Po Lietuvos žmogaus teisių gynėjų skundo – Prezidento rinkimų stebėti atvyko ESBO ekspertai (13)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Balandžio 30 d., antradienį, į Lietuvą atvyko Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Žmogaus teisių ir demokratinių institucijų biuro rinkimų vertinimo misijos ekspertai stebėti 2019 m. gegužės 12 d. vyksiančių Respublikos prezidento rinkimų.

Lietuvos žmogaus teisių gynėjai VRK apskundė ESBO

Ir nors Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) suskubo viešai pareikšti, kad ESBO žmogaus teisių ekspertų atsilankymas yra planinis, nes esą rimtų priekaištų organizuojant rinkimus Lietuva nesusilaukia, tačiau reikia priminti, kad balandžio 26 d. Lietuvos žmogaus teisių gynimo organizacijos  kreipėsi į Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo organizaciją (ESBO), Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją ir Lietuvoje reziduojančias ambasadas, prašydamos įtakoti Lietuvos valdžios institucijas, kad šios nutrauktų kandidatų rinkimuose diskriminavimą,  sudarytų  jiems vienodas sąlygas būti išrinktiems, o rinkėjams vienodas galimybes rinkti ir išsirinkti savo valstybės atstovus.

Kreipimesi-prašyme į tarptautinę bendruomenę žmogaus teisių organizacijos pažymėjo, kad šalies rinkimų į įstatymai yra diskriminuojantys ir negarantuoja piliečiams vienodų teisių būti išrinktais šalies prezidentu. Anot žmogaus teisų gynėjų, netgi nevertinant diskriminuojančių rinkimų įstatymų, VRK nepajėgia užtikrinti vykstančių rinkimų demokratinių procedūrų. Pareiškime nurodomi konkretūs laisvų ir demokratiškų rinkimų neatitinkantys bet VRK toleruojami atvejai tarp jų ir oficialius kandidatų debatus transliuojančios LRT veiksmai pažeidžiantys kandidatų rungtyniavimo ir jų lygiateisiškumo principus. Lietuvos žmogaus teisių organizacijos atkreipė tarptautinių institucijų dėmesį, kad demokratinių rinkimų laisvės suvaržymai Lietuvos Respublikoje įgavo sisteminį pobūdį ir paragino įtakoti Lietuvos valdžią, kad nedelsiant būtų nutrauktas šiuo metu vykstančiuose rinkimuose kandidatų diskriminavimas, užtikrintos vienodos galimybes visiems kandidatams viešai ir laisvai per nacionalinį transliuotoją išdėstyti savo rinkimų programas, sudaryti kandidatams į Lietuvos Respublikos prezidentus bei Europos Parlamentą vienodas sąlygas būti išrinktiems.

A. Juozaitis LRT apkaltino politine korupcija ir atsisakė dalyvauti LRT debatuose

58373421_642849566137048_3700378504647409664_o

Kaip žinia, balandžio 25 d., ketvirtadienio, vakare vienas iš kandidatų į Lietuvos Respublikos Prezidentus A. Juozaitis demonstratyviai išėjo iš LRT vykstančių debatų, kurių tema buvo teisingumas ir kova su korupcija, pareiškęs, kad pats visuomeninis transliuotojas tapo politinės korupcijos židiniu, proteguodamas kelis parinktuosius kandidatus.  Balandžio 26 d. A. Juozaitis  išplatino viešą pareiškimą „Dėl visuomeninio transliuotojo (LRT) misijos rinkimuose“.  Jame A. Juozaitis apkaltino LRT politine korupcija ir pareiškė, kad ketina nebedalyvauti LRT organizuojamuose kandidatų į Prezidentus debatuose. 

A. Juozaitis vienintelis iš prezidentinės rinkimų kampanijos dalyvių aktyviai nesitaiksto su VRK ir kitų institucijų veikimais, kurie, anot jo, varžo piliečių teises į laisvus ir demokratiškus rinkimus. Be kita ko A. Juozaitis yra apskundęs teismui VRK už trukdymą rinkti jo kaip kandidato iškėlimui būtinus piliečių palaikymo parašus savivaldos rinkimų dienomis. Balandžio 8 d., palaikydami A. Juozaitį, jo šalininkai surengė protesto akciją šalia Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos piktindamiesi, kad į čia rengiamus debatus buvo kviesti tik trys parinkti kandidatai – premjeras Saulius Skvernelis, Seimo narė Ingrida Šimonytė  ir ekonomistas Gitanas Nausėda.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė pareiškė nemananti, kad ESBO ekspertams galėtų užkliūti kandidato į Lietuvos Respublikos prezidentus A. Juozaičio  pareiškimai, esą Lietuvos nacionalinis transliuotojas netolygiai paskirsto dėmesį prezidento posto siekiantiems politikams.

Pasak L. Matijošaitytės, esą visiems rinkimų kampanijos dalyviams yra sudaromos vienodos sąlygos ir galimybės pasisakyti ir esą yra natūralu, jog konkrečias pareigas užimantys kandidatai susilaukia daugiau dėmesio, tad  „Dėl to A. Juozaičio keliami priekaištai ESBO neturėtų užkliūti“, – naujienų agentūrai ELTA teigė VRK pirmininkė.

Ekspertų misijas ESBO paprastai siunčia į naujai prie organizacijos prisijungusias valstybes nares, kad galėtų įvertinti ar valstybės laikosi prisiimtų reikalavimų ir, reikalui esant suteikti joms reikiamas  rekomendacijas bei patarimus. Trumpalaikės ekspertų misijos Lietuvoje viešėjo vykstant Seimo rinkimams 2012 m. ir 2016 m.

ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuras, anksčiau žinomas kaip Laisvų rinkimų biuras, veikia Varšuvoje. Tai – pagrindinė ESBO institucija, teikianti paramą valstybėms dalyvėms bei koordinuojanti jų veiklą žmogaus teisių, demokratijos ir įstatymų viršenybės įgyvendinimo srityje. Biuras organizuoja ekspertų susitikimus ir seminarus, stebi rinkimus ir platina informaciją.

A. Juozaičio šalininkai prie LRT ketina surengti piketą ir du mitingus

Gegužės 2 d. 19.30-20.30 val. Vilniuje, LRT kiemelyje (S. Konarskio g. 49) prie Sausio 13-osios memorialo judėjimas „Lietuva yra čia“ surengs piketą „ Už laisvus debatus“ kuriame pasisakys už  piliečių teisę į laisvus rinkimus ir skaidrius, laisvus, valdžios nesurežisuotus debatus. Piketo rengėjai sieks sudaryti galimybę prieš LRT debatus žurnalistams ir piliečiams išgirsti kandidato į Lietuvos Respublikos Prezidentus Arvydo Juozaičio pagrindines politines nuostatas tos dienos debatų klausimu ir sudaryti galimybę laisvai jo paklausti.

Po gegužės 2 d. piketo numatyta surengti ir du mitingus prie LRT šių metų o gegužės 8 ir 10 dienomis (19.30-20.30 val.). Tiek piketas tiek ir  mitingai bus organizuojami pagal spaudos konferencijos formatą, rašoma Vilniaus miesto savivaldybei protesto akcijų rengėjų įteiktame prašyme.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: