nepriklausomybės metų plačiau nediskutuotas postulatas būtų valstybinės valdžios autoritetas. Deja, jis menkinimas ne tik tuomet, kai tam yra pagrindo, bet ir nuolat keliant visuomenės informavimo priemonėse pramanytus skandalus. Ar dažnai matome, kad būtų objektyviai įvertintas vieno ar kito vadovo ar pareigūno veiklos efektyvumas, pasverti visi jų veiklos minusai ir pliusai? Ne, užuot viską įvertinus objektyviai, arba sukeliami skandalai, arba  skelbiamos nepagrįstos liaupsės, kurios be visa kita dar ir neretai būna apmokėtos neaiškios kilmės pinigais. Valdžios autoritetas taip pat labai nukenčia, renkant į atstovaujamą politinę valdžią visiškai tam netinkamus – nei dalykiškai, nei moraliai – asmenis.

Arba – valstybės valdyme vis labiau įsigalint biurokratizmui, korupcijai, o teisėsaugos sistemai akivaizdžiai degraduojant. Taip sukuriama dviprasmybė. Silpnos politinės valdžios žmonės nemėgsta. Savo ruožtu, ją gali ignoruoti ir stiprūs biurokratai bei korumpuota teisėsauga, nesugebanti ar tiesiog nenorinti pasinaudoti iki aukštumų išaugusiomis savo galiomis valstybės labui. Bet už viską vis tiek atsako politinė valdžia. Taip įgyjame nevykusį valstybinių reikalų tvarkymo modelį, kuris neveikia. Kiek ministrų bekeisime, kiek juos bekritikuosime, niekas nepakis, kol nebus iš pagrindų pertvarkyta pati SISTEMA. Juk kas įdomu? Kai pradėjo trūkti dezifekcinio skysčio, ką puolėme kritikuoti pirmiausia? Ogi  Sveikatos apsaugos ministeriją su ministru priešakyje. Bet juk nei ministerija, nei ministras juo neprekiauja – tai laisvos rinkos priedermė. Tas pats – dėl medikų apsaugos priemonių. Ne ministerija jas perka, o ligoninės. Čia ministro Aurelijaus Verygos klaida, kad jis artikuliuotai nesugebėjo to paaiškinti šalies gyventojams. Įdomu būtų buvę pamatyti jo oponetų pasipiktinimą, jeigu jis centralizuotai būtų pradėjęs tas priemones pirkti, pavyzdžiui, sausio –vasario mėnesiais…

Seimo valdančioji dauguma ir vyriausybė kaltos už tai, kad, vos tik gavusios valdžią, taip ir nesugebėjo išaiškinti žmonėms to, apie ką rašau, ir nesiėmė iš pagrindų keisti ir reformuoti sistemos. Dabar jau tikriausiai ir kvailiui aišku, kad be stiprios, greitus sprendimus sugebančios priimti valdžios ir be lankstaus, kūrybiškai veikiančio, o ne biurokratiškai tik raštus rašinėjančio valstybės aparato, mes niekada nebūsime pasiruošę bet kokiai rimtesnei nelaimei atremti. Suprantama, prie to, kas pasakyta, dar būtinas stiprus valstybinis sektorius su efektyvia Valstybės rezervo sistema. Valstybė bus stipri, tik turėdama mišrią ekonomiką: stiprią, gerai funkcionuojančią valstybinę ir atsakingai veikiančią privačią ekonomiką. Bet apie tai – jau kitą kartą.

Autorius yra LSDDP Tarybos narys, LPK Garbės Prezidentas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

21 komentaras

 1. Vilnietis:

  kaip matuliavičiui būti partijos nariu kurios visa vadovybė remia iškrypelius, jų santuokas ar partnerystes?
  AUU, Matlulevič!!

 2. jurgis:

  Ir vėl nuo varčios ir iš pradžios – kalti prof. Landsbergis, jo anūkas ir “visa TS gvardija”… Kiek gi galima čia komunistinę ortodoksinę propagandą varyti? ir dar per tautiškąjį ALKĄ?

  • Algimantas:

   o ką neteisybę parašiau. Ko Lansbergiai trukdo dirbti, lai eina jei moka ir padeda gydytojams. O ar neskaitėte kad ponia Austėja savo darželiuose ir mokyklose verčia tėvus mokėti ir kai vaikai jų nelanko. Taip, kad niekas nesikabinėja tik FAKTAI

  • Juozas:

   nesupratai, “jurgi”, straipsnio. Siūlau dar kartą paskaityti. Pagrindinė tema : tai Laisvosios rinkos apologetų kritika. Tiek “Laisvo elgesio” instituto, tiek biznierių, kurie išlaiko tas propagandines institucijas, žiniasklaidą, privačias partijas. Kad ‘laisvieji” nesusitvarko ir ekstramaliose situacijose greit virsta parazitais – visi matome. Ką daryti ? – reikia kažką gerai apgalvojus keisti. Bet ekonomika iš dalies turi būti reguliuojama, ypač sudarant strateginius rezervus ir tam reikalingas priemones, tame tarpe ir gamybos. pvz.: apsauginių kaukių agregatas tekainuoja 20000 dolerių – galėtų greit prikepti, bet, ne ! Matote,laisvoji rinka svarbiau, spekuliacija ! Net tuomet, kai rizikuojam savo piliečių gyvybe…

 3. O iš to SAM pasimokys -:

  liausis drausti tikrintis dėl COVID, nes „neteisingi” simptomai arba apskritai jų nėra? –
  „Kauno klinikinėje ligoninėje – išskirtinis koronaviruso atvejis: nustatyta SUNKI UROLOGINĖ PATOLOGIJA, jokių kitų simptomų nebuvo”
  – delfi.lt/news/daily/lithuania/kauno-klinikineje-ligonineje-isskirtinis-koronaviruso-atvejis-nustatyta-sunki-urologine-patologija-jokiu-kitu-simptomu-nebuvo.d?id=83929479

  Juokas pro ašaras tas, kas GYDYTOJAI virusą gydė antibiotikais(!) – mat esame užsispyrę, kad net ir tavo karščiavimas nieko nereiškia, jei nesurenki VISO „simptomų krepšelio” – būtinai turi ir dusti, ir kosėti, ir čiaudėti, ir karščiuoti. Kitaip „pšol von”, pagalbos ir dėmesio ieškantis „simuliante”.
  ————–
  Santaroje mirė pacientas iš Ukmergės. A. A. Irgi mūsų užsispyrimo ir neparengties auka? Auka to, kad gydytojas pats neturi teisės spręsti, ko reikia pacientui – jis tapo algoritmų vykdytoju.

 4. Algimantas:

  jokių iškrypėlių aš neremiu, esu žmogus, o ne gyvulys, kaip buvusi minsitrus vadina

 5. Įdomus buvo klausimas -:

  N. Puteikis: „Kodėl policininkai buvo tokie drąsūs prieš mokytoją, o dabar tokie bailūs prieš itin ciniškus ir įžūlius karantino pažeidėjus?“
  – komentaras.lt/n-puteikis-kodel-policininkai-buvo-tokie-drasus-pries-mokytoja-o-dabar-tokie-bailus-pries-itin-ciniskus-ir-izulius-karantino-pazeidejus/?lang=

 6. Vidinis Balsas:

  Švedijos, o gal ir visos Skandinavijos, valdžia neterorizuoja gyventojų, nežlugdo verslo, švietimo sistemos, nepraskolina valstybės. Viskas eina įprasta vaga.. Visi dirba savo darbą.Tiesiog, žmonės laisva valia laikosi atsargumo priemonių. Kurie elgiasi išmintingai, o kurie idioto-paranojiškai ?

 7. Gražina:

  Dėkoju A. Matulevičiui už taiklius pastebėjimus, įvardinant kenkėjus pavardėmis. Pritariu.
  Visiems skaitytojams siūlau atidžiai perskaityti straipsnį ir gerai apmąstyti. Gal tada suprasite, kas yra mūsų vidaus priešai, kurie gali, bet nenori padėti mūsų žmonėms priešingai – kenkia. Nejaugi Jūs patikėsite jais dar kartą ir rinksite juos į valdžią?

 8. Vidinis Balsas:

  ” Bet prieš virusą visi tapome bejėgiai. ” – bailių ir idiotų šaika. Šiandien klausiausi interviu su vienu žymiu Brandenburgo politiku. Jis tyčia užsikrėtė virusu ir dabar sako: man nebereikia bijoti užsikrėsti ir nebereikia bijoti kitus užkrėsti. Aš laisvas. Idiotas ? Dar didesnis , nei švedai ?

 9. PATOGI PROGA?:

  Koronos triukšme galima nepastebėtai priimti įstatymą?

  Seime – nauja LLRA-KŠS frakcijos iniciatyva dėl žemės grąžinimo
  – diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/seime-nauja-llra-kss-frakcijos-iniciatyva-del-zemes-grazinimo-960489#comment-3991252

 10. stasys:

  Sunku dar rasti didesnio padlaižiavimo valdantiems pavyzdžiu kokius čia pyškina A.Matulevičius automatu . Nesuprantu tokiu str. būtinumo , jei yra noras žmones pagirti už gera darbą imi ta ir padarai aiškiai ir be politiniu skrupulų ..su argumentais kaip žmogui atrodo . Kam lysti (atsiprašau ) į šikna ir dar su tais savais kvailais palyginimais , pamąstymais kas ka pasakė ar pagalvojo pas konservatorius ? Lietuva yra oficialiai pateikusi prašymus į įvairias finansines institucijas paskoloms gauti , siekiu suvaldyti krizės pasekmes ir ten neina kalba apie tokias mizernas S.Skvernelio ale sukaupto rezervo sumas .Turi tu ta rezerva ar ne ..tai tik pluta duonos badaujantiems .

 11. Kitas:

  Teisingas straipsnis , matosi, kad konservatoriai net sunkiu momentu padarys, kad dar būtų kuo blogiau vardan savo kailio

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: