K. Masiulis. Кадры решают всё!* – apie savivaldybių rinkimus (8)

Kęstutis Masiulis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Kęstutis Masiulis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Кадры решают всё! (liet. kadrai viską lemia!) – tokia liūdnai pagarsėjusia tirono fraze būtų galima apibendrinti neseniai pasibaigusius savivaldybių tarybų ir merų rinkimus. Partijos, idėjos, koalicijos ir vertybės pasitraukė į antrą planą, dabar viskas sukasi tik apie asmenybių žavesį.

Lyderis dėmesio centre

Kai buvo sprendžiama ar įvesti tiesioginius merų rinkimus, tuo metu Seimą valdę socialdemokratai nenorėjo klausyti ekspertų perspėjimų, kad vienas asmuo sutelks labai didelę valdžią. Svarbesnis noras buvo įsiteikti rinkėjams, kurie aiškiai norėjo „mažiau partijų, daugiau asmenybių“. Šiandien po antrųjų tiesioginių merų rinkimų, jau galima pateikti išvadas ir pasvarstyti ar naujoji sistema geresnė už senąją.

Kai kas bando aiškinti, kad partijos rinkimus pralaimėjo, o laimėjo komitetai. Tokie vertinimai yra neišmintingi, nes išvados daromos neanalizuojant priežasčių. Pagrindinė šių rinkimų rezultatų priežastis yra tiesioginiai merų rinkimai. Laimėjo tie, kas suprato ir tinkamai įvertino lyderio reikšmę, o forma mažai ką lėmė, – ar komitetas, ar partija, ar koalicija ar pats išsikėlęs. Tinkami kandidatai į merus sugebėjo surinkti daug balsų patys, jų sunešti savo komandai ir užsitikrinti sąjungininkus taryboje.

Lyderio galią aiškiai iliustruoja Alytaus pavyzdys. Charizmatiškajam buvusiam merui Vytautui Grigaravičiui nusprendus nebekandidatuoti, iš jo įkurto komiteto beliko duženos. Klaipėdoje, priešingai, valstiečių partijai radus patrauklų kandidatą Arvydą Vaitkų, į miesto tarybą pirmą kartą pateko nemažas jo rėmėjų iš valstiečių partijos būrys, panašiai pasikartojo ir Vilniuje. Galima apibendrinti, kad laimėjusio mero frakcija visada didėjo lyginant su prieš tai buvusia. Gal yra tik pora išimčių dėl specifinių aplinkybių.

Demokratija pralaimi vado kultui

Rinkimų rezultatai parodė, kad nemažai merų postų laimėjo rinkimų komitetai. Kai kas teigia, kad tai dėl partijų nepopuliarumo. Bet tokią išvadą paneigia kai kurių partinių merų laimėjimai dar pagerinus rezultatus ir surinkus absoliučią daugumą, kaip Šarūno Vaitkaus Palangoje.

Rinkimų komitetai būtų nieko verti, jeigu ne lyderis. Visa komiteto esmė yra jo vėliavnešys. Jeigu jis patrauklus rinkėjams, sėkmingas bus ir komiteto dalyvavimas rinkimuose, jeigu lyderis silpnas, ir iš komiteto nieko nebus. Taigi jeigu yra tinkamas lyderis, bus ir komanda, atsiras ir veikimo forma. Vertybės, skaidrumas, nuostatos traukiasi į antrą planą.

Partijoms šiose varžybose daug sunkiau, nes jos nėra vienadienės. Lyderiai joms svarbūs, tačiau svarbūs yra įsipareigojimai ir principai. Tėvynės sąjunga yra paskelbusi, kad atrenka kandidatus demokratiniu būdu, viešais vidiniais rinkimais. Tačiau bėda, kad partijos yra neskaitlingos ir vidaus pasirinkimas negarantuoja, kad bus iškelti pakankamai ryškūs kandidatai bendruomenėje. Juk gali būti puikus jaunas politikas, bet dar mažai žinomas. Autoritarinėms partijoms lengviau. Štai R. Karbauskis paskambina Klaipėdos uosto vadovui, pakviečia kandidatuoti, ir štai jau neblogas rinkimų rezultatas. TS-LKD lyderis negali skambinėti su kvietimais, nes jį riboja įsipareigojimas partijos nariams veikti atvirai ir demokratiškai.

Vis tik jei susikūrėme tokias rinkimų taisykles, kurios reikalauja populiarių asmenybių, partijos turės peržiūrėti savo strategijas ir derinti demokratiją su tinkamų kandidatų paieška platesniame rate. Tai nebus lengva, nes „komitetų“ lyderiai gali lengvai vengti bet kokios etinės atsakomybės, o partijoms to ignoruoti neleidžia visuomenės spaudimas.

Tarybos nariai tampa statistais

Dar viena mažiau pastebima rinkimų tendencija yra sumažėjusi tarybų reikšmė. Kol merai buvo renkami tarybose, buvo labai svarbios koalicijos ir jų formavimas, dabar viską lemia meras. Naujoji rinkimų sistema programuoja, kad tarybos be mero veikti neturi galios, taigi reikšmingais, tarybos nariais tampa tik tie, kurie yra arčiau mero. Principai ar kažkokie vertybiniai įsipareigojimai tapo užgožti, nes viskas sukasi apie merą ir tuos, kuriuos jis pasirinks sau į komandą.

Nepaisant išankstinių skeptiškų prognozių, savivaldybių vadovai gan lengvai formuoja koalicijas, nes jie įgavo nerašytą privilegiją rinktis sau partnerius, o tai verčia tarybos narius ne kelti sąlygas, bet, priešingai, daryti kuo didesnes nuolaidas ir siūlytis. Panevėžyje tarybos nariai greit pamiršo visus garsius rinkiminius pareiškimus, nes teisėsaugos įtariamas meras vėl laimėjo ir tarybos nariai suskubo siūlytis į rėmėjus, nes žino, kad sudvejojus, kolegos bus pirmesni.

Taigi buvę valdantieji socialdemokratai įvedę tiesioginius merų rinkimus Lietuvoje sumažino partijų reikšmę ir leido sustiprėti vietos žvaigždėms. Gyventojai patenkinti, nes gali matyti konkretų asmenį, kuris atsakingas už visą savivaldybės veiklą, tačiau demokratijos šie pokyčiai tikrai nepadidino. Stiprios konkurencinės aplinkos verčiamos partijos irgi turi persvarstyti savo veiklos būdus ieškant taip trokštamų populiarių lyderių. Seimas turės apsispręsti, ar naujoji rinkimų sistema pasiteisino, ar gyventojams tai į naudą ir kokių įstatyminių korekcijų reikia, kad savivaldos sistema būtų veiksmingesnė ir dar labiau atskaitingesnė žmonėms.

_____________________

* Kadrai viską lemia!

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Skaitytojas:

  Gal baikit vieną kartą su tom rusiškom citatom kirilica. Kažkokia sarmata.

  • Diedas:

   Pritariu.
   Zemyna girdejai????

   • Žemyna:

    Dėkoju, kad ir mano komentarus skaitote.
    Ar tik rusiškų įsakote atsisakyti?
    Rusiškus rašau, kai noriu pabrėžti savo beeeegaaaalinį žavėjimąsi Kremliumi, arba, kai nuspalvinti tik aniems laikams būdingomis spalvomis. Kitais atvejais įdedu ir lenkiškų, ir vokiškų, ir angliškų komentarų – bet tai dažniausiai kitose svetainėse pasitaiko.
    Mano kartos komentatoriai supranta, o kartais ir apsidžiaugia, kai primenu kažką iš senų laikų, originalo kalbomis… Nes paprastai tas frazes kažkuo paversdavome, jos virsdavo ištisomis istorijomis…
    Beje, kitame tamstos komentare особius žaismingiau atrodytų. Lietuviškai užrašius, jaunosios kartos tik retas supras, kas galvoje turima.

 2. Diedas:

  Partija, tai neturinciu savo nuomones besmegeniu gauja.
  Jeigu visiskai beviltiskas osobius sumano kilt auksciau kitu, bet pats neturi sugebejimu, stoja i partija.
  Partija uz juos nusprendzia kada bliaut kada tylet, kada ranka kelt kada nuleist. Ka su kuo ir apie ka kalbet irgi galvot nereikos, viskas buna pasakyta.
  Partija ir asmenybe nesuderinami dalykai. Jeigu osobius turi savo nuomone jis partijai netinka ir buna isspiriamas.
  Siuolaikiniai besmegeniai osoboai susiduria su didele problema kada reikia sugalvot i kuria partija stot.
  Anksciau situo klausimu buvo paprasciau, nes buvo vienintele neklystanti partija.
  Besmegeniams turiu patarima.
  Is Juozaicio kallbu suprantu, kad sitie Prezidento rinkimai tik nuobodus spektaklis kuriame priverstas dalyvaut.
  Labai panasu, kad tikrasis tikslas – nauja vienkartiniu, vienai kadencijai sutvertu gelbetoju partija kuri gali pakeist vienkartinius valstiecius.
  Tai loterijos bilietas kuris gali atnest nemazai pinigu.
  Neziopsokit.

 3. Romas:

  Pažiūrėkime, kaip su kadrų politika yra gamtoje. Pvz. bičių šeimoje. Čia ryškiausias lyderis yra bičių motinėlė. Ji ne tik turi daugiausiai charizmos, bet ir feromonų (motininė medžiaga). Žmonių ji tituluojama – “bičių karaliene”. Bet motinėlei senstant arba maksimaliai padaugėjus bičių, atsiranda feromonų stygius. Kuris automatiškai “įjungia” kitą (naujų motinėlių auginimo) mechanizmą.
  Jeigu motininių lopšelių uždėta ne daugiau, kaip trys – šeima pakeis pasenusią arba dėl kitų priežasčių nekokybišką motinėlę – tyliuoju būdu. Jeigu mot. lopšelių daugiau nei trys – šeima ruošiasi spiesti.

  Tai tiesioginės demokratijos pavyzdys. Kodėl gi nepasimokius iš gamtos? Kalbu apie PILNĄ demokratiją, kurioje yra ne tik rinkimai, bet ir atstatydinimas…

 4. Žemyna:

  Ar mes – valstybė?
  Jei taip, tada kaip yra, kad į prezidentus drįsta pretenduoti žmogysta, ciniškai besielgiantis su Lietuva, lyg ši būtų mazgotė po jo batais? Ne sykį įrodęs savo ne šiaip nelojalumą, bet pasirengimą bet kada išduoti? O mes džiaugiamės, transliuojame jo triumfo žygį su tradiciniu būdu surinktais parašais į VRK.
  Kaip tai dera su mūsų suverenitetu, su Konstitucija? Negi mūsų tarnybos aklos ir kurčios? Iš kokių užkulisių ir kas šiai nesuvokiamai nesąmonei diriguoja?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: