Artėjantis Nidos forumas buria tarptautinę šviesuolių bendruomenę (1)

Nidos forumo „Europos migrena“ afiša | Rengėjų nuotr.

Nidos forumo „Europos migrena“ afiša | Rengėjų nuotr.

Rugsėjo 13-14 d., vyks antrasis Nidos forumas „Europos migrena“ – susitikimų ir pokalbių savaitgalis, skirtas visiems besidomintiems mūsų bendros tarptautinės istorinės, politinės bei kultūrinės erdvės vyksmais. Ar yra geresnė vieta kalbėtis apie Europos likimą nei Nida ir buvusiame rašytojo Tomo Mano (Thomas Mann) vasarnamyje, kuris tapo didžiųjų XX a. sukrėtimų liudininku, veikiantis šio Nobelio premijos laureato memorialinis muziejus?

Šį kartą forumo tema – „Kaip mes statėme sienas“. Pabrėžiant 1961 metais Berlyne iškilusią mūro užtvarą, kurios pasekmės jaučiamos iki šiol, iš akiračio neišleidžiami ir kiti istoriniai bei politiniai reiškiniai bei jų vaidmuo – nuo Senosios Romos imperijos iki „Brexit“.

„Mūsų tikslas – atvirumas visiems, kuriuos jaudina šios temos. Savo publikai – kaip ir pranešėjams, – netaikome kriterijų dėl akademinio įdirbio ar mokslinių laipsnių. Svarbi tik pilietinė pozicija arba noras ją įgyti. Priminsiu, jog ir pats T. Manas nebuvo baigęs aukštojo mokslo, tačiau tapo viena ryškiausių praėjusio amžiaus intelektualiosios kultūros figūrų“, – pabrėžia Antanas Gailius, renginio iniciatorius, T. Mano kultūros centro kuratoriumo narys, poetas ir vertėjas.

Pagrindinis Nidos forumo tikslas – puoselėti įvairių Europos šalių šviesuolių bendravimą ir didinti Lietuvos piliečių domėjimąsi tarptautine politika. A. Gailius pastebi, kad gausiame viešosios informacijos sraute nuodugnią analizę išstumia kasdienės temos, tad skirti vietos ir laiko pokalbiams apie tai, kas išeina už buitinių aktualijų ribų, tampa vis svarbiau. Ir, ne ką mažiau reikšminga, išvengiant oficialių formalumų, bet kuriant draugišką ir demokratišką, atsiskleisti skatinančią atmosferą.

Programoje laukia kviestinių svečių pranešimai ir diskusijos, ekskursijos, neformalus bendravimas.

Pranešėjų sąraše – nemažai iškilių Europos vardų. Sienas ir jų reikšmę nagrinės prof. Antonis Glysas (Anthony Glees), Bukingemo universiteto saugumo ir žvalgybos studijų centro vadovas, daug metų paskyręs Rytų Vokietijos slaptosios policijos „Stasi“ veiklos Didžiojoje Britanijoje tyrimams.

Kalbėtis apie Europos istoriją vargiai įmanoma negvildenant krikščionybės istorijos – šiai sričiai atstovaus monsinjoras dr. Florianas Šuleris (Florian Schuller), buvęs ilgametis Bavarijos Katalikų akademijos direktorius (Vokietija).

Į renginį atvyks ir dr. Klaudijas Sinigas (Claudia Sinnig) (Vokietija), lietuvių literatūros vertėja, bei lenkų rašytojas ir nenuilstantis keliautojas po Vidurio Europą Nikodemas Šyglovskis (Nikodemas Szczygłowski) – beje, abu puikiai kalba lietuviškai. Lietuvai atstovaus filosofas, diplomatas, Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Ališauskas, poetas ir dramaturgas Gintaras Grajauskas, filosofas Paulius Gritėnas.

Į klausimą, kur, jeigu ne Nidos T. Mano namelyje, labiau tinka burti tokius svečius ir jų sekėjus, ne kartą sau ir kolegoms teigiamai atsakęs A. Gailius kartu su bendraminčiais įgyvendinti šią mintį ėmėsi prieš porą metų. Lietuvos kultūros tarybai skyrus finansavimą T. Mano kultūros centro parengtam pilotiniam forumo projektui, A. Gailius pradėjo kviestis pranešėjus, kuriuos seniai svajojo išgirsti kalbantis atvirų diskusijų formatu.

Pirmasis forumas įvyko pernai rugsėjį ir paskatino tęsti naująją tradiciją. T. Mano kultūros centro komandai ilgos distancijos projektai tai nėra naujiena – T. Mano renginys šiemet rengiamas jau 23-iąjį kartą.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: