Seimas svarstys siūlymą Konstitucijoje įtvirtinti tarėjų institutą (5)

teismas.lt nuotr.

teismas.lt nuotr.

Kovo 21 d. Seimas bendru sutarimu nusprendė pradėti Konstitucijos 48 ir 109 straipsnių svarstymo procedūrą (projektas Nr. XIIIP-3273), pagrindiniame šalies dokumente įtvirtinant tarėjų institutą.

Konstitucijos 109 straipsnyje siūloma nustatyti, kad įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka kartu su teisėjais bylas nagrinėja ir sprendimus priima ir piliečiai, davę tarėjo priesaiką.

„Tokia Konstitucijos nuostata visų pirma reikštų įstatymo leidėjo pareigą priimti nauju ar pakeisti galiojančius įstatymus ir nustatyti atvejus bei tvarką, kada kartu su teisėjais bylas nagrinėtų ir visuomenės atstovai. Taip pat ši nuostata įpareigotų įstatymo lygmeniu įvertinti tokį teisinį reguliavimą, pagal kurį tarėjai turėtų sprendžiamąjį, o ne patariamąjį balsą, tai yra kartu su teisėjais priimtų sprendimus nagrinėjamose bylose“, – pristatydamas projektą sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis.

Konstitucijos 48 straipsnyje siūloma nustatyti, kad piliečių veikla vykdant tarėjų pareigas nelaikoma priverčiamuoju darbu. Ši nuostata sudarys teisines prielaidas kviesti visuomenės atstovus atlikti tarėjo pareigas ir užkirs kelią galimiems ginčams, ar tokios pilietinės pareigos atlikimas nelaikytinas priverčiamuoju darbu.

J. Bernatonis teigiamai vertina tarėjų instituto atsiradimą: „Pritraukus įvairias socialines grupes atstovaujančius asmenis į teismo vertinimą atneštų požiūrio įvairovę, įvairiapusišką įvertinimą ir teisingesnius sprendimus. Visuomenės atstovai į teismo procesą perkeltų bendruomenėje vyraujantį supratimą, socialines normas arba, kaip mes vadiname, gyvąją teisę, taip užtikrinant sprendimo ir bendro teisingumo pajautimo pusiausvyrą. Tarėjų institutas tai yra būdas piliečiams įgyvendinti demokratinę teisę, tiesiogiai dalyvauti valdant savo šalį, kartu tai yra ir tam tikra papildoma apsauga nuo galimo poveikio teismui ir nuo paties teismo piktnaudžiavimo.“

Siekiant tinkamai pasirengti tarėjų instituto veikimui, numatoma, kad siūlomi Konstitucijos pakeitimai įsigaliotų 2021 m. sausio 1 d.

Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Projektą Seimo posėdyje siūloma svarstyti birželio 6 d.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: