Energetikos ministerija siūlo lengvinti sąlygas elektros energiją gaminantiems vartotojams (0)

Saulės energija | lrv.lt nuotr.

Saulės energija | lrv.lt nuotr.

Energetikos ministerija parengė Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimų projektus, kuriais siūloma dar labiau išplėsti elektros energijos vartotojų galimybes gaminti elektrą savo reikmėms ir ūkio poreikiams iš atsinaujinančių išteklių.

Dalis Energetikos ministerijos siūlomų pakeitimų pagerins sąlygas tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais daugiabučių namų gyventojams ir taip paskatins mažosios žaliosios energetikos plėtrą miestuose.

Vienas iš pasiūlymų – sudaryti sąlygas elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams gaminti ir vartoti elektros energiją geografiškai skirtingose vietose. Tai reiškia, kad tokie vartotojai galėtų pasistatyti elektrinę vienoje vietoje, o joje pagamintą energiją vartoti kitoje vietoje. Daugiabučių namų gyventojai galės vartoti atsinaujinančią energiją, pagamintą nutolusiuose žemės sklypuose įrengtose elektrinėse.

Iki šiol daugiabučių gyventojai tokias jėgaines galėjo įsirengti tik ant šių namų stogų ir, dėl riboto ploto ar kitų techninių apribojimų, jose pagaminamos elektros energijos dažniausiai nepakakdavo reikšmingai sumažinti gyventojų sąskaitas už elektrą.

Energetikos ministerija taip pat siūlo leisti elektros energiją gaminančiais vartotojais tapti ne tik atskiriems asmenims, bet ir jų grupėms. Toks pakeitimas sukurtų daugiau lankstumo, pavyzdžiui, gaminančiais vartotojais galėtų tapti nebūtinai visi daugiabučio namo gyventojai, bet tik dalis žaliosios energetikos entuziastų.

Taip pat siūloma nustatyti, kad asmenų, siekiančių tapti gaminančiais vartotojais, elektros energijos gamybos pajėgumai gali būti plėtojami bei įrengiami trečiųjų asmenų. Tai reiškia, kad individualaus ar daugiabučio namo gyventojai galėtų įsigyti savo elektros energijos vartojimo poreikius tenkinančią saulės, vėjo ar biomasės elektrinės įrengtąją galią iš atsinaujinančios energetikos projektus plėtojančių asmenų.

Pavyzdžiui, daugiabučio namo gyventojai galėtų susitarti ir įsirengti iki 100 kW galios saulės ar vėjo elektrinę kurio nors iš gyventojų sklype arba įsigyti reikiamą galią iš tokią veiklą vystančių  asmenų. Tokioje elektrinėje pagaminama elektros energija būtų patiekiama į tinklą, o kiekvienas gyventojas galėtų iš tinklo susigrąžinti sutartą kiekį elektros energijos, sumokėdamas tik tam tikrą nustatytą pasinaudojimo elektros tinklais mokestį.

Tokia sistema taip pat leistų elektros energiją gaminančiais vartotojais tapti netgi atskirų butų namų ūkiams – jie galėtų arba įsirengti elektrines jiems priklausančiose valdose, pavyzdžiui, sodybose ar sodo sklypuose, arba galėtų išsipirkti poreikius tenkinančią elektrinės galią iš atsinaujinančios energetikos projektus vystančių asmenų.

Energetikos ministerijos teisės aktų pakeitimų projekte taip pat numatoma leisti fiziniams asmenims, norintiems tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais, įsirengti iki 100 kW galios elektrines. Šiuo metu fiziniai asmenys gali įsirengti ne didesnės kaip 10 kW galios elektrines.

Taip pat siūloma supaprastinti mažos galios (iki 30 kW) elektrinių įrengimo procedūras, atsisakant dalies leidimų bei diferencijuoti elektrinių prijungimo prie elektros tinklų mokestį – šie patobulinimai sudarytų sąlygas asmenims greičiau ir pigiau, įsirengus elektrinę, tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais.

Teisės aktų pakeitimai šiuo metu derinami su suinteresuotomis šalimis bei visuomene. Tikimasi, kad metų pabaigoje jie bus pateikti svarstyti Vyriausybėje bei Seime ir įsigalios nuo 2019 m. balandžio 1 dienos.

Energetikos ministerija kviečia susipažinti su šiais Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų projektais bei teikti savo pastabas ir pasiūlymus – tą padaryti galite ministerijos svetainėje.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: