„Baltų šventadieniai“ apie legendinius Rudens lygiadienius Vilniuje ir Baltų vienybės dieną (video) (0)

Rudens lygiadienio dieną Neries krantai sušvinta baltų vienybės ženklais | L. Petkevičiūtės nuotr.

Rudens lygiadienio dieną Neries krantai sušvinta baltų vienybės ženklais | L. Petkevičiūtės nuotr.

Visos baltų kalendorinės šventės, laiko skaičiavimo sistemos vienaip ar kitaip susietos su šviesulių padėtimi dangaus skliaute įvairiais metų ar paros laikais. Lygiadienis – tai momentas, kai Saulė atsiduria dangaus pusiaujo ir ekliptikos (Saulės kelio per Zodiaką) sankirtos taške.  Senovės baltai tikėjo, kad tai – ypatingas gamtos  virsmo metas.

Pasak etnologės Eglės Valentės, „Etninė kultūra priklauso visiems – tiek kaime, tiek mieste gyvenantiems žmonėms. Gamta mieste taip pat yra gamta. Ošia šalikelės medžiai, atskrenda ir išskrenda paukščiai, teka upės vanduo. Semiamės stiprybės iš rytais tekančios, o vakare besileidžiančios saulės, šilto lietaus, balto snaigių stebuklo. Kalendorinis metų ciklas yra esminė žmogaus gyvenimo struktūra. (…) Nuolat pasikartojantis kalendorinio ciklo ritualas kuria individo savastį iš giliausiuose kultūros kloduose glūdinčios medžiagos: tauta turi bendrą simbolių atpažinimo ir suvokimo sistemą. Tiek kaimo, tiek miesto gyvenimas buvo, yra ir bus paremtas šiuo ciklu.“

Vilniuje Rudens lygiadienio šventės pradėtos rengti prieš dvidešimt septynerius metus, apie jas Lietuvoje sklinda legendos. Ką reiškia Rudens lygiadienio šventė, kokie yra svarbiausi šventės momentai ir kaip ji bus švenčiama šiais metais Vilniuje papasakos laidos viešnios – Vilniaus etninės kultūros centro darbuotojos Marija Liugienė ir Loreta Stoliarovienė.  Laida bus rodoma rugsėjo 22 d., sekmadienį, 9 val., kartojama 23 d., pirmadienį, 9 val., 24 d. , antradienį, 12.30 val. ir 27 d., penktadienį, 15.30 val. per Balticum TV.

Rugsėjo 22-ąją, per rudens lygiadienį, Lietuvoje ir Latvijoje taip pat švenčiama Baltų vienybės diena. Tą dieną 1236 m. lietuviai ties Šiauliais sumušė Kalavijuočių ordino kariuomenę, o žiemgaliai – jos likučius. Istorijoje šis įvykis žinomas Saulės mūšio vardu.  2000-aisiais Lietuvos ir Latvijos seimai Saulės mūšio dieną paskelbė Baltų vienybės diena. Šventės metu renginiai vyksta abiejose šalyse, vienas iš svarbesnių – Baltų vienybės ugnies sąšauka, kai ugnis vienu metu uždegama ant piliakalnių, alkakalnių ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose.

dr. Alvydas Butkus | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

dr. Alvydas Butkus | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

„Po visų karų, negandų iš gausios baltų šeimos likome tik mes ir latviai. Siena su Latvija yra pati seniausia šiame regione, tokie pat seni yra ir abiejų tautų ryšiai abipus sienos“, – savo knygoje „Latviai“ rašo prof. dr. Alvydas Butkus. Šventės proga susitiksime su baltistu, VDU Letonikos centro vadovu, Daugpilio universiteto garbės daktaru Alvydu Butkumi ir aiškinsimės, kokie istoriniai ir kultūriniai ryšiai mus sieja su broliais latviais bei kokiais būdais galėtume kurti „nevienadienę baltų vienybę“.  Laida bus rodoma rugsėjo 29 d., sekmadienį, 9 val., kartojama 30 d., pirmadienį, 9 val. , spalio 1 d., antradienį, 12.30 val. ir spalio 4 d., penktadienį, 15.30 val. per Balticum TV.

Laidas parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Vilniaus etninės kultūros centrui, VDU Letonikos centrui, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt. Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras”.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: