Pavardžių keitimas taps laisvesnis (4)

vrm.lt nuotr.

vrm.lt nuotr.

Žmonės, norintys pasikeisti savo pavardę, galės pasirinkti iš kelių variantų. Teisingumo ministerija parengė naują pavardžių keitimo tvarkos projektą. Norintiesiems pasikeisti pavardę, bus leista rinktis darybos būdą: be priesagos, pridėjus priesagą, pridėjus kitą priesagą ar kitą galūnę, jeigu tradicinėje vartosenoje yra tokių pavardžių.

 „Pavardžių keitimo tvarka taps paprastesnė ir lengvesnė, tačiau lietuvių kalbos taisyklėms nebus nusižengta. Kai kuriais atvejais bus galima sulietuvinti pavardžių rašybą. Įsigaliojus naujai tvarkai, atsiras daugiau leistinų pavardės kaitybos variantų“, – sako teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.

Pagal dabartinį teisinį reglamentavimą asmuo pavardę gali keisti tik vienu atveju – kai pavardė yra priesaginė, priesagą galima keisti į kitą arba visai jos atsisakyti: pavyzdžiui, pavardė Paukštelis gali būti pakeista į Paukštulis arba Paukštė. Tačiau atvirkštinis keitimo variantas nėra įteisintas. Jeigu pavardė neturi priesagos, pavyzdžiui, Paukštė, prie jos negalima pridėti priesagos arba kitos galūnės, tai yra pakeisti į Paukštelis ar Paukštys arba Kubilius į Kubilis.

Šiems Teisingumo ministerijos siūlymams neprieštarauja ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Taip pat siūloma nustatyti teisę pareiškėjui pasikeisti pavardę, jeigu jis pageidauja, kad jo pavardė lietuviškame pase būtų užrašyta lietuviškais rašmenimis pagal tarimą. Pavyzdžiui, užsienio valstybių piliečiams, gavusiems Lietuvos pilietybę, lietuviškuose pasuose pavardės rašomos remiantis kitos šalies paso įrašu: Kulieshys, Zhvinakite, Pabyarzhyenye, Schastny. Įsigaliojus naujajai tvarkai, šios pavardės būtų rašomos lietuviškais rašmenimis pagal tarimą.

Pasitaiko atvejų, kai nepilnamečių vaikų tėvai kreipiasi į civilinės metrikacijos įstaigas, prašydami pakeisti vaikų vardus ir (ar) pavardes, kai tokie vardai ir (ar) pavardės jau buvo pakeisti užsienio valstybėse. Todėl siūloma leisti pakeisti nepilnamečio vaiko vardą ir (ar) pavardę, jei tas vardas ar pavardė buvo pakeisti užsienio valstybėje, kurioje vaikas nuolat gyvena ar yra jos pilietis. Tokią teisę siūloma suteikti ir asmenims, sulaukusiems 16 metų amžiaus, kadangi dabar tokie asmenys turi teisę pasikeisti tik pavardę, kai ji yra pakeista užsienio valstybėje.

Asmenvardžių keitimo naujos tvarkos projektas išsiųstas derinti suinteresuotoms institucijoms.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

4 komentarai

 1. liepa:

  Tai dar nepriimtas šitas pakeitimas. O, jeigu ir bus priimtas, tai tikrai ateis laikas, kai grįš Lietuvių kalbos pagarbos laikai ir visi turės vadintis lietuviškomis pavardėmis be jokių išsidirbinėjimų. Ir moterims bus sugražintos tik mergautinės ar ištekėjusios moters pavardės (mūsų unikali kultūros dalis)

 2. Žemyna:

  Jei kartu nebus ir pasas pakeistas, pavardės keitimas, džiuginantis šiandien, gali tapti tikra bėda, kažko svarbaus praradimu ar nuostoliais ateityje, gal net, kai reikalus tvarkys, ar protėvių ieškos pavardės keitėjo proanūkiai…
  Keitimams itin naudingas dviejų puslapių pavardei pasas – toks, kokį „Talka” siūlė už užsieniečių ištekėjusiųjų ir kt. svetimvardžiams. Įrašams valstybine kalba skirtame 1 lape būtų įrašoma naujoji pavardės forma, o antrame lape – buvusioji. Buvusios pavardės įrašymas pase labai paspartintų bet kokių reikalų, dokumentų, susijusių su praeitimi, radimą, tvarkymą, tapatybės nustatymą – pvz., nustatymą, jog ir anos, ir šios pavardės savininkas yra tas pats asmuo, o todėl, diplomas, nors išduotas su kitokios formos pavarde, priklauso šiam asmeniui, nuosavybė yra jo, nors įgyta kitaip rašyta pavarde ir t.t. Palikuoniui irgi bus lengviau įrodyti, jog tai tikrai jo (pro)senelis/-lė.

 3. Skalvis:

  Manau, jog, tiesiog : chalopams ir abduloms bus palangvinta tapti chalopaičiais ir abdulaičiais. Palengvinama integracija. Taps tikrais lietuvaičiais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: