Nustatyta Klaipėdoje nugriautam kultūros paveldo statiniui padaryta žala (2)

Pastatų kompleksas Didžioji Vandens g. 5 Klaipėda_biblioteka.lt

Pastatų kompleksas Didžioji Vandens g. 5 Klaipėdoje | biblioteka.lt nuotr.

Didelį kultūros paveldo specialistų ir visuomenės nerimą sukėlė per pastarąjį pusmetį Klaipėdos senamiestyje piktavališkai nugriauti saugotini pastatai Daržų g. ir Didžiosios Vandens gatvėse. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (KPD) reaguodamas į tai, kad minėtais atvejais buvo elgtasi ypač piktavališkai, ignoruojant teisės aktais apibrėžtą tvarką ir paminant viešąjį interesą, sudarė specialias komisijas žalai nustatyti.  

Iš KPD, Klaipėdos miesto savivaldybės ir atestuotų nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų sudaryta komisija konstatavo, kad atlikus savavališkus griovimo darbus ir nugriovus Daržų g. 14 esantį valstybės saugomą kultūros paveldo objektą (u.k.15802), sunaikintas didelę mokslinę, istorinę ir kultūrinę vertę turintis pastatas, dalis kurio statyta apie 1770 metus panaudojant Klaipėdos pilies plytas. Prisidengiant 2014 m. išduotais leidimais statinio tvarkybai, tačiau tik imituojant paveldo tvarkybos darbus, šis pastatas vasaros viduryje neturint nustatyta tvarka išduoto leidimo buvo nugriautas, galimai tikintis toje vietoje pastatyti naują statinį.

Komisija nutarė, kad KPD Klaipėdos skyriui atlikus administracinio nusižengimo tyrimą ir tyrimo metu nustatytam asmeniui/asmenims, kuris/kurie atsakingi už nekilnojamosios vertybės sunaikinimą, bus siūloma atkurti iki sužalojimo buvusią būklę (panaudojant išlikusias raudonas keramines plytas) ir atlyginti tiesioginius ir netiesioginius nuostolius, kuriuos patyrė valstybė. Komisija jau paskaičiavo valstybei ir visuomenei padarytą žalą – ji siekia 749 tūkst. Eur.

Pastatas Daržų g. 14 Klaipėdoje .Pastatytas 1773 m. | biblioteka.lt nuotr.

Pastatas Daržų g. 14 Klaipėdoje .Pastatytas 1773 m. | biblioteka.lt nuotr.

KPD direktorius Vidmantas Bezaras pastebi, kad pažeidžiant civilizuotą teisinę tvarką turėti vilčių, jog Klaipėdos senamiestyje vykdyti neteisėti vertingų statinių griovimo organizatoriai nebus baudžiami, neverta. Anksčiau buvę atvejai, kai sumokėjus nedidelę baudą galima išsisukti, o  griuvėsių vietoje, galimai kompensuojant žalą, atstatomi nauji pastatai, yra netoleruotini. „Istorinio pastato vertė – ne tik sienos ar tūriai, tai ir mokslinė vertė, patrauklumas turistams, galų gale, senamiesčio dvasia“ – pabrėžė KPD direktorius V. Bezaras. Kadangi jau kelių rekonstruojamų statinių „sugriuvimas“ Klaipėdos senamiestyje įvyko pagal panašią schemą, o jų vykdytojus,  savininkus ar  įgaliojimus turinčių asmenų atsakomybę nustatyti pakankami sudėtinga, buvo kreiptasi į prokuratūrą ir STT.

KPD sudarytos komisijos tęsia darbą ir skaičiuoja žalą kitiems griaunamiems vertingųjų savybių turintiems statiniams Vandens g. 26 ir 28, su Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovais tariamasi dėl aktyvesnio kompleksinių prevencinių priemonių taikymo.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: