Atsižvelgusi į prieš dvi savaites įvykusios audros pasekmes, Aplinkos ministerija (AM) primena, kad miško medžiai elektros oro linijų apsaugos zonose šalinami specialiaisiais kitais kirtimais, nesikreipiant dėl leidimų išdavimo, vadovaujantis aplinkos ministro patvirtintomis Miško kirtimo taisyklėmis ir Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos aprašu.
Šie teisės aktai sudaro sąlygas energetikams patiems nuspręsti, įsivertinti, kurie medžiai aplink elektros oro tinklus yra pavojingi, tai yra, patiems pasirūpinti prevencija ir esant poreikiui medžius pašalinti.
Minėtas tvarkos aprašas numato, jog leidimas kirsti mišką nėra privalomas avariniais atvejais šalinant pavojų keliančius medžius, tuomet privataus miško savininkas ar valstybinio miško valdytojas per 5 d. d. informuojamas apie atliktą kirtimą. Leidimai taip pat nebūtini technologiniuose proskiebiuose užaugusiems žėliniams kirsti.
Elektros oro linijų apsaugos zonoje ir 10 metrų už jos miškuose planiniais kirtimais šalinant pavojų keliančius medžius ar kitus medžius, kurie virsdami gali sutrikdyti inžinerinės infrastruktūros veiklą, pakanka tokį kirtimą suderinti su miško savininku ar valdytoju, vadovaujantis energetikos ministro tvirtinamose Elektros tinklų apsaugos taisyklėse nustatyta tvarka.
Šios nuostatos siūlomos perkelti į Seimui pateiktą Miškų įstatymo dėstymo nauja redakcija projektą.
Atkreipiamas dėmesį, kad pagal Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą, elektros oro linijų apsaugos zonos, atsižvelgus į įtampą yra šios: iki 1 kV – po 2 metrus į abi puses nuo kraštinių oro linijos laidų; 6 ir 10 kV – po 10 metrų; 35 kV – po 15 metrų; 110 kV – po 20 metrų; 330 ir 400 kV – po 30 metrų; 750 kV – po 40 metrų į abi puses nuo kraštinių oro linijos laidų. Tuo tarpu apsaugos zonoje esančių miškų ir želdinių proskynų plotis reglamentuojamas energetikos ministro patvirtintomis Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklėmis.
Dėl medžių kirtimo elektros tinklų apsaugos zonose ne miško žemėje
Pažymėtina, kad visais atvejais leidimai kirsti želdinius privalomi, tik kai jie yra saugotini.
Vyriausybės nustatyti kriterijai elektros tinklų apsaugos zonose augančių medžių nepriskiria saugotiniems (kriterijų 2.3.3 papunktis), tačiau savivaldybėms Želdynų įstatymas suteikia teisę saugotinais medžiais paskelbti ir medžius, kurie pagal Vyriausybės nustatytus kriterijus nėra laikomi saugotinais.
Įsigaliojus Želdynų įstatymo pakeitimams nuo rugpjūčio 1 d. savivaldybės gali paskelbti želdinius saugotinais ir elektros tinklų apsaugos zonose, bet privalo apie tai informuoti elektros tinklus eksploatuojančias bendroves, taip pat želdinių savininkus ir valdytojus.
Lapkričio 1 d. įsigalioja kitas Želdynų įstatymo pakeitimas, keičiantis savivaldybės saugotinais paskelbtų želdinių kirtimo tvarką, o iki tol elektros tinklus eksploatuojančios bendrovės planiniais kirtimais gali kirsti savivaldybės saugotinus medžius be leidimo elektros tinklų apsaugos zonose iš anksto raštu informavę žemės savininką ar valdytoją.
Skubiais atvejais, kai reikia šalinti nedelsiant dėl gamtinio įvykio pavojingu tapusį medį, energetikai gali iškirsti medį ir iš anksto neinformavę žemės savininkų ar valdytojų. Įstatymas reikalauja, kad atlikus skubius pavojingų medžių šalinimo darbus informacija savivaldybei būtų pateikiama per 3 darbo dienas po darbų.
Nuo lapkričio 1 d. įsigaliojantis Želdynų įstatymo pakeitimas numato, kad elektros tinklus eksploatuojančios bendrovės planiniais kirtimais galės kirsti savivaldybės saugotinais paskelbtus medžius vidutinės ir aukštos įtampos antžeminių elektros tinklų apsaugos zonose tik iš anksto pranešę savivaldybėms ir gavę savivaldybės pritarimą. Pranešimą apie planuojamą kirtimą energetikai turi pateikti prieš 20 darbo dienų.
Tačiau medžių šalinimo skubiais atvejais reguliavimas nesikeičia – kai reikia šalinti nedelsiant dėl gamtinio įvykio pavojingu tapusį medį, tai energetikai gali atlikti iš anksto neinformuodami nei savivaldybės, nei žemės savininko (informacija savivaldybei teikiama per 3 darbo dienas po darbų).
Atkuriamosios vertės kompensacijos už iškertamus želdinius elektros tinklų apsaugos zonose nemokamos.
Aplinkos ministerija mano, kad bent elektros tinklų apsaugos zonose medžiai savivaldybės saugotinais turėtų būti skelbiami ne masinio paskelbimo metodu („visi želdiniai mieste saugotini“), bet individualiai įvertinant vertingus, sveikus, nepavojingus dabar ir ateityje medžius. Tai pagreitintų elektros tinklus eksploatuojančių bendrovių planinių želdinių tvarkymo darbų šių energetikos objektų apsaugos zonose derinimą su savivaldybėmis. Todėl bus siūloma apsvarstyti atitinkamus Želdynų įstatymo pakeitimus.