A. Gaidamavičius. Miškui ir Vydūnui (4)

Vydūno paskaita Sarapiniškio miške | Autorius nežinomas. Rokiškio krašto muziejaus nuotr.

Vydūno paskaita Sarapiniškio miške | Autorius nežinomas.  Rokiškio krašto muziejaus nuotr.

Rokiškio krašto muziejaus archyve atkapsčiau šią nuotrauką – Vydūno paskaita Sarapiniškio miške, 1923 m. (autorius nežinomas). Kodėl paskaita buvo miške, kodėl jaunimui ir ką jis pasakojo, ranka rodydamas į medžius, – nežinome, bet galime numanyti.

Vydūnas tautą lygino su augmenija, medžiais, kurių kiekvienas auga, žydi ir bręsta savame plote – Tėvynėje. Vydūnas mokė klausytis miško: „Kartais jis šneka taip tyliai, jog išgirsti tik atidžiau įsiklausęs. Tada atrodo, kad miškas kažką pasakoja. Kartais jis gaudžia tarytum didelis choras, pasakoja ir dainuoja apie savo likimą, kai audra lanksto medžius, laužo šakas, žaibas skaldo tvirčiausius medžius, trupina ąžuolus. Miškas išpasakoja visus džiaugsmus ir nelaimes, kurias patyrė tėvynė. Kartais, įsiklausius į miško gaudesį girdėdavai, kad tėvynė ir pasaulis buvo pilni vien skausmo ir kančios. O kitą kartą pasiklausęs jusdavai džiugų tėvynės praeities alsavimą.”

Vydūnas, būdamas ne tik mąstytoju, bet ir sveiko gyvenimo būdo mokytoju, labai anksti suprato terapinę miško naudą. Dar būdamas dvidešimties jis susirgo tais laikais nepagydoma laikyta tuberkulioze. Bet išsigydė. Išsigydė vaikščiodamas po pušynus, darydamas kvėpavimo pratimus ir pakeitęs mitybą. Sklido gandai, kad Vydūnas, gydymosi tikslais, po mišką vaikščiodavo nuogas. Bet ne tiek fizinį miško poveikį jis vertino, kiek miško galią gydyti žmogaus dvasią, ką laikė svarbiausiu dalyku gydant bet kurią ligą.

Deja, Vydūno mokymas tarpukariu buvo nesuprastas, sovietmečiu – nepriimtinas, o dabartiniu metu – užmirštas. Atvyksta koks japonas, papasakoja, kaip jų šalyje valstybinis miškų ūkis yra įsteigęs kelias dešimtis miško terapijos centrų, o mes tik kraipome galvas, laikome tai egzotika. Bet slapta patys praktikuojame, ieškodami miškuose sielos atgaivos ir ramybės.

Andrejus Gaidamavičius | asmeninė nuotr.

Andrejus Gaidamavičius | Asmeninė nuotr.

Kodėl slapta? Todėl, kad pinigo kultas pastatė mumyse tokias materializmo bažnyčias, įkalė tokias dogmas, kad viskas, ko neįmanoma pinigais išmatuoti, atrodo nesvarbu ir nerimta. Neseniai Alytuje dalyvavau susitikime su gyventojais dėl Punios šilo paskelbimo lankomu miško rezervatu.

Klausydama mūsų mokslinių išvedžiojimų apie biologinę įvairovę ir ginčus dėl sanitarinių kirtimų, viena sveikuolė tarė: „Dabar miestuose žmonės labai sunkiai dirba, yra pervargę, pilni stresų, pikti, kamuojami psichosomatinių ligų. Kur, jei nei Punios šile, natūralioje gamtoje jie galėtų viso šito atsikratyti?”. Bet dauguma vis tiek eina ne į Punios šilą, o į vaistinę. Jei valstybė rimčiau į tai pažiūrėtų, įsteigtų Punios šile pirmą šalyje miško terapijos centrą, būtų nauda ir urėdijai, ir visuomenei. Labanore to daryti kol kas nesiūlau – turi tos depresiją keliančios plynės nors kažkiek užgyti.

Taigi ne savo prigimtinio poreikio semtis kūno ir dvasinės sveikatos miškuose mums reikia gėdytis. Turime gėdytis, kad, turėdami Vydūną, esame japonų mokomi, kaip protingiau panaudoti mišką negu paprasčiausiai jį iškirsti. Šiemet Lietuva švenčia Vydūno 150 metų gimtadienį, statomi paminklai, bet, kaip rašė rašytoja Rima Palijanskaitė, ar galėtų būti jam geresnis paminklas, nei mūsų pastangos rimtai įsiklausyti į jo įžvalgas, patarimus ir jais pasinaudoti, sekti jo idealais?

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Diskusijos, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Nuomonių ratas, Saulės arkliukai, Sekmadienio sakmė, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

4 komentarai

 1. Keista, kad lietuviams vis dar reikia prikišamai aiškinti, jog niokoti medžius yra blogai. Negi dar ir Vydūnu reikia remtis, ar “Anykščių šilelio” negana. Juk medžiai ypatingas ryšys su Žemės branduoliu per šaknis ir su kosmosu per šakas. Tai antenos, kuriomis prisijungiama prie Visatos ir jos ritmų.
  Jeigu nupjauname medį, turime toje vietoje pasodinti tris kitus, tad bent vienas prigis ir išbujos, tokia prigimtinė darnos su gamta rėda. O ir pjauti reikia, kai medis “miega”, t.y. sausį-vasarį, tuomet mediena būna triskart tvirtesnė ir išliks ilgaamžinesnė, taigi triskart ir medžių mažiau pjauti tereikės
  . O tuos,kurie išpjovę skuba užsieniuosna parduot rąstus, reikia laikyti tiesiog idiotais taip nepelningai švaistančiais brangiausią turtą.

 2. Žemyna:

  Šiuo metu per LR TV Janutienės Žurnalistinis tyrimas apie IKEA, superkančia miškų plotus Europoje. Lietuvoje ji turi 20.000 ha miškų žemės! Miškus griauna sparčiais tempais.
  Kadangi netyčia, kanalus perjunginėdama išgirdau, bus netikslumų, bet esmės nekeičia: vienas toks ?Paulauskas iš IKEA (gal valdybos narys) yra Aplinkos ministro patarėjas!!! (Anksčiau jis su Uspaskichu darė bendrą biznį)
  Gerai organizuota visuomenė organizuotų jos boikotą – kad niekas iš mūsiškių ten nė kojos nekeltų.

 3. Levas:

  Šaunuolis. Nuostabu. SĖKMĖS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: